Určitě není žádným překvapením, že u Audi rodinu svých úspěšných vozů SUV dále rozšířili směrem dolů, kde pozici nejmenšího kompaktu obsadil model Q2. U Audi mají jistě svou modelovou politiku dobře promyšlenou, nicméně se zdá, že si ingolstadská automobilka alespoň dočasně vytvořila konkurenci ve vlastním domě. O stupínek výš vládne už od roku 2011 model Q3, který i přes sílící konkurenci patří ve své třídě stále k nejoblíbenějším a s jeho vystřídáním se počítá až v příštím roce. Tak uvidíme. Nový model Q2
s délkou 4,19 m je postavený na osvědčené koncernové platformě MQB a vychází ze třetí generace vozu A3, se kterou má i stejný rozvor náprav (2,6 m).
Jeho vzhled, byť vychází z genu řady Q ukazuje, že šéfdesignér Mathias Fink měl v tomto směru poměrně volnou ruku. I experti automobilky řeší kam vlastně vůz zařadit: světlá výška, vysoká poloha sedadel a ochranný kryt motoru jsou znaky SUV, dynamická linie boků připomíná spíš kupé, typická pro Audi je rozměrná, 8úhelníková maska chladiče Singleframe, zcela nově do designu pronikly rohy a ostře řezané hrany. V dalším textu bude určitě nejsnadnější používat pro model Q2 obecné označení crossover – tedy kříženec. Audi Q2 je nejmenším crossoverem v prémiovém provedení a jeho nároky na pohodu a pocit luxusu nejsou jeho rozměry nikterak výrazně omezeny. Interiér samozřejmě navazuje na koncepci uplatňovanou u větších vozů značky, pro řidiče je dobře přehledná přístrojová deska s velkým středovým digitálním štítem o úhlopříčce 12,3”, ve výbavě rozložené do tří stupňů najdeme i ty nejmodernější systémy konektivity a zábavy.
Pohodlí nejen řidiče a spolujezdce, ale i cestujících vzadu garantují dobře tvarovaná sedadla a zhruba
22–24 cm široká mezera pro kolena v zadní části vozu. Zavazadelník se základním objemem 405 l se sklopením dvoudílných opěradel sedadel druhé řady dá zvětšit až na 1050 l, přičemž jeho podlaha zůstává rovná a prodlouží se z 80 na asi 160 cm. Nakládací hrana je ve výšce 75 cm.
Hnací jednotky pro tento vůz tvoří dva přeplňované benzínové agregáty s přímým vstřikem paliva, a sice tříválec 1.0 TFSI (85 kW) a čtyřválec 1,4 TFSI (110 kW), tři další pak jsou naftové 1,6 TDI (85 kW) a 2,0 TDI (110 a 140 kW). Zatímco benzínové verze používají pohon pouze předních kol, u nafty automobilka nabízí i možnost pohonu quatro s elektrohydraulicky ovládanou lamelovou mezinápravovou spojkou. Přední kola námi testovaného vozu poháněl DOHC motor 1,4 TFSI pracující s kompresním poměrem 10,0:1, který byl vybavený funkcí COD (cylinder on demand), umožňující vyřadit dva válce z provozu během jízdy s dílčí zátěží, kdy je obecně zapotřebí pouze 10–20 % maximálního výkonu motoru.
U koncernu Volkswagen odpojování válců přebírají propracované systémy variability zdvihu ventilů Valvelift, kde se přiřazením další vačky bez zdvihového profilu dosáhne, aby příslušný ventil zůstal zavřený.
U benzínového motoru vozu Q2 propojeného se 6stupňovou manuální převodovkou dochází k deaktivaci druhého a třetího válce při zatížení až 100 Nm a při brzdění motorem, pokud se otáčky pohybují mezi 2000 a 3200 min–1. Bohužel k dispozici není žádná informace o tom, jaká úspora paliva je tímto systémem dosažená. U námi testovaného vozu je udávána pouze spotřeba podle stávající normy v rozsahu 5,8–5,5 l/100 km (130–124 g CO2 1/km). V reálném provozu jsme naměřili spotřebu 6,2 l/100 km. U využití nové dvouspojkové převodovky S-Tronic udává továrna pro tento motor spotřebu v rozsahu 5,5–5,2 l/100 km.
Vůz postavený na podvozku, který v této automobilové třídě platí za standard (přední náprava s příčným spodním ramenem a vzpěrou McPherson, zadní náprava kliková) a je vybavený 110kW motorem, umožňuje dynamickou jízdu bez sklonu k nedotáčení, kterou provází velmi silný pocit bezpečnosti. Z klidu tento 1280 kg vážící vůz zrychluje na stovku během 8,5 s, jeho rychlostní maximum je 212 km/h. Bezesporu se jedná o vůz vhodný do městského provozu, jak nabádá výrobce, ale upřímně vzato, nebyla by to škoda?
Pavel Biskup