Toyota Mobility Foundation využívá behaviorální vědu a technologie k tomu, aby dojíždějící v indickém Bengalůru přesedlali z osobních vozidel na veřejnou dopravu. Bengalúr je hlavní město indického státu Karnátaka. S počtem obyvatel přes cca 8,5 milionů je to třetí největší město v Indii.
Ve spolupráci s tamním zástupci městského metra a veřejné dopravy vyzvali startupy, technologické firmy a průmyslové partnery z celého světa, aby vyvinuli řešení mobility, která podpoří využívání metra v Electronic City, což je jedno z největších pracovních center v Bengalúru.
Díky žluté lince metra, která má být spuštěna ještě letos, bude Electronic City lépe propojeno s městem. Toto rozšíření přiblíží síť metra více než jednomu tisíci pracovních míst a nabídne rychlejší a udržitelnější alternativu k osobní dopravě.
Studie Toyota Mobility Foundation a WRI India ukazuje, že dojíždějící s vysokými příjmy využívají služeb metra jen zřídka a dávají přednost osobním vozidlům. Na rozdíl od předchozích ročníků se proto letošní výzva zaměřuje právě na jednotlivce s vysokými příjmy.
Gamifikace a sdílená mobilita
Firmy se mohou s návrhy hlásit od dubna do června. Součástí řešení by měla být gamifikace, tedy motivace hrou k volbě ekologicky šetrné dopravy. Cílem je také podpořit sdílenou mobilitu a zmenšit dopravní zácpy.
Vybrané týmy získají finanční prostředky z celkového grantu na realizaci ve výši 100 000 USD na další rozvoj a pilotní provoz svých řešení. Součástí výzvy bude také bootcamp s Centrem pro sociální změny a změny chování při Ashoka University, které nabídne poznatky z oblasti behaviorálních věd.
Projekt byl zahájen v Bengalúru v roce 2017 a od té doby se rozšířil do Hajdarábádu, Kočí, Bombaje, Púny, Nagpuru a Dillí, čímž umožnil více než 50 000 cest metrem na poslední míli a ušetřil 240 000 minut cestování.