Pokročilé technologie, rostoucí tlak na zrychlování vývoje a výroby současně se snižováním nákladů nutí firmy hledat přesnější, rychlejší, rozsáhlejší a efektivnější metody měření, a nejinak je tomu i s analýzou a vyhodnocením naměřených dat. K tomu všemu se na problematickou stranu mince přidávají rostoucí mzdové náklady, a co hůře, nedostatek kvalifikovaných lidí.
Příklady z praxe ukazují, že bez pokročilých, automatizovaných systémů, často vybavených dokonce schopností umělé inteligence a hlubokého učení, přestává být řada firem v exponovaných oborech konkurenceschopná. V tématu čísla shrnutém pod záhlaví „Diagnostika, měření a standardizace“ proto tentokrát najdete nejen konkrétní vylepšení metodik snímání, měření či vyhodnocování a příklady z praxe, ale především systémy, které umějí poskytnou pokročilé možnosti diagnostiky, a to i s nepříliš kvalifikovanou obsluhou.
S ohledem na vážnost rizik si však tentokrát dovolím zdůraznit především téma bezpečnosti jednotlivých zařízení využívaných ve výrobě. Je totiž až šokující, kolik firem si ani v dnešní době, kdy pojem kybernetická válka nabývá na významu více než kdy jindy, neuvědomuje rizika, jaká mu jeho výrobní zařízení skýtají. A s postupujícími technologiemi rizika jen rostou.
Je sice skvělé, pokud nám stroje umějí poskytnou mnoho dříve netušených informací vedoucích k predikci údržby i k optimalizaci a zdokonalování produkce. Úžasné jsou především možnosti optimalizace výrobních procesů na dálku. Je však třeba si také uvědomit, jaká rizika skýtá možnost, že se podrobné informace o nastavení výroby ocitnou v nepovolaných rukou konkurence. A přemýšleli jste někdy nad tím, co by se mohlo stát, pokud by se ovládání vašich strojů a zařízení nebo kritických infrastruktur ujal někdo nepovolaný? Někdo, komu přijde náramně vhod, pokud bude moci těchto možností zneužít?
Je opravdu neuvěřitelné, že některé firmy tato rizika dovedou ignorovat dokonce i tehdy, pokud je na ně specializovaná, snadno prověřitelná firma upozorní. Vedle hlavního tématu si proto dovolím akcentovat článek Více než 1 600 firem nechává „otevřené dveře“ do průmyslových řídicích systémů pro nezvané hosty!.
Nepodceňujte význam bezpečnostního auditu a odpovídající ochrany. Pokud cestu k ovládání vašich prostředků najdou nepovolané osoby, může to mít pro vaši firmu nedozírné následky. Přitom není otázkou, zda se to stane, ale kdy. Tedy pokud co nejdříve nepřijmete potřebná opatření. Technický týdeník se bude touto problematikou i nadále zbývat, aby vám mohl být nápomocný při snahách o nápravu.