Projekt: „Získání dovedností v programování na CNC obráběcích strojích pro žáky středních odborných škol a učilišť,“ reg. č. CZ.1.07/1.1.34/01.0019 Termín realizace: 23/04/2012 – 31/12/2013
Obsahem jedenadvacetiměsíčního projektu jsou aktivity vedoucí ke zvýšení úrovně praktických dovedností pedagogických pracovníků, a především žáků v tomto předmětu či inovace výukových materiálů předmětu. Přínosem pro školy je podpoření zájmu o studium, větší pozornost firem z technické praxe o spolupráci se školou a pracovní zapojení jejích absolventů. Partnerem je TOS VARNSDORF a. s., světový výrobce obráběcích strojů se specializací na výrobu horizontálních frézovacích a vyvrtávacích strojů i obráběcích center. Svou aktivní účastí tak může přispět k uplatnitelnosti a připravenosti absolventů na současný trh práce v regionu. » Do projektu je zapojeno pět škol Ústeckého kraje: — Gymnázium a Střední odborná škola, Podbořany, příspěvková organizace — Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola strojní, stavební a dopravní, Děčín, příspěvková organizace — Střední průmyslová škola, Ústí nad Labem, Resslova 5, příspěvková organizace — Střední škola stavební a technická, Ústí nad Labem, Čelakovského 5, příspěvková organizace — Vyšší odborná škola a Střední škola, Varnsdorf, příspěvková organizace » Cílů projektu bude dosaženo realizací čtyř klíčových aktivit (KA):
KA 01 Zvýšení úrovně praktických dovedností 13 pedagogických pracovníků partnerských škol v předmětu CNC programování (tato aktivita byla realizována již v roce 2012) Cílem bylo dovybavit partnerské školy hardwarovým a softwarovým zařízením a zvýšit praktickou úroveň dovedností pedagogů v oboru CNC programování, aby byli schopni v přípravě svých žáků co nejlépe reflektovat praktické požadavky strojírenských podniků na CNC programátory. Rozvoj praktických dovedností pedagogů byl zaměřen na: — programování pomocí CAM a CAD aplikací — programování v řídicím systému HEIDENHAIN — programování v řídicím systému FANUC — simulační systém od společnosti SIEMENS — nové trendy obrábění — odladění programu na obráběcím stroji — finální výroba
KA 02 Zvýšení úrovně dovedností žáků v předmětu CNC programování (pilotní ověření) V rámci realizace této KA probíhá výuka v pěti partnerských školách pro 170 žáků. Výuka je obohacena působením odborníků z praxe a školitelů SST (s praxí v podniku), kteří navštíví výuku na každé škole v rozsahu cca 1 dne na skupinu, s cílem posílení komunikace. Dále probíhá spolupráce se zapojeným průmyslovým podnikem TOS VARNSDORF a. s. Výuka programování na školách za účasti odborníka z praxe je zaměřena na procvičování v dovednostech jak využívat možností moderních řídicích systémů ve vazbě na praktické výstupy. Součástí realizace klíčové aktivity je jednodenní stáž v TOS VARNSDORF a. s., kde se žáci seznámí s realizací naprogramovaného výstupu (obrobku) na reálném stroji. Praktická jednodenní stáž probíhá ve společnosti TOS VARNSDORF. Náplň praktické stáže zahrnuje: — historii výroby obráběcích strojů — výrobní program TOS VARNSDORF — exkurze po montáži s výkladem k výrobě komponent, podsestav, sestav a celků — technologie přípravy výroby (TPV) pro jednotlivé řídicí systémy CNC — simulace programu, korekce, odladění — přenos NC programu na výrobní stroj — seřízení nástrojů, strojů, odladění programu na stroji, včetně simulace a výroba dílce — diskusi a vyplnění závěrečného dotazníku KA 03 Ověření progrese úrovně znalostí žáků – lektorské dny Významným prvkem této KA byla unikátní možnost soutěžního ověření dovedností v NC programování žáků 3. nebo 4. ročníků partnerských škol při příležitosti MSV 2012. Stejná se nabízí i v roce 2013 v Brně ve třech učebnách pro řídicí systémy FANUC, SIEMENS a HEIDENHAIN. V obou letech se jedná o účast celkem 22 žáků ze zapojených škol.
KA 04 Příprava výukových materiálů pro daný předmět Cílem této KA a jedním z hlavních výstupů projektu bude zpracování vzorových učebních osnov a úprava učebních osnov předmětu CNC obrábění zapojených škol zaměřené na školní rok 2012/2013 a další roky, a to za účasti zástupců žadatele a zapojených škol. Jako poslední aktivity této KA probíhají řízené rozhovory nad Návrhy inovací studijních materiálů pro výuku jednotlivých předmětů spojených s NC programováním v zapojených školách v návaznosti na získané informace a konzultace s odbornými lektory na školeních (KA 01) a na základě získaných simulátorů CNC, a to se zaměřením na tvorbu NC programů několika obrobků pro výuku na získaných simulátorech.