Lukáš Benzl, ředitel České asociace umělé inteligence
Dne 12. července 2024 byl AI Act zveřejněn v Úředním věstníku jako nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2024/1689. Z pohledu firem i celé České republiky se jedná o start víc než nabitého harmonogramu plnění povinností v následujících měsících. Od 2. února 2025 začnou platit obecná ustanovení a budou stanoveny zakázané postupy v oblasti umělé inteligence.
Do 2. srpna 2025 pak musí členské státy zřídit oznamující orgány a určit oznamující subjekty. V plném rozsahu se pak nařízení začne uplatňovat od 2. srpna 2026 s výjimkou týkající se systémů AI používaných jako bezpečnostní součást produktu.
Třebaže se může zdát, že je na přípravu dostatek času, opak je pravdou. Rád bych apeloval na to, aby s přípravou na regulaci a první povinnosti začaly české společnosti ihned. Již v únoru příštího roku začne například platit ustanovení týkající se školení zaměstnanců v oblasti AI gramotnosti. Regulace se svým způsobem dotkne všech možných oddělení firem od vývoje přes marketing až po lidské zdroje.
České asociace umělé inteligence je místem, kde s přípravou na EU AI Act pomáháme i nečlenským firmám formou různých rozborů, bezplatných seminářů a dalších aktivit. V tom budeme zcela jistě dál pokračovat, a to ještě intenzivněji.
Adam Hanka, ředitel pro oblast Big Data a AI ve společnosti Creative Dock
EU AI Act znamená přelomový počin v oblasti vytváření rámců pro rozvoj umělé inteligence. Od nynějška začíná období, ve kterém se firmy budou muset na nová pravidla pro umělou inteligenci adaptovat a začít je zavádět do praxe.
EU AI Act se snaží nastavit pravidla pro využití umělé inteligence tak, aby z ní co nejvíce lidí i firem mělo užitek, ale abychom zároveň minimalizovali její nechtěný dopad na naši společnost.
Finální verze pravidel je známá již několik měsíců, a tak se mnoho firem již na nová pravidla připravuje a ty, které tak ještě nečiní, by měly ihned začít. Jinak může klesat jejich konkurenceschopnost.
Dneškem začíná dvacetidenní období, po němž AI Act definitivně vstoupí v platnost. Nejdůležitějším datumem je 2. srpna 2026, od kdy se AI Act začne uplatňovat v plném rozsahu s výjimkou článku 6 odstavce 1. Ten vstoupí v platnost až o rok později, tedy 2. srpna 2027.
Firmy ale musí co nejdříve začít například s proškolováním svých zaměstnanců, neboť obecná ustanovení AI Actu (Články 1 - 5) a zakázané praktiky vstupují v platnost již za půl roku od uplynutí dvacetidenní lhůty, tedy 2. února 2025.
Připomeňme, že AI Act představuje vzorec, ve kterém dělí systémy umělé inteligence na 4 úrovně podle závažnosti rizik pro jedince nebo společnost: nepřijatelná, vysoká, omezená a minimální rizika. Zároveň jasně vymezuje své pole působnosti, takže jej je možné uplatňovat jen v oblastech pravomoci EU.
Mezi systémy, které jsou nepřijatelné, se řadí například umělá inteligence, která manipuluje lidské chování, hromadně získává fotky lidí z internetu nebo rozeznává emoce v práci nebo ve vzdělávacích institucích. Zakázán je také prediktivní policejní dohled, tedy umělá inteligence, která vyhodnocuje pravděpodobnost, že daná osoba spáchá nějaký trestný čin.
Připomeňme také, že je dobře, že se nastavení rámce pro AI na starém kontinentu ujala právě EU. Žádná evropská země totiž není dostatečně silná, aby prosadila svou vlastní regulaci AI a aby její legislativa obstála proti velkým světovým hráčům, mezi které se řadí firmy jako Meta (Facebook), Microsoft nebo Alphabet (Google) nebo nově OpenAI.
Sankce budou vstupovat v platnost přesně za rok od 2. srpna 2024, tzn. 2. srpna 2025, což jasně ukazuje, do kdy je potřeba mít všechno naimplementované.