Koncem letošního dubna měla odborná veřejnost první příležitost podrobněji se seznámit s ambiciózním projektem české kosmické rakety, kterou vyvíjí brněnský start-up OteSpace. Událost byla podtržena i malou slavností, oficiálním přestřižením pásky nových prostor společnosti Hexagon Metrology, která byla pořadatelem a hostitelem akce.
Za smělým plánem sestrojit první českou raketu stojí dva techničtí nadšenci, bratři Marek a Filip Otevřelovi, zakladatelé start-upu OteSpace. Zabývají se vývojem a výrobou kapalinových raketových motorů a jako svůj konečný cíl si stanovili vývoj a komerční provozování malého nosiče satelitů. Raketa dostala název Český vrabec (Czech Sparrow) a má být schopna vynést až 250 kg užitečného nákladu na nízkou oběžnou dráhu Země.
Základem pro budoucí úspěšný let rakety jsou firmou OteSpace vyvíjené raketové motory PEPEk (PEroxidový Pohonný Element) využívající jako okysličovadlo peroxid vodíku a vlastní směs jako palivo. Používané pohonné hmoty jsou skladovatelné za pokojových teplot, netoxické a navíc se při kontaktu spontánně vznítí. Motory PEPEk tak nepotřebují zážehový systém. Díky tomu se vyznačují přímočarými a jednoduchými startovacími a vypínacími sekvencemi, velkým rozsahem tahu, možností během letu se znovu zažehnout a opakovatelnou použitelností. Úsilí OteSpace směřuje k roku 2030, kdy se předpokládá vzlet Českého vrabce do vesmíru.
„K myšlence sestrojení první české rakety Marka Otevřela přivedl dlouholetý zájem o raketovou techniku, kterou jako fyzik důkladně prostudoval, a v průběhu studia si uvědomil, že by možná byl schopen sestrojit funkční raketový motor,“ uvedl ve své přednášce Filip Otevřel, CEO OteSpace a bratr Marka Otevřela. „Prvním konkrétním výsledkem této práce byl dobře fungující prototyp raketového motoru o tahu 170 N. Tento PEPEk už vykazoval všechny podstatné vlastnosti jako stabilní spontánní a opakovaný zážeh, regulaci tahu ve velkém rozsahu a spolehlivost. Následné verze zdědily jeho přednosti a postupně jsme eliminovali největší nedostatky. V současnosti jsme zjistili, že o technologii PEPEk je komerční zájem a získali jsme i první zakázky. Je před námi ještě spousta práce, ale máme z ní velkou radost,“ dodal Otevřel.
Rostoucí komerční zájem firma potvrdila v minulém týdnu jako vystavovatel ve Start-up Innovation Pavilionu letos mimořádně silného veletrhu bezpečnostní a obranné techniky IDET v Brně.
Vývoj tak komplexního objektu, jako je nosič satelitů, by nebyl možný bez podpory a spolupráce řady odborných firem. Svá technologická řešení šitá přímo na míru Českému vrabci demonstrovaly dvě hlavní z nich: Hexagon předvedl simulaci přistávacího manévru dronu, strukturální analýzu jeho rámu a teplotní analýzu raketového motoru; 3E Praha Engineering představil CAD/CAM software pro obrábění slitin a dalších kompozitních materiálů. Z ostatních spolupracujících firem zmiňme především hlavního podporovatele BD Sensors s. r. o. a např. čtenářům TT dobře známou společnost Misan, která pomáhá s 3D výrobou sofistikovaných kovových dílů.
Důstojný rámec představení výjimečného projektu poskytly nové prostory sídla Hexagonu v pražské lokalitě Dock v Libni, které jsou skvělou ukázkou moderní industriální architektury. Součástí je HxGN Experience Centre, které slouží pro prezentaci celé škály řešení pro CAE simulace, CAD/CAM software a metrologická řešení, jež společnost Hexagon Metrology poskytuje. Oproti minulosti mají klienti řešení pro komplexní zajištění kvality v rámci celého životního cyklu výrobků k dispozici na jednom místě.
Není bez zajímavosti, že jedním z výběrových parametrů pro volbu nového sídla byla intenzita vibrací budovy, která je limitující pro prováděná přesná měření. Z celé Prahy pouze libeňská lokalita s nulovými otřesy se ukázala jako jediná vyhovující varianta.
Pozn.: Redakce TT připravuje o Českém vrabci obsáhlejší materiál, který přinese v některém z příštích vydání.