Podle každoročního celosvětového průzkumu společnosti Gartner realizovaného mezi řediteli IT a vedoucími pracovníky v oblasti technologií jsou šéfové IT oddělení pod tlakem přijímat opatření, aby zrychlili růst podniku díky investicím do digitálních technologií. Není divu, v digitálních datech se často ukrývají dílčí nebo i komplexní „recepty“ na zvládnutí současných problematických situací.
CIO v regionu EMEA přitom očekávají, že v roce 2023 vzrostou rozpočty na IT v průměru jen o 4,4 %, tedy místy i podstatně méně než předpokládaná inflace. Ta globální se aktuálně pohybuje na hodnotě 6,5 %. IT oddělení tak budou mít reálně k dispozici méně peněz než letošní či minulý rok. Kombinace ekonomického tlaku, nedostatku drahých talentů a přetrvávající problémy s dodavatelskými řetězci přitom zvyšují potřebu a urgenci tvorby nové přidané hodnoty.
Analytici však z průzkumu Gartner CIO and Technology Executive Survey 2023 zahrnujícího údaje od 2 203 respondentů z 81 zemí a všech hlavních průmyslových odvětví, kteří představují přibližně 15 bilionů dolarů příjmů/rozpočtů veřejného sektoru a 322 miliard dolarů výdajů na IT, vyčetli, že primárním „motorem“ investic do IT, potažmo digitalizace není růst příjmů. Mezi hlavní cíle podle průzkumu patří zlepšení provozních parametrů (53 %) a zlepšení zákaznické (či občanské) zkušenosti (45 %). Pro srovnání, pouze 27 % uvedlo jako primární cíl růst příjmů a 22 % zlepšení nákladové efektivity.
Není bez zajímavosti, že si zodpovědní manažeři skutečně uvědomují význam datové analytiky v procesu vytěžení získaných dat a zároveň růst hodnoty dat, a tudíž i nutnost investovat do jejich ochrany. V regionu EMEA proto plánuje navyšovat výdaje na datovou analytiku a byznysovou inteligenci 53 % firem a na kybernetickou a informační bezpečnost dokonce 70 %. Roste rovněž zájem o cloudové platformy, umělou inteligenci a hyperautomatizaci.
Problémem však zůstává neexistence jednotných digitálních strategií. Jednotlivá oddělení často vytvářejí lokální projekty bez konzultací potřeb s ostatními, nebo dokonce navzájem soupeří namísto toho, aby si vytyčila společné cíle a budovala vzájemně provázané systémy.
Kam taková neprovázanost digitalizačních počinů vede, vidíme všichni „na každém kroku“, ve vlastní firmě však často nikoliv. Téměř všichni si dokážeme představit, jak by se nám lépe žilo a podnikalo, pokud by digitální systémy státní a veřejné správy byly už konečně dobře provázané, dokonale sdílely svá data a zamezily tak zbytečnému vyplňování formulářů a běhání po úřadech. Většina z nás se však při digitalizaci v rámci svých firem či zaměstnání dopouští stejných chyb. Přitom ani sebedokonalejší analytika nedokáže správně nastavit veškeré procesy, pokud nemá veškerá související data ani pokud nejsou data sbírána a vyhodnocována v rámci společných cílů.