Moderní technika ovlivňuje v čím dál větší míře také umělecký svět. Nejvýraznějšími příklady jsou současná hudba a výtvarné umění. Pozadu nezůstává ani scénografie. V hlavní roli se nyní představují projektory a softwarová řešení, která tvůrcům nabízejí zcela nové inscenační možnosti a umocňují umělecký záměr.
Touha zobrazovat lidi, zvířata, předměty a události provází lidstvo od nepaměti. Precizovat historii projektoru je obtížné, protože vývoj probíhal ruku v ruce s pokusy s fotografií, filmovými kamerami a promítačkami. Nicméně odborná literatura uvádí, že z roku 1420 pochází první zmínka o promítání obrazu. Zasloužil se o ni Johannes de Fontana, který ve své knize vyobrazil mnicha s kouzelnou lampou — lucernou. Byla v dřevěné krabici s okénkem, na němž byla namalována nějaká kresba. Světelný paprsek procházel okénkem a obrysy kresby promítl na protější stěnu. Její účel není znám, ale badatelé se domnívají, že měla lidi okouzlit, možná postrašit. Od té doby se samozřejmě mnohé změnilo. Jistou renesanci prožívaly projektory v 60. letech minulého století, kdy se hojně používaly k promítání diapozitivů z dovolených, ale také byly využívány jako didaktické prostředky. Byly totiž lehčí a levnější než filmové promítačky.
Sněhurka s novým projektorem Pražské divadlo Minor je unikátní scénou, která nabízí nevšední zážitky především dětem. Hledá totiž nové způsoby, jak propojit dění na jevišti s moderní technikou. Unikátní koncept pod označením „Live Cinema“ vznikl díky spolupráci se společností Panasonic. Známý příběh o zlé královně, krásné Sněhurce, zrcadle a sedmi trpaslících je ovšem zpracován moderní poetikou, kdy krásná princezna hledá cestu lesem s mobilem v ruce. A trpaslíci jsou členy hudební kapely, která to umí pořádně „rozjet“. Živí herci a muzikanti na jevišti jsou snímáni několika kamerami a přenášeni na plátno. „Bez technického řešení na míru bychom to nemohli v našich podmínkách uskutečnit,“ říká režisér Jakub Vašíček. Inscenace vyžaduje dokonalou souhru mezi herci, kapelou, střihači i kameramany. „Pracujeme se čtyřmi kamerami, musíme je koordinovat, aby diváci měli na plátně stále dokonalé záběry. V podstatě jde o analogii s živým sportovním televizním přenosem,“ říká střihačka Zuzana Walterová. Právem proto na konci představení patří potlesk nejen hercům a muzikantům, ale i kameramanům. Pro potřeby velkoplošné projekce v omezeném prostoru za projekčním plátnem a požadavkem na obraz ve vysoké kvalitě zvolili autoři řešení s jednočipovým DLP laserovým projektorem Panasonic se svítivostí 12 000 lm v kombinaci s ultrakrátkým objektivem ET-DLE020. Tato kombinace umožňuje zadní projekci na širokoúhlé plátno z minimální vzdálenosti v té nevyšší kvalitě. Díky izolované prachuvzdorné optické jednotce a kapalinovému chladicímu systému nepotřebuje tento projektor vzduchové filtry a zvládne fungovat bezúdržbově po dobu až 20 000 hodin. Je proto vhodný pro intenzivní použití v permanentních instalacích, v místnostech určených pro vzdělávání, divadlech, v muzeích, na výstavách a pro digitální reklamu. Vynikající kvalitu obrazu zajišťuje hybridní kotoučový systém s duálním laserovým světelným zdrojem (certifikace pro provoz 24/7), který produkuje jasné barvy a živý obraz. Ultrakrátký objektiv lze využít bez obav z toho, že by se krátká vzdálenost projektoru od promítací plochy jakkoliv podepsala na kvalitě obrazu. V případě instalace v pražském divadle Minor byl kvůli nedostatku prostoru vybrán právě ultrakrátký objektiv a je umístěn za projekční plochou. Rozměry projekčního plátna jsou 6 × 3,35 m. Vzdálenost objektivu od plátna je 1,75 m. Projektory lze uchytit ke stropu nebo na stěnu, položit na stůl, použít je pro zadní projekci nebo umístit na zem a promítat na podlahu. Při využití těchto ultrakrátkých projekcí lze promítat i tam, kde by to jinak potřebná projekční vzdálenost takřka neumožňovala.
Beton místo promítacího plátna Jaderná elektrárna Dukovany zažila nedávno světovou premiéru v jiném oboru, než by se čekalo: obří filmovou projekci na betonový plášť jedné z osmi chladicích věží s novým projektorem se svítivostí 50 000 lm, rovněž od společnosti Panasonic. Promítat film na betonový povrch chladicí věže není snadný úkol a klade vysoké nároky na světelné parametry projektoru. „Uskutečnit tento záměr se nám podařilo jen díky našemu nejvýkonnějšímu 4K laserovému projektoru,“ řekl nám Ing. Zdeněk Krýsl, zástupce společnosti Panasonic Marketing Europe. „Byla to pro nás dvojnásobná premiéra. Poprvé byl tento projektor použit v České republice a současně poprvé pro projekci filmu v takto obřím poměru na chladicí věž. Projektor má světelný výkon 50 000 ANSI lumen a je primárně určen pro obří projekce, videomapping nebo pro nasvícení velkoplošných pozadí.“ /ks/