Nejpravděpodobnějším scénářem, jak se společnost v roce 2026 vypořádá s generativní umělou inteligencí (AI), je její přijetí za současné komplexní regulace. Na vzestupu bude AI jako služba, generativní AI využívající web3 nebo multimodální AI. Vyplývá to z nové studie Budoucnost generativní umělé inteligence, kterou sestavili odborníci ze skupiny Creative Dock zabývající se budováním firem a technologických projektů.
Generativní umělá inteligence je typem AI, která vytváří něco nového a jedinečného, například text, obrázky, videa a digitální zážitky. Dalšími třemi méně pravděpodobnými scénáři jsou podle expertů Creative Docku hibernace a vysoce regulovaná AI, nebo ustávání a odmítání AI společností případně technologická volnost a neregulace high-tech AI.
Magnus Boman, profesor působící na Stockholmské univerzitě, vidí možné omezení použitelnosti AI, pokud by regulace byla příliš silná a dodává: „Regulace zničí cloud. Předpisy a pravidla ochrany dat, omezují samotná data, která lze ukládat v rámci národních hranic. Proto edge computing nabyde na významu."
Daniel Gillblad ze švédského národního centra pro aplikovanou umělou inteligenci k tomu říká: „Nikdy není snadné regulovat technologii, protože technologie je vždy o krok před námi. Je potřeba regulovat případy použití, ale ne samotnou technologii."
Je potřeba předvídat změny a připravit se na ně
Strategický foresight je přístup, který systematicky zkoumá možné scénáře budoucnosti s cílem co nejlépe předvídat změny a připravit se na ně. Vysoká míra nejistoty, která provází trendy v oblasti generativní AI, přístup strategického foresightu přímo vyžaduje.
Ve studii se odborníci Creative Docku hlouběji zabývají různými aspekty generativní AI, jejím tržním prostředím, průniky technologií jako jsou web3 nebo IoT a využívají vytvořené scénáře, které organizacím pomáhají zkoumat příležitosti a orientovat se ve složitosti tohoto rychle se vyvíjejícího technologického prostředí.
Scénáře mají podle ředitele oddělení foresightu a strategie Creative Dock Sebastiana Knaba provokovat: "Jsou tím, co dostanete, když zkřížíte dvě proměnné v jejich příslušných extrémech. Může se tedy zdát, že je to velmi nepravděpodobné, nebo dokonce někdy až absurdní, ale my vytváříme nejrůznější scénáře z jednoho prostého důvodu, aby se naši klienti mohli shodnout na své představě o možnostech budoucnosti, což je předpokladem pro úspěšnou strategii a přípravu dané společnosti na další roky."
30 trendů generativní AI
Studie zároveň identifikuje 30 trendů generativní AI a 40 nově vznikajících obchodních příležitostí. Tento pohled do blízké budoucnosti ukazuje, která odvětví mohou z AI obzvláště těžit a které oblasti podnikání se díky ní budou rozvíjet.
Generativní AI může být dalším skokem ve spolupráci člověka a stroje, který promění nejenom průmysl, ale i pracovní trh a celkovou společnost, a to v podobném měřítku jako nástup počítačů, internetu, elektromobility nebo cloudu. S tím, jak bude stále více organizací integrovat generativní AI, budou následovat rozsáhlé sociální, politické, environmentální a technologické změny.
„V nové studii identifikujeme některé z nejvýznamnějších trendů v oblasti generativní AI, včetně vzestupu multimodální AI, generativní AI využívající web3, AI jako služby (AIaaS), pokroku v NLP a rostoucích investic do výzkumu a vývoje. Pochopením těchto trendů mohou organizace udržet náskok a vytvořit strategie, které využijí příležitostí, jež tato transformační technologie nabízí," dodává Knab.
Odborníci Creative Docku identifikovali 30 trendů ve společenské, technologické, ekonomické, environmentální a politické oblasti. Společenskou oblast zahrnují trendy jako jsou například růst obav etických a morálních, růst obavy o soukromí nebo vysoká úroveň předsudků a diskriminace.
Mezi technologické trendy pak patří růst edge computingu, rozvoj decentralizovaných tržišť s AI založenou na blockchainu anebo vysoká úroveň algoritmických vylepšení. Ekonomické trendy zahrnují vysokou míru přesunu pracovních míst a vytváření nových, vzestup AI jako služby nebo vzestup AI jako služby ochrany duševního vlastnictví.
Environmentální oblast obsahuje trendy jako jsou vzestup zelené AI, vysoká úroveň přechodu na obnovitelné zdroje energie za použití AI anebo vysoká úroveň monitoringu životního prostředí. Politickou oblast reprezentují vysoká úroveň kybernetické a národní bezpečnosti, vzestup národních strategií v oboru AI a také vysoká úroveň mezinárodní spolupráce.
Čtyřicet byznysových příležitostí pak studie identifikovala v oblastech:
Chytrý život a personalizované zážitky: Řízení spotřeby energie s podporou AI optimalizuje spotřebu energie, čímž bude spotřeba energie nákladově efektivnější. AI také poskytuje personalizovanější zážitky, pohodlí a pohodu v oblastech inteligentního bydlení a zábavy
Kreativní pracovní prostředí: Asistence při virtuálních schůzkách s podporou AI poskytuje funkce, jako je přepis v reálném čase, automatické shrnutí a analýzu sentimentu, které zvyšují produktivitu a angažovanost
Posílení finančních pravomocí: Nástroje pro správu daní poháněné umělou inteligencí automatizují úkoly související s daněmi, optimalizují daňové plánování a minimalizují chyby a rizika dodržování předpisů v procesu podávání daňových přiznání
Přesná medicína a zlepšení zdravotní péče: Systémy s umělou inteligencí, které analyzují například lékařské snímky, záznamy o pacientech a další údaje, pomáhají přesně odhalovat nemoci v raných stádiích, což umožňuje včasné zásahy a lepší výsledky léčby
Inteligentní mobilita, udržitelná doprava a řízení energie: Plánování tras pomocí AI podporuje systémy veřejné dopravy, které zvyšují efektivitu, zkracují čekací doby a zvyšují celkovou spokojenost cestujících.