Další zajímavostí z aktuálně probíhajícího veletrhu Smart factory + Automation World 2023, která mi padla do oka je automatický „krychlový" skladový systém, který dokáže nejen plně automatizovat sklad menších dílů či produktů, ale i výrazně šetřit prostor a tím samozřejmě i náklady.
Skladový systém od norské společnosti Autostore system se skládá ze samostatných modulů, které lze sestavovat obdobně jako Lego. Dá se tedy tvarovat tak, aby se vešel i do prostor s nízkými stropy či třeba mezi nosníky, které by jinak znemožňovaly vystavení skladových polic.
„Roboty se pohybují rychlostí 3,1 m/s po kolejnicích v horní vrstvě ve svislé a vodorovné ose a to tak, že do sebe díky konstrukci kolejnic nemohou nikdy narazit," vysvětluje mi přímo před ukázkovou sestavou Joon Kab Choi, jeden z korejských zástupců společnosti Autostore s tím, že roboty lze bez problémů do systému přidávat, sklad jich tedy ve výsledku může obsluhovat stovky.
Celý skladový systém funguje tak, že rychloobrátkové zboží či díly pro výrobu roboty umisťují do vrchních vrstev soustavy, zatímco zboží, které není expedováno často, se postupně „propadá" do spodních vrstev. Řídící systém má však přehled o všech skladovacích koších i robotech, protože každá jednotlivá přihrádka má v databázi své unikátní číslo a navíc je fyzicky označena štítkem.
Zajímavé je, že i koš, který je uložený v nejspodnější přihrádce, tedy na dně sestavy, dokáže robot vytáhnout do vrchní vrstvy do deseti sekund.
„Systém má na starosti nejen katalogizaci, ale zpracovává také příjem objednávek ze SAP a přiděluje robotům úkoly. V neposlední řadě pak řídí jejich pohyb tak, aby dokázaly rychle najít konkrétní koš s uloženým zbožím a odeslat jej k expedici. Řídicí jednotka navíc vykresluje cestu robotů mřížkou pomocí softwarové platformy AutoStore Router a neustále upravuje polohu a cestu robotů v reálném čase.
Když jsem se na systém v showroomu dívala, napadlo mě, do jak velké výšky se dá vlastně vystavět. Podle Joon Kab Choie maximální výška záleží na velikosti „krychlí", tedy přihrádek, do kterých roboty ukládají koše s produkty. Pokud se použije menší či střední varianta velikosti přihrádek, dosahuje maximální výška 5,4 m, přičemž je třeba ještě přičíst prostor pro roboty a doporučený servisní prostor mezi střechou a konstrukcí. „Celková maximální výška je tedy 7,5 m. Pokud se použije největší typ přihrádek, je maximální výška systému 6 m a celková pak 8,2 m. A všechny tři typy košů mají nosnost 30 kg," pokračuje s tím, že tak jde o systém s největší hustotou úložiště ze všech automatizovaných systémů ukládání a vyhledávání.
Společnost Autostore jsem sice objevila v Jižní Koreji, ale vzhledem k tomu, že jde o norskou firmu, má samozřejmě zastoupení v mnoha evropských zemích, například v Německu i Rakousku. Neměl by tedy být problém se v případě zájmu se systémem seznámit osobně.
V případě zájmu o zprostředkování kontaktu se můžete obrátit na redakci Technického týdeníku.