Společnost FANUC patří mezi velké japonské vystavovatele, kteří se na domácí půdě chlubili celou řadou větší či menších novinek. Řadu z nich vám popíšeme až v některém z příštích vydání, nyní se budeme věnovat doslova a do písmene té největší: robotu M-1000/550F-46A s mimořádně dlouhým dosahem.
Automobilový průmysl pracuje s takzvanými Giga Casty, což je termín, který zavedla automobilka Tesla pro obrovské, vysokotlaké stroje na tlakové lití hliníku, které vyrážejí velké části podvozků a karoserií vozidel. Tento proces následují i další automobilky, protože umožňuje výrobu velkých strukturálních komponent automobilů v jednom kuse, což může výrazně snížit výrobní náklady tím, že eliminuje potřebu svařování mnoha částí.
A že jde o proces opravdu efektivní! Giga Casty neustále rostou, a tím pádem roste i poptávka po robotech s vysokou nosností a dlouhým dosahem.
A právě takovým strojem reagujícím na současný trend automobilového průmyslu je nový robot M-1000/550F-46A, který je s nosností 550 kg a dosahem 4,6 m takřka dokonalým doplňkem řady robotů pro aplikace Giga Cast třídy 10 000 t.
M-1000/550F-46A se vyznačuje sériovou konstrukcí, oproti obvyklejší paralelní konstrukci typické pro roboty s velkým užitečným zatížením. Konstrukce sériové linky totiž poskytuje mnohem širší rozsah pohybu.
Osa J3 robota umožňuje, aby horní část paže směřovala přímo nahoru, a dokonce dovoluje i přetočení dozadu, což právě poskytuje velký pracovní prostor. Schopnost stát vzpřímeně umožňuje robotu kompaktně se otáčet bez potřeby značného podlahového prostoru, nabízí tak flexibilitu pro snadné přizpůsobení stísněným pracovním prostorům a umožňuje flexibilní uspořádání.
Dosah robota se díky tomu zvýšil o 40 %, tedy na 4,6 m ze 3,3 m stávajícího M-1000/1000F-33A. Tento dosah konkuruje délce super těžkého užitečného zatížení a robotu s nejdelším dosahem (série M-2000), přesto má M-1000/550F-46A širší rozsah pohybu nejen vertikálně, ale také horizontálně, což právě umožňuje paži stát vzpřímeně a otáčet se tam i zpět. Dlouhého dosahu je navíc dosaženo použitím nového motoru se zvýšeným výkonem na základních osách.
Aplikace Giga Cast ovšem kromě velkého užitečného zatížení vyžadují rovněž mimořádně silná „zápěstí", a popisovaný robot má tedy nejen velký dosah a dokáže obrobky o hmotnosti přes 500 kg zvedat, ale zvládne manipulovat i s velkými obrobky, jejichž těžiště je daleko od uchopovací polohy.
Řízení bylo svěřeno systému R-50 i A představující novu generaci robotického kontroléru, aktualizována po 11 letech úspěchů předchozího typu. Přináší významná vylepšení a nové funkce zvyšující výkon robotů a podle tvrzení výrobce jde také o první robotický kontrolér na světě, jenž nabízí kybernetickou bezpečnost.
Datum zahájení expedice byl stanoven už na prosinec 2024.
Sériový, nebo paralelní?
Sériové a paralelní konstrukce robotů jsou dvě hlavní skupiny robotických manipulátorů.
Sériové manipulátory mají segmenty, které jsou uspořádány v řadě, kde je každý segment poháněn předchozím a společně tvoří strukturu zajišťující pohyb.
Na druhé straně, paralelní manipulátory mají uzavřenou smyčku a využívají několik nezávislých ramen, což zvyšuje jejich stabilitu a účinnost při manipulaci s břemeny.
Sériové manipulátory jsou v současné automatizaci používány nejčastěji, oproti tomu paralelní bývají častěji využívány právě při manipulaci s těžkými břemeny.