V květnu roku 2016 otevřela Evropská kosmická agentura (ESA) svůj první podnikatelský inkubátor ve střední a východní Evropě, a to právě v Praze. O dva roky později se k hlavnímu městu přidalo i Brno. Oba české podnikatelské inkubátory Evropské kosmické agentury (ESA BIC) jsou pod správou CzechInvestu. Za pět let existence vstoupilo do tuzemských podnikatelských inkubátorů Evropské kosmické agentury 34 start-upů, které ESA podpořila více než 44 miliony korun. České kosmické start-upy dokázaly získat přes 300 milionů soukromých investic a zaměstnat stovky lidí. Nebo třeba také vyslat jednu družici na orbitu, odhalit tajemství renesančního obrazu za miliardy, zlomit jeden český rekord a přilákat pozornost mezinárodních vesmírných, mediálních i byznysových gigantů. ESA BIC v České republice vyhledává projekty, které ke svému podnikání využívají vesmírné technologie. Těmi nejsou jen rakety a družice (i když malé družice CubeSaty a suborbitální rakety byste v pražském ESA BIC našli), ale také třeba projekty na snížení pesticidů v zemědělství, ultralehká kola z grafitu nebo rentgeny na ověřování umění. I u těchto na první pohled zcela „pozemských“ českých start-upů najdeme spojení s vesmírem.
Česká konkurence Google Maps V průběhu pěti let fungování ESA BIC v Česku nasbíraly kosmické start-upy mnoho úspěchů — po technické stránce doslova v mracích, nad nimi i pod nimi. Kupříkladu start-up Spacemanic na začátku letošního roku vyslal svou družici GRBAlpha na oběžnou dráhu. Pod hranicí vesmíru, nicméně nikoliv na Zemi zase sklízí úspěch firma Stratosyst, která staví svou stanici Skyrider v pražských Letňanech. Stratosyst vyvíjí takzvané HAPS (high altitude pseudo satellites), které ze stratosféry suplují družice. Jsou však mnohem levnější, ekologičtější a díky nižší výšce nekrouží, ale zůstávají ustáleně nad pozorovaným místem. Dokážou tak například signálem pokrýt katastrofou zasaženou oblast nebo poskytovat informace o požárech v reálném čase. Úspěch zaznamenala i firma Maptiler, která získává pro své podnikání data z orbity, oběžné dráhy kosmických těles. Maptiler vyzval k podnikatelskému souboji giganta Google. Na rozdíl od mapového Goliáše umožňuje výrobu map na míru. Designové mapy si od Maptileru kupuje například NASA, IBM i BBC a dnes už je využívá téměř 300 milionů uživatelů měsíčně. Potvrzený originál Raffaela Další firma InsightART zase dokázala ve svém podnikání napojit vesmír na trh s uměním. Využívá k tomu částicový detektor, který je používán na Mezinárodní kosmické stanici pro měření radiace. InsightART ho upravil do podoby robotického skeneru RToo, který je jedním z prvních rentgenů na světě specializovaných na průzkum uměleckých děl. Firmě se tímto způsobem podařilo poskytnout unikátní data, a pomoci tak potvrdit originalitu obrazu „Madona s dítětem“. Autorem obrazu je skutečně renesanční umělec Raffael Santi. Pravdou je, že technologie, které pocházejí z kosmického výzkumu a průzkumu, využíváme v běžném životě dennodenně. Například když fotíme mobilem, používáme navigaci nebo kontrolujeme předpověď počasí. V momentě, kdy si nazouváme tenisky, nás zase nenapadne, že jsou to boty vyrobené technikou vyfukování pryže — formováním, které se poprvé použilo při výrobě oděvu astronautů. I nyní se v kosmické vědě a průmyslu pracuje na technologiích, které si jednou obujeme se stejnou lehkostí jako tenisky ze skafandru. Podnikatelský inkubátor ESA BIC a agentura CzechInvest podporují start-upy, aby tak pomohly najít českého vesmírného Baťu.
Akcelerace, propagace i mentoring Kromě podnikatelského inkubátoru ESA BIC pracuje CzechInvest se start-upy i v rámci dalších nevesmírných programů. Jsou jimi programy na podporu start-upů, které zamýšlejí zahraniční expanzi, a to tříměsíční akcelerační program CzechAccelerator, týdenní program CzechMatch a program CzechDemo, který zajišťuje účast na mezinárodních veletrzích. K tomu je v portfoliu CzechInvestu také program CzechStarter, který zájemcům nabízí mentoring v oblastech, jako jsou lidské zdroje, právo, marketing či finance nebo pomoc s ochranou duševního vlastnictví a se získáváním patentů. /www.czechinvest.org/