» Vůz, který u BMW představuje nové technické teritorium
_________________________________________________________________________________________
» Elektrický pohon donutíme k rychlosti 125 km/h
_________________________________________________________________________________________
V loňském roce vyrobila automobilka BMW téměř 30 000 modelů s pohonem, kde má svoji úlohu elektromotor. Konkrétně jsou to vozy BMWi3 a i8, BMW 5 jako hybridní limuzína, BMW 7 a X5 v provedení Plug-in-Hybrid. Je to sice pouze 1,5 % z celkové produkce téměř 2 mil. vozů, nicméně se mnichovská automobilka výrazně přiblížila těm největším z branže, jako jsou Tesla, Renault nebo Nissan.
V tomto roce se předpokládá silný nárůst elektrifikovaných modelů také díky jejich obohacení o limuzínu BMW 330e a o první van značky BMW Active Tourer 225xe. Oba tyto vozy pracují v režimu Plug-in-Hybrid, tedy s možností dobíjení akumulátorů typu li-ion z externího zdroje. V případě limuzíny je 65kW elektromotor uložený na místě měniče momentu automatické převodovky a podporuje benzínový čtyřválcový dvoulitr (135 kW), zvláště co se týká zrychlování vozu. Jeho systémový výkon je 185 kW. Pokud kapacita akumulátorů stačí, může vůz krátkodobě přejít na elektrický bezemisní režim. Plug-in-Hybrid Activ Tourer má poněkud odlišné schéma, kde přichází ke slovu i pohon zadních kol, byť pouze za okolností dovolující jízdu v elektrickém režimu.
Pro vyzkoušení jsme získali právě Activ Tourer BMW 225xe, což představuje u BMW nové technické teritorium, které lze tvarově i svými vlastnostmi označit za van v hybridním provedení. V tomto případě přední kola pohání přeplňovaný 1,5litrový benzínový tříválec o výkonu 100 kW, jeho 65kW elektromotor je uložený vzadu a separátně pohání kola zadní nápravy. V tomto složení hnacího systému je k dispozici systémový výkon 165 kW. A tak se s vozem můžeme vydat na silnici. Šestistupňový řadicí automat je v pozici D (Drive), vůz se rozjíždí pomocí elektromotoru a díky jeho průběhu točivého momentu s maximem 165 Nm se dostáváme na rychlost 50 km/h. Benzínový tříválec se může přidat dokonce i při dosažení 80 km/h, ovšem řidič nesmí vyžadovat plné zrychlení. V nastaveném režimu Max-eDrive je možné přinutit čistě elektrický pohon až do rychlosti 125 km/h. Ovšem má to svoji cenu, když továrnou udávaný dojezd nebude v žádném případě 41 km. Výrobce rozumně počítal s tím, že pro dojíždění do práce by mohl většině automobilistů stačit.
Kdo by si chtěl elektrický pohon ušetřit pro zbytek cesty, zvolí Save-Battery režim. Pohon v tomto případě přechází na tříválec a nabití akumulátorů umístěných pod zadními sedadly zůstává u nařízených 7,7 kWh, nebo se ještě během jízdy zvýší na nejméně 50 %. Pak je ještě možnost prostřednictvím u BMW klasických režimů Comfort, Sport nebo Ecopro chování hybridního systému ovlivnit. Může také nechat jízdu ve standardním režimu Auto drive, který dovede bezpečně a v komfortním provedení zorganizovat spolupráci mezi bručivým benzínovým agregátem a tichým elektromotorem, stejně tak jako střídání dvoua čtyřkolového pohonu. Takto to funguje dokonce i v případě, že Active Tourer už dlouho nebyl dobíjen z vnějšího zdroje. Prostřednictvím řemenem poháněného vysokonapěťového startér-generátoru je o pohon zadních kol postaráno.
Z podkladů továrny můžeme převzít zrychlení vozu z klidu na stovku, které lze dosáhnout během 6,7 s, také nejvyšší rychlost 202 km/h nebo nabíjecí čas akumulátorů 2,2 h, pokud je využíván zdroj 230 V/16 A.
A nyní ke spotřebě, která je v případě hybridního vozu docela zapeklitá záležitost. Továrna udává hodnotu
2,0 l/100 km + 11,8 kWh/100 km, emise CO2 pak 46 g/km. Existuje norma, která předpokládá, že tento v podstatě dílčí elektromobil má spotřebu závislou na jeho elektrickém dojezdu, takže spotřebu je třeba redukovat. Čili dojezd na energii trakčních akumulátorů, např. 25 km, snižuje spotřebu na 50 %. Udávaná spotřeba 2,0 l/100 km je dojezdem 41 km snížená na 40 %, což posouvá její základ na asi 5,0 l/100 km.
A jak známo, spotřeba podle normy v běžném provozu stoupá kolem 15 % a jsme na reálném čísle kolem 6,0 l/100 km. U množství CO2 je bráno pouze hoření směsi ve válcích, ale chybí kolik CO2 vzniklo při získávání elektrické energie spotřebované pro pohon. Ale i při tak přísném hodnocení dojdeme k velice příznivým hodnotám, které mohou mít pro udržení současné mobility zásadní význam.
Pavel Biskup