Práce pro Technický týdeník přináší nejen možnosti setkávání se s inspirativními lidmi a k návštěvám zajímavých firem a projektů, ale také k občasnému cestování. A tak jsem už potřetí dostala příležitost zaletět si do Jižní Koreje, tentokrát jako zástupce tisku v rámci státní návštěvy ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka, která se konala od 14. do 19. února. Nutno dodat, že i tentokrát to byla cesta nadmíru zajímavá.
Únorová mise do Jižní Koreje, které se kromě klíčových lidí z Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) zúčastnili také generální ředitel agentury CzechInvest Jan Michal, prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj, členové zastupitelského úřadu v Soulu včetně velvyslance Ivana Jančárka i zástupci 12 českých firem z oblasti dopravy, strojírenství, zdravotnictví i energetiky, navazovala na státní návštěvu prezidenta Korejské republiky Yoon Suk-yeola ze září loňského roku. Jedním z výsledků jeho podzimní cesty do Česka byl podpis pěti memorand o spolupráci mezi českým MPO a korejským ministerstvem obchodu, průmyslu a energetiky (MOITE) a vytvoření platformy SCED (supply chain and energy dialogue) pro koordinaci strategických projektů v zájmových oblastech.
Letošní návštěva české delegace v Koreji tak měla za cíl právě zejména prohloubení již navázané obchodní spolupráce a investičních projektů mezi oběma zeměmi.
Být součástí delegace znamená být v neustálém pohybu
Díky tomu, že jsme do Soulu přiletěli již o víkendu a oficiální program delegaci začínal až v pondělí 17. února dopoledne, měli jsme alespoň trochu času na vyrovnání se s časovým posunem a na seznamování. Následující program už byl poměrně nabitý.
Začal rovnou 2. ministerským zasedáním SCED v čele s ministrem Lukášem Vlčkem, jeho korejským protějškem Duk-geun Ahnem a dalšími významnými členy MPO i MOITE. A protože zahajovací část byla přístupná médiím, měla jsem možnost si poslechnout úvodní projevy. V tom svém Lukáš Vlček zmínil zejména čtyři priority české vlády, jimiž jsou co nejvyšší účast českých firem v rámci projektu výstavby jaderných bloků v JE Dukovany, zájem o korejské investice v Česku, podpora českého exportu do Koreje a vzájemná spolupráce na třetích trzích.
Po těchto slovech už následovalo jednání za zavřenými dveřmi, jehož výsledkem ovšem bylo uzavření memoranda o spolupráci v oblasti rozvoje polovodičového ekosystému.
„Polovodiče jsou klíčovými produkty moderní ekonomiky a s korejskou stranou jsme si dnes oficiálně stvrdili, že jejich vývoj a výrobu budeme podporovat společně. Podpora tohoto odvětví je prioritou Hospodářské strategie České republiky: Česko do top 10 a na ni navazující Národní polovodičové strategie,“ řekl po skončení schůzky ministr Vlček.
Podle něj bude spolupráce znamenat zejména podporu technologického rozvoje v oblasti výroby polovodičů v obou zemích či společný výzkum a vývoj v odvětvích, jako je návrh designu čipů či výrobu polovodičů a dalších součástek pro tuto klíčovou oblast průmyslu. Odpolední program, jemuž předcházel společný oběd obou ministrů, patřil investičnímu semináři, který pořádala v prostorách Korejské obchodní a průmyslové komory agentura Czech- Invest. Tato akce si vzala za cíl prezentaci českého investičního a podnikatelského prostředí, výzkumné infrastruktury a veřejného financování. Konferenci svým úvodním slovem opět otevřel český ministr Lukáš Vlček, který zopakoval, že vysoká úroveň vzájemných obchodních vztahů je pro Česko nesmírně důležitá. Za účasti obou ministrů také zástupci agentury CzechInvest podepsali dvě memoranda o spolupráci s korejskými partnery: s Korejskou agenturou na podporu obchodu a investic (KOTRA — Korean Trade-Investment Promotion Agency) a Korejskou obchodní a průmyslovou komorou. „Jižní Korea pro nás představuje jednoho z nejvýznamnějších investičních partnerů. Korejské společnosti v Česku, jako například Hyundai, Hanon nebo Doosan, realizovaly řadu úspěšných projektů a vytvořily tisíce pracovních míst. Tato konference je důležitým krokem k prohloubení našich ekonomických vztahů a povzbuzení investičních aktivit korejských společností v technologicky náročných oblastech, které mohou přispět v další fázi modernizace českého průmyslu,“ uvedl po podpisu důležitých dokumentů za agenturu CzechInvest Jan Michal.
Druhá část konference se následně nesla v duchu tematických prezentací zástupců českých i korejských společností. Podle Lukáše Vlčka tato akce nakonec přilákala přes 90 korejských firem a měla by přispět k dalším technologickým investicím do Česka. Paralelně s tímto druhým blokem fóra však probíhala také uzavřená jednání nejen opět s korejským ministrem obchodu, průmyslu a energetiky Duk-geun Ahnem, ale také se zástupci společností Samsung SDI, Hyundai Rotem, Hyundai Motor Group či SK Hynix.
