V tomto týdnu se v jihokorejském Soulu otevírají brány veletrhu Smart industry + Automation world 2023, zajímalo nás, jaká asijská řešení si brousí zuby na český, potažmo evropský trh, případně zda na tamním trhu nelze hledat neotřelá řešení. Naše redaktorka je právě na místě a připravuje sérii reportážních článků.
Naši pravidelní čtenáři jistě vědí, že redakce Technického týdeníku nikdy nechybí na MSV v Brně a zároveň se snaží pravidelně přinášet informace o nejnovějších trendech v průmyslu i z jiných prestižních veletrhů a to jak v České republice, tak i v Evropě. Vzhledem k tomu, že však průmysl 4.0 nehýbe pouze Evropou, nýbrž celým světem, připravili jsme si pro vás tentokrát lahůdku v podobě návštěvy veletrhu Smart industry + Automation world 2023 v jihokorejském Soulu. A doufáme, že novinky a technologie, které se budou od 8. března v areálu kongresového a výstavního centra KOEX prezentovat, budou nejen inspirací, ale také třeba možností, jak dále rozvíjet průmysl v Česku.
Historie veletrhu Smart industry + Automation World sahá do roku 1990, kdy se v Soulu uskutečnil první ročník AIMEX. Zároveň šlo o vůbec první akci zaměřenou přímo na automatizaci průmyslu v Jižní Koreji, ze které postupně vyrostla jedna z nejvyhledávanějších trade show v celé Asii. I proto loňský ročník (stále ještě kovidové pandemii navzdory) navštívilo za tři dny téměř 40 tisíc návštěvníků, dalších 230 tisíc návštěvníků se účastnilo virtuálně a prezentovalo se na něm 320 firem s lokálním i globálním dosahem.
Letos je přihlášených více než 500 vystavovatelů a to je i důvod, proč má tento veletrh pro náš průmysl velký potenciál. Jihokorejské technologické firmy totiž v posledních letech opouštějí známé asijské vody a vydávají se se svými produkty do Evropy. Česká republika je pro ně velmi zajímavým regionem, v němž vidí možnost, jak na „starém kontinetu" uspět. Korejci velmi dobře vědí, že jsme průmyslová země, která právě prochází transformací výroby. Pro Česko by tedy tato synergie mohla být výhodná.
V Jižní Koreji mě však nečeká pouze veletržní dění. Pojedu se také podívat do města Daejeon, kde sídlí KARI (Korean Aerospace Research Institute). Tam si budu povídat o spolupráci této agentury s ESA i NASA a o možnostech, které se v rámci této kooperace otevírají pro české technologické firmy. Zejména pro ty, jež se specializují na vývoj v oblasti aerospace. Součástí mé návštěvy v KARI bude také prohlídka vývojových a testovacích center. A reportáž i rozhovor se pak objeví v jednom z dalších čísel Technického týdeníku.