ABB Robotika si nechala vypracovat u společnosti Automotive Manufacturing Solutions (AMS) nový globální průzkum. Jeho závěry ukazují, že i když je automatizace považována za klíčovou pro budoucnost automobilového průmyslu, řada společností působících v rámci dodavatelského řetězce ještě nevyužívá výhod, které robotika a digitalizace nabízejí.
Téměř všichni respondenti (97 %) se domnívají, že automatizace a robotizace v příštích pěti letech povede k transformaci celého automobilového průmyslu. Podobný počet respondentů (96 %) rovněž předpovídá, že stejně klíčovou úlohu bude hrát i software, digitalizace a správa dat. Na otázku týkající se tempa investic většina respondentů uvedla, že noví výrobci OEM a start-upy mají značný náskok a investují buď „velmi dobře" (38 %), nebo „docela dobře" (28 %). Za nimi následují starší výrobci OEM, kteří podle názoru 31 % respondentů automatizaci využívají a aplikují „velmi dobře". Rozdílná je situace u dodavatelů na úrovni Tier 2 a Tier 3: pouze 7 % respondentů se domnívá, že dodavatelé na úrovni Tier 2 (dodávající výrobky společnostem na úrovni Tier 1) potřebnou měrou investují do automatizace, u dodavatelů na úrovni Tier 3 jsou to dokonce jen 3 % respondentů.
„Automatizace byla tradičně považována za doménu pouze těch největších výrobců," uvedl Joerg Reger, generální ředitel Automotive Business Line oblasti ABB Robotika. „Ve skutečnosti je to ale jinak. Naše komplexní portfolio, zahrnující vše od kolaborativních robotů, přes velké průmyslové roboty až po autonomní mobilní roboty vybavené umělou inteligencí a špičkovým softwarem, dokáže pomoci s řešením problémů i těm nejmenším výrobcům. Je to právě automatizace, která jim pomůže být odolnější, flexibilnější a efektivnější."
Například dvouramenné kolaborativní roboty YuMi® společnosti ABB nedávno pomohly japonské společnosti SUS Corporation dodávající hliníkové odlitky zkrátit dobu montáže a zvýšit produktivitu o 20 %. Robotická řešení, jejichž návratnost je odhadována nejvýše na dva roky, umožní společnosti kromě jiného pružně reagovat na výkyvy v poptávce.
Daniel Harrison, analytik AMS k tématu uvedl: „Zatímco noví i zavedení výrobci realizují klíčové investice, společnosti působící v rámci základního dodavatelského řetězce nepostupují dostatečně rychle. To se může ukázat jako problematické jak z hlediska nákladů, tak i rychlosti, s níž jsou nové a stále složitější komponenty pro elektromobily a k internetu připojené automobily dodávány do továren. Cenově dostupná a praktická automatizace a robotika musí být k dispozici celému odvětví."
Do průzkumu přispělo svými názory téměř 400 odborníků působících ve firmách výrobců vozidel a dodavatelů na různých pozicích jak ve vedení, tak v technických funkcích. Osloveni byli rovněž další klíčoví odborníci z celého automobilového světa.