Sedmadvacátý ročník Ceny Wernera von Siemense pro studenty, pedagogy a mladé vědce z technických a přírodovědeckých oborů byl vyhlášen. „Technologické a přírodovědné vzdělávání je pilířem budoucího rozvoje naší země. Cena Wernera von Siemense oceňuje mladé talenty, jejichž inovativní přístup a objevy mají potenciál přinést pokrok v klíčových oblastech průmyslu, technologií i dalších oborů. Zároveň nezapomínáme na pedagogickou práci, která často stojí v pozadí, ale je nesmírně důležitá a zaslouží si ocenění," uvedl k zahájení letošního ročníku soutěže Eduard Palíšek, generální ředitel skupiny Siemens v České republice. Kandidáti se mohou přihlašovat prostřednictvím internetových stránek www.cenasiemens.cz až do 30. listopadu 2024.
Sedmadvacátý ročník rozdělí v sedmi kategoriích jeden milion korun. V kategoriích nejlepší diplomová a disertační práce spolu se studenty ocenění i finanční odměnu získají i vedoucí prací/školitelé. Finanční odměny, které společnost Siemens v minulých 26 letech rozdělila mezi 470 vítězných studentů, vědců a pedagogů, dosáhly částky 16,4 milionu korun.
Vyhlašované kategorie:
- Nejvýznamnější výsledek základního výzkumu (jednotlivec nebo výzkumný tým)
- Nejlepší pedagogický pracovník / pedagogická pracovnice
- Nejlepší diplomová práce (první tři místa + vedoucí práce)
- Nejlepší disertační práce (první tři místa + školitel/ka)
- Zvláštní ocenění za vynikající kvalitu ženské vědecké práce
- Nejlepší absolventská práce (diplomová/disertační) zabývající se tématy konceptu Průmysl 4.0
- Nejlepší absolventská práce (diplomová/disertační) zabývající se chytrou infrastrukturou a energetikou
Předsedové porot:
- RNDr. Eva Zažímalová, CSc. (předsedkyně, Akademie věd České republiky) - Nejvýznamnější výsledek základního výzkumu
- Ing. Ladislav Janíček Ph.D., MBA, LL.M. (rektor, Vysoké učení technické v Brně) - Nejlepší diplomová práce (první tři místa + vedoucí práce)
- RNDr. Vojtěch Petráček, CSc. (rektor, České vysoké učení technické v Praze) - Nejlepší disertační práce (první tři místa + školitel/ka)
- MUDr. Milena Králíčková, Ph.D. (předsedkyně, Česká konference rektorů) - Nejlepší pedagogický pracovník / pedagogická pracovnice
- Eduard Palíšek, Ph.D., MBA (generální ředitel, Siemens ČR) - Zvláštní ocenění za vynikající kvalitu ženské vědecké práce
- Ing. Vladimír Mařík, DrSc., dr. h. c. (vědecký ředitel, Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT) - Nejlepší absolventská práce (diplomová/disertační) zabývající se tématy konceptu Průmysl 4.0
- Ing. Stanislav Mišák, Ph.D. (ředitel, Centrum energetických a environmentálních technologií CEET, VŠB-TUO) - Nejlepší absolventská práce (diplomová/disertační) zabývající se chytrou infrastrukturou a energetikou
V předchozím ročníku soutěže nejvíce ocenění získalo České vysoké učení technické v Praze (6 oceněných), následované Akademií věd ČR (5 oceněných) a Vysokým učením technickým v Brně (3 ocenění), Univerzitou Palackého v Olomouci a Masarykovou univerzitou (po 2 oceněních), Univerzita Karlova a Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích (po 1 oceněním).
Do nominací se i letos může zapojit také široká veřejnost - kandidátky a kandidáty a jejich práce je možné nominovat prostřednictvím webových stránek www.cenasiemens.cz. V případě, že navržený kandidát nebo kandidátka zvítězí, získá nominující prémii ve výši 10 000 Kč.