S letoškem vstupujeme už do čtvrtého z řady roků tvrdě zkoušejících nejen Českou republiku a Evropskou unii, ale i globální vazby, dodavatelsko-odběratelské řetězce, vlády a firmy samotné. Vlastně prověřujících i osobnosti každého z nás a schopnosti vyrovnat se s dobou, kdy se ne vše úplně daří.
Kromě jiného jsou podobné situace příležitostí uvědomit si, kde jsme my sami, nebo i vedení našich firem, naše vlády a zákonodárci v rámci svých úkolů a povinností situaci podcenili, problémy odkládali nebo prostě jen ve jménu snižování nákladů a snazší cesty k dosahování konkurenceschopnosti zvolili levnější, byť méně dalekozraká řešení.
Koronavirová pandemie jasně potvrdila, že nelze bezhlavě spoléhat na zahraniční dodavatele a že bychom se v řadě oblastí měli více vracet alespoň k částečné soběstačnosti, energetickou nevyjímaje. To ostatně prověřily a prověřují i růsty cen a těžká předpovídatelnost energetických trhů umocněná vpádem ruských vojsk na území suverénního státu, Ukrajiny. Tímto aktem vynucené ekonomické sankce navíc ukázaly, že některé trhy pro nás mohou přestat existovat takřka ze dne na den. Korunu tomu všemu nasazuje dilema potřeby udržovat obchodní vazby i se státy nedodržujícími lidská práva a využívající levnější pracovní síly bez ohledu na jejich životní a pracovní podmínky. Zvláště pak takové, jež sice přinášejí větší momentální zisky, ale bez ohledu na dopady na již zmíněnou závislost, tuzemský pracovní trh, ztrátu cenného know-how apod.
Recept na takové situace je celkem jednoduchý, cesta k němu však vede složitá a dlouhá: podpora tuzemských firem produkujících klíčové produkty, podpora výzkumu, vývoje, inovací a výrob s přidanou hodnotou, export takových produktů do co nejširšího spektra zemí a v neposlední řadě také podpora vzdělávání. Přinese to větší stabilitu firem, které neohrozí dílčí nestability jednotlivých trhů, a potřebné peníze do rozpočtu. Ty je pak nutné v nemalé míře znovu masivně investovat do dalšího výzkumu, vývoje, inovací a vzdělávání.
Aby naše redakce přispěla svou „troškou do mlýna“ podpory českých firem v jejich úspěšné expanzi na zahraniční trhy či v navazování výhodných spoluprací, budeme se od tohoto vydání Technického týdeníku více věnovat také informačnímu servisu zaměřenému právě tímto směrem. Těšit se můžete na představování zajímavých destinací, jejich potenciálu a podmínek k obchodování… Chybět nebudou ani rozhovory se zajímavými lidmi, kteří jsou ochotni podělit se o své zkušenosti.