Ve srovnání s mezinárodní konkurencí patří jihokorejská Kia k novým automobilovým značkám. Je to totiž teprve necelých padesát let, co vyrobila svůj první osobní vůz Brisa
V roce 1998 se Kia v důsledku asijské finanční krize dostala do insolvence a pod svá křídla ji přijal koncern Hyundai. Od té doby stoupala automobilka Kia rychle nahoru.
V současné době přichází s celou řadou novinek, jako je hybridní crossover Niro, na letošním autosalonu v Detroitu měl premiéru model Stinger, představený coby nejdůležitější vůz v historii automobilky Kia, ale nesmíme zapomenout na to, do jak široké řady se nedávno rozrostla rodinka modelu Optima. Tady je poněkud matoucí, když tříprostorový sedan z roku 2010 s označením Optima poněkud žongloval, nicméně se bere za představitele první generace, takže jeho současné provedení patří do generace druhé. Optima je teď i nadále k mání nejen jako sedan, ale vůbec poprvé přišla Kia ve střední automobilové třídě s kombíkem a ten dostal označení Optima SW (Sportswagon). Je možné ho získat v provedení Business Line, Exclusive GT Line nebo jenom GT, ale také jako plug-in Hybrid (PHEV). Pro náš krátkodobý test jsme dostali k dispozici model, jehož plné označení znělo: Kia Optima 1,7 SW Business Line.
Kombík o délce 4,85 m s rozvorem náprav 2,80 m je provedený v moderním střihu a ke sportovnímu vzhledu inklinuje řadou detailů, které nejsou jenom pro ozdobu, ale často pozitivně ovlivňují součinitel odporu vzduchu. S jeho hodnotou se ale výrobce nechlubí. Jednotlivé verze modelu Optima se jenom těžko z vnějšího pohledu rozlišují, jedná se spíš o rozdíly ve výbavě. Co se týká použitého hnacího agregátu včetně převodovky, tady se naše zastoupení firmy Kia rozhodlo pro nabídku, která zahrnuje naftový čtyřválec 1,7 CRDI, jedinou výjimku tvoří verze GT s benzínovým dvoulitrem 2.0 T-GDI pracující s přímým vstřikem a přeplňováním turbodmychadlem, dávající výkon 180 kW.
Obdobně jako i ostatní verze, námi testovaná Optima disponovala zavazadlovým prostorem o objemu 552 l, což se v rodině kombíků střední třídy považuje spíš za průměr. Ale berme v úvahu možnost sklopení opěradel zadních sedadel, které tento prostor zvětší na 1686 l a také dělení opěradel v praktickém poměru 40 : 20 : 40, takže na lyže se dá vyrazit bez problémů ve čtyřech. K dobru je také nízká nákladová hrana ve výšce pouhých 60 cm. Interiér vozu, zvláště pak jeho přední část, nebyl dán designérům k experimentování. Jejich často extravagantní nápady totiž řidiče často iritují. V případě Optimy kde přibyla samozřejmě řada moderních funkcí, se podařilo zachovat jejich poměrně jednoduché ovládání. Ani není třeba popisovat celou řadu nových prvků navyšující komfort a bezpečnostní vybavení. Stačit by mělo ubezpečení, že Optima přichází s nabídkou, která se určitě nikterak neliší od srovnatelných modelů konkurence. Škoda, že většina automobilek pro nové funkce a systémy, které se už běžně v nabídce vyskytují, pro ně nachází různé pojmenování (pokud možno v angličtině), což je pro zákaznickou veřejnost často značně matoucí.
Všimněme si ještě motoru, který je pro Optimu ročníku 2017 určující. Jedná se o kompaktní naftový čtyřválec DOHC o objemu 1,7 l přeplňovaný turbodmychadlem s natáčením statorových lopatek turbíny, pracující s kompresním poměrem 15,7 : 1. Ten splňuje ekologickou normu EU6 bez katalytické redukce složky NOx pomocí aditiva AdBlue a vystačí s katalyzátorem oxidačním a integrovaným katalyzátorem zásobníkovým. Jeho výkonové maximum je 104 kW/4000 min–1, nejvyšší točivý moment 340 Nm se nachází v rozmezí 1750–2000 min–1. U tohoto motoru lze volit druh převodovky, kterou je buďto klasická mechanická 6°, nebo moderní převodovka dvouspojková 7° (DCT), která byla součástí hnací soustavy u testovacího vozu. V této oblasti nelze hledat nedostatky, ale spíš chválit. Nakonec i výkony a spotřeba vozu s pohotovostní hmotností 1635 kg jsou přiměřené. Sprint na stovku zvládne Optima s převodovkou DCT za 11,1 s (manuál – 10,2 s), rychlostní maximum v obou případech je 200 km/h. Spotřebu udává výrobce 4,6 (4,4) l/100 km, což odpovídá 113 g CO2/km (120 g), a když vezmeme v úvahu 70litrovou palivovou nádrž, dostaneme se na teoretický dojezd kolem 1500 km. I s námi naměřenou spotřebou 5,5 l/100 km bychom dojeli zhruba 1200 km. Automobilka dává na vůz 7letou záruku nebo ujetí 150 000 km.
Pavel Biskup