BMW X3 ve 4. generaci sází na osvědčený přístup, přesto je ale z pohledu designu a interiéru překvapivě odvážné. Za volantem dokáže pobavit, pokrokovou technikou řidiči usnadní řízení a zvětšená karoserie nabídne více prostoru.
BMW X3 se za 21 let své existence dostalo s počtem vyrobených kusů přesahujícím 3,5 milionu do pozice jednoho z nejdůležitějších typů své značky. Jen loni tento vůz společně se svým sesterským modelem X4, o jehož nástupci se již neuvažuje, vznikl v počtu více než 405 tisíc kusů. Více BMW vyrobilo jen modelů řad 3 a 4 (558 tisíc). X3 je vůz, který svým designem zejména ve 2. a 3. generaci patřil spíše mezi konzervativnější produkty značky. Svým vzhledem zřejmě nejvíce šokovala první generace s designem Chrise Bangla plným ostrých hran.
Na první pohled
Nejnovější provedení je ale také poměrně odvážné, i když se to nemusí na první pohled zdát. Až při reálném kontaktu vyniknou především hladké plochy, které jsou ohraničené jen několika ostrými hranami. Snaha o plynulé přechody a čisté tvary je patrná nejen zpředu na hladké kapotě nebo na bocích, ale především na zádi, kterou opticky rozšiřují výrazné LED skupinové svítilny. Celkově je v nové X3 jasně patrný odkaz typu iX. Stejně jako je tomu u jiných modelových řad, i v tomto případě BMW nabízí několik možností individualizace vnějšího vzhledu. Například masku chladiče lze zvýraznit osvětleným rámečkem. Nicméně nejoblíbenější úpravou zřejmě bude volba M sportovního paketu se specificky tvarovaným nárazníkem a maskou, rozšířenými prahy a zadním nárazníkem s opticky stylizovaným difuzorem. Pro daný paket jsou specifická také 19” kola nahrazující standardní, o palec menší. Sportovní výraz lze dále zintenzivnit paketem M Sport Plus přinášejícím černou masku s osvětleným rámečkem, zvětšené brzdy s červeně lakovanými třmeny, zatmavené světlomety a leskle černě provedené různé detaily. Čtvrtá generace této modelové řady je postavena na kompaktní verzi platformy CLAR, kterou používal již její předchůdce. I proto mají oba vozy takřka shodný rozvor náprav, lišící se o pouhý milimetr ve prospěch novinky. Karoserie je ale zcela nová a vyznačuje se o 47 mm větší délkou, o 29 mm zvětšenou šířkou a o 16 mm menší výškou. Novinka proto působí přikrčeněji.
Po usednutí
Přitom ale nabízí jak více prostoru pro posádku, tak i pro její zavazadla, protože zavazadlový prostor se zvětšil z 550 l na 570 l. Po sklopení opěradel zadních sedadel dělených v poměru 40 : 20 : 40 činí mezigenerační rozdíl 100 l. Přední část interiéru zaujme nápaditostí. Hlavním prvkem obsluhy je samozřejmě velký displej kombinující dvě zobrazovací jednotky do jednoho mírně prohnutého celku. Zajímavě řešený je přechod palubní desky do výplní dveří, kde jsou umístěny i krajní výdechy ventilace a jejich dotykové ovládací prvky. Vedle nich jsou záměrně černé vnitřní kliky, které by ale mohly působit hodnotnějším dojmem. Palubní desku oživují hojné osvětlené prvky, použité nejen na středovém panelu a ve dveřích, ale také v lemování velkého úložného prostoru v přední části středového tunelu, který pojme dvojici telefonů i nápojů. Mezi sedadly je umístěna ovládací jednotka s voličem převodovky, ovladačem iDrive a tlačítky přímé volby pro nastavení jízdních systémů a režimů. Centrální displej s 14,9” úhlopříčkou zobrazuje s podporou nejnovější generace operačního systému (OS) BMW s pořadovým číslem 9. Doposud se tato verze objevovala pouze v malých typech značky bez ovladače mezi sedadly, nyní je tomu poprvé, co se tento OS dostává i do některého z větších modelů — všechny ostatní jsou vybaveny systémem 8.5. Ten je na první pohled podobný, avšak technické řešení se liší. Nová verze 9 je postavena na softwarové sadě Android Open Source Project (AOSP), jež je základem, z nějž si mohou jednotliví výrobci, ať už automobilů, nebo spotřební elektroniky, vytvořit v podstatě vlastní OS. Přesně to učinilo i BMW, jež si samotný systém a jeho základní aplikace, stejně jako obchod s aplikacemi a dodatečnou volitelnou výbavou, vyvinulo vlastními silami. Samotný systém při jízdách zaujal nejen logikou obsluhy, ale také rychlostí odezvy. Plochá struktura menu spolu s tlačítky přímého přístupu k hlavním funkcím přispívají k intuitivnosti celého rozhraní. Rozšířeny byly také možnosti hlasové obsluhy, bohužel stále bez podpory českého jazyka. Samozřejmostí je možnost dálkových aktualizací palubního systému, a to nejen samotného infotainmentu, ale také většiny ostatních soustav vozu. V současné době již po světě jezdí více než 7,5 milionu vozů BMW, které se mohou dálkově aktualizovat, což zajistí průběžné zlepšování jejich zabezpečení a někdy i nové funkce.
Pod „kapotou“
Platforma CLAR znamená použití podélně uložených motorů