Prodejní úspěchy vozů typu SUV střední a vyšší třídy se velmi rychle přenášejí tam, kde sice klientela není tak solventní, nicméně výhody, které SUV nabízejí, najdeme i v jejich menším provedení. To je samozřejmě lákavé. Stačí se podívat, jak dopadla anketa Auto roku 2017 v ČR, kam se mezi pět finalistů dostaly tři SUV zařazené mezi kompakty, jež jsou v těsné návaznosti na střední automobilovou třídu. A co je zajímavé, všechny tři zastřešuje koncern Volkswagen, postaveny jsou na stejné platformě MQB a každý z nich zastupuje jinou značku: Tiguan Volkswagen, Ateca Seat a Kodiaq Škodu. Na ten poslední, který je z této trojky největší a získal titul Automobil roku, se podíváme trošku podrobněji.
Kodiaq dlouhý 4,69 m a disponující rozvorem náprav 2,79 m už překračuje horní hranici kompaktu, což ukazuje na to, že posádka nedostatkem místa trpět nebude. Platí to i pro 7sedadlovou verzi, kde přibyla třetí řada dvou do podlahy sklopných sedadel. Požadavku na dostatečný prostor i v oblasti hlavy cestujících vychází vstříc i základní tvar karoserie, který se vyhnul nějakému výraznému sklonu zadní části střechy. Tu se v poslední době designéři pokoušejí modelovat do tvaru jakéhosi pseudokupé. Je zajímavé, že vůz těchto rozměrů ve spojení s novým designovým jazykem značky dospěl k takové příznivé aerodynamice, kterou udává koeficient odporu vzduchu Cx = 0,32. Přímo komfortní sedadla druhé řady jsou dělená v poměru 60 : 40 a v podélném směru posuvná až o 18 cm. Jejich opěradla, u nichž lze měnit sklon v rozsahu 10° nebo je úplně sklopit, jsou rozdělena v poměru 40 : 20 : 40. Pro převážení delších předmětů to je řešení přímo ideální, zvlášť je-li také sklopné opěradlo spolujezdce, a to bychom ve výbavě najít měli. Představu o tom kolik místa je ve voze k dispozici lze zprostředkovat přestavbou sedadel. Stačí posunout celou jejich druhou řadu co nejdál dopředu a cestujícím zůstane i nadále dostačující mezera pro kolena. Obdobně v superlativech se dá hovořit o velikosti zavazadelníku. Vychází ze základního objemu 650 l, při posunu sedadel nadoraz směrem dopředu je to 720 l a po sklopení opěradel sedadel pak 2065 l. Právě prostornost tomuto vozu přináší plusové body. Zahrneme-li do jeho výbavy dvě příplatková sedadla ve třetí řadě, zavazadelník se zmenší na 270 l.
Na vyzkoušení jsme měli dvě verze Kodiaqu s motory, z nichž jeden, benzínový, se nachází na samém počátku nabídky seřazené do výkonové škály a druhý, naftový, tuto škálu uzavírá. Jinak obě verze byly samozřejmě postaveny na stejném podvozku s pomocnými rámy vpředu i vzadu, nezávisle zavěšenými koly na spodním příčném rameni a vzpěře McPherson, vzadu konstruktéři použili pro tento segment vozů příhodnější zavěšení víceprvkové. Benzínový přeplňovaný čtyřválec 1,4 TSI s přímým vstřikem paliva a kompresním poměrem 10,5 : 1 je vybavený funkcí umožňující při vhodném režimu jízdy dvojici válců z činnosti vyřadit. Jeho nejvyšší výkon 110 kW dosahuje v rozmezí 5000–6000 min–1 a maximum točivého moment 250 Nm odevzdává při otáčkách 1500–3500 min–1.
S dvouspojkovým 6° automatem DSG byla jízda příjemná i při využití nabízené dynamiky v členitých partiích okresních silnic. Pohon předních kol zvládne také silně nezpevněný povrch a potíže nejsou ani v lehčím terénu. Během testu jsme naměřili spotřebu 8,0 l/100 km, což je o 26 % víc, nežli udává norma (viz tabulka). Druhý vůz byl poháněný naftovým čtyřválcem 2.0 TDI přeplňovaným turbodmychadlem a vybaveným vysokotlakovým vstřikovacím systémem common rail, kterému technici naordinovali kompresní poměr 16,0 : 1. Ten dosáhl na výkon 140 kW (3500–4000 min–1) a točivý moment 400 Nm (1750–3250 min–1). V tomto případě hlavně pohon všech kol se samočinným elektronickým rozdělováním točivého momentu motoru mezi obě nápravy vícelamelovou kapalinovou spojkou a režim off-road přímo do terénu lákal. Dvouspojková automatická převodovka DSG s možností manuálního řazení Tiptronic je pro tento model 7stupňová.
Automobil postavený na 18” kolech (pneumatiky 235/55R18) využívá funkci aktivních tlumičů DCC a řidič může volit ze čtveřice jízdních režimů. Při jízdě cestující v účinně odhlučněné kabině na 70dB(A) při rychlosti 130 km/h téměř neregistrují, že vůz pohání naftový motor. Pochválit je třeba brzdy, jež umožňují zastavit vůz z rychlosti 100 km/h na 34,6 m. Naměřená spotřeba nafty 6,9 l/100 km je o 21 % vyšší, nežli udává automobilka. Motor, který se vypořádává se škodlivými složkami ve výfuku metodou SCR s aditivem Ad Blue, plní limity normy EU6. Naftové verze vozů SUV měly doposud nad benzínovými navrch a bude jistě zajímavé, jestli hrozba dnes tak oblíbených sankcí prodejům automobilů spalujících naftu neublíží. Jenom poznámka na okraj. Kodiaq, nabízený ve třech výbavových verzích, má k dispozici prakticky všechny funkce z oblasti konektivity a asistenční systémy, které v dnešním automobilovém světě do vozů této kategorie pronikají.
Pavel Biskup