Toyota ve svých amerických továrnách zavádí systém řízení založený na umělé inteligenci. Technologie společnosti Invisible AI zvýší bezpečnost a efektivitu výroby. Továrna Toyoty v americké Indianě, kde se mimo jiné vyrábí model Highlander, bude prvním závodem, který bude tento systém využívat.
Fungování systému je založeno na údajích z kamer monitorujících každou část výrobní linky, následně analyzovaných umělou inteligencí. Tento způsob monitorování výrobních procesů umožňuje rychle odhalit technické problémy a nesrovnalosti, kterých si zaměstnanci těžko všimnou.
Zajímavé je, že firemní systém Invisible AI dokáže v určitých situacích problém vyřešit sám. Tato technologie je tak vyspělá, že ji lze jen stěží srovnávat s běžně používanými průmyslovými kamerami. Po prvních zkušenostech v továrně Highlanderu bude systém implementován ve všech 14 továrnách Toyoty v Severní Americe.
„Když problém nevidíte, nemůžete ho vyřešit. Dáváme Toyotě nástroje k přesnějšímu monitorování dění v jejích závodech a následnému řešení případných problémů, čímž zajišťujeme bezpečnost zaměstnanců," říká ředitel společnosti Invisible AI Eric Danziger.
Žádné rozpoznávání obličejů
Továrny Toyoty budou vybaveny 500 zařízeními s procesory NVIDIA 1TB, 3D kamerami s vysokým rozlišením a systémem umělé inteligence. Aby bylo zajištěno soukromí pracovníků a bezpečnost továrny, zůstanou všechna data v zařízeních a nebudou přenášena na žádné externí úložiště. Ze stejných důvodů není systém vybaven funkcí rozpoznávání obličejů. Záměrem je odhalit nedostatky v továrně a napravit je, přičemž osoby zůstanou v anonymitě.
„Systémy Invisible AI nám pomohou zvýšit četnost a přesnost kontrol výrobních procesů a zkrátit dobu potřebnou k odhalení problémů a neefektivity, což nám poskytne více času na nápravná opatření a zlepšení," uvedl Stephen Brennan, viceprezident oddělení Vehicle Production Engineering and Manufacturing Project Innovation Center společnosti Toyota Motor North America.
Největší revolucí byl zatím princip TNGA
Nový systém bude v závodě produkujícím Highlander spuštěn ještě letos. Továrny Toyoty v posledních letech prošly rozsáhlou reformou, při níž byly zavedeny principy Toyota New Global Architecture (TNGA) a související výrobní technologie. Jednalo se o největší reformu proslulého výrobního systému Toyota od jeho vzniku.
TNGA je založena na modularitě automobilových platforem a výrobních linek a na komplementaritě a zaměnitelnosti modulárních dílů a systémů používaných v automobilech.
Například model Highlander vznikl na prodloužené platformě TNGA-K, na které byly mimo jiné navrženy také modely RAV4 a Camry, a dostal 2,5litrový hybridní motor Hybrid Dynamic Force AWD-i z modelu RAV4, ovšem ve výkonnější verzi s 246 koňmi.
Highlander tak pohodlně pojme sedm osob, je delší než Land Cruiser, zrychlí na stovku za 8,3 sekundy a utáhne dvoutunový přívěs. Navzdory obrovským rozměrům, vysokému výkonu a dobrým výsledkům spotřebuje vůz podle WLTP v průměru jen 6,6 l/100 km.
Architektura TNGA se používá ve všech SUV a crossoverech Toyoty se samonosnou karoserií v Evropě. Aygo X a Yaris Cross jsou postaveny na malé platformě TNGA-B, Toyota C-HR a nový model Corolla Cross na platformě TNGA-C, zatímco RAV4 a Highlander na platformě TNGA-K. U všech těchto modelů s výjimkou Aygo X je hybridní pohon jedinou nebo hlavní volbou a u Toyoty C-HR máte na vybranou dokonce dva hybridní systémy.