Po skončení celé konference se delegace včetně zástupců společnosti Elektrárna Dukovany II (EDUII) [vytvořená za účelem realizace investic do projektu nového jaderného zdroje v lokalitě Dukovany — pozn. red.] ještě přesunula do nedalekého sídla KHNP, kde následovalo večerní jednání o zapojení českého průmyslu do projektu stavby nových bloků v jaderné elektrárně v Dukovanech.
Podobně nabitý byl i úterní program. Hned ráno odstartovalo v konferenčním sále Lotte Hotel Seoul Česko-korejské energetické fórum, které poskytlo platformu pro posílení spolupráce v oblasti energetiky, inovací a moderních technologií. Za organizátory jej otevřel svým projevem Sejung Jae Lee, prezident KETEP (Korea Institute of Energy Technology Evaluation and Planning), a Petr Konvalinka, předseda Technologické agentury ČR. Několik slov poté přednesl znovu i ministr Lukáš Vlček, který se pak následně spolu s částí delegace přesunul na české velvyslanectví jednat se skupinou Team Korea, do níž patří za korejskou stranu společnosti KHNP, Doosan Enerbility či Daewoo E&C. „Cíl zapojení českého průmyslu do dostavby ze 60 % jsme si s korejskými partnery na jednáních potvrdili a přednesl jsem také požadavek na transparentní vymezení pro zapojení českého průmyslu z přibližně 30 % při podpisu EPC kontraktu včetně garancí korejské strany, například ve formě smluv o smlouvách budoucích či jiných ujednání,“ uvedl po schůzce Vlček.
Setkání, na která se nezapomíná
V podstatě až monotónní rytmus přejezdů z akce na akci, kdy jsem jako novinářka většinou měla přístup pouze na společná fotografování před jednáními, v úterý odpoledne „narušila“ až návštěva vládního komplexu v centru Soulu, kde částečně sídlí úřadující korejský premiér Choi Sang-mok, nyní zastávající i post dočasného prezidenta Jižní Koreje. Záměrně zmiňuji, že v Soulu sídlí pouze částečně, protože Jižní Korea má v podstatě dvě hlavní města: Soul a Sejong. To druhé bylo založeno v roce 2007 jako samosprávní město, kam se měla ze Soulu přesunout většina administrativy, aby alespoň částečně ulevila dopravní situaci. V současné době tak už velká část vládních úřadů oficiálně sídlí v novém, chytrými technologiemi protkaném městě a jejich představitelé do Soulu dojíždějí, když potřebují.
Původně jsem se zmíněné schůzky neměla vůbec účastnit, ale nakonec mi bylo dovoleno vstoupit do jednacího sálu a spolu s fotografy sledovat alespoň oficiální přivítání českého ministra ze strany nejvyššího korejského představitele. Na jednání, které následovalo po mém odchodu ze sálu, delegace kromě dostavby Dukovan a zapojení českého průmyslu řešila také další spolupráci mezi oběma zeměmi. Přestože se má účast odehrála pouze v symbolické rovině, byl to pro mě skutečně netradiční zážitek, který si budu pamatovat určitě hodně dlouho.
Asi podobně jako další schůzku, která byla naplánovaná na pozdní odpoledne. V tamním Národním shromáždění jsme se setkali s jeho místopředsedou Lee Hack-youngem a dalšími významnými činiteli. Tato poslední akce oficiálního programu navíc byla, i pro mne jako novinářku přístupná celá. Jednání se neslo ve velmi přátelském duchu, a přesto, že mělo v harmonogramu jasně vymezenou délku 30 minut, protáhlo se téměř na hodinu.
„Politická situace v Jižní Koreji u nás někdy vyvolávala obavy, jestli neohrozí jaderný tendr na Dukovany. I proto jsme se zde chtěli setkat nejen se zástupci vlády, ale i opoziční Demokratické strany, o které se někdy říká, že je proti jádru. A přesvědčili jsme se o opaku. Korejská opozice mi na jednání potvrdila, že projekt nových jaderných zdrojů plně podporuje a že jsou připraveni rozvíjet obchodní a kulturní vztahy mezi Českem a Jižní Koreou,“ uvedl po skončení český ministr.
Ve středu dopoledne se už celá delegace pouze odebrala na letiště Incheon, aby se mohla navrátit do Česka. Let trval dlouhých 13 hodin, ale vzhledem k časovému posunu a faktu, že z Koreje se do Evropy letí proti směru času, jsme přistáli na Letišti Václava Havla ještě téhož dne, tedy ve středu, jen odpoledne.
Má třetí cesta do Jižní Koreje byla úplně jiná než dvě předchozí. Byla určitě náročnější a také oficiálnější. A přestože jsem byla po většinu času v roli tichého pozorovatele, opravdu mě těší, že jsem mohla být součástí takto významné delegace a vidět zblízka práci českých úřadů při jednání v zahraničí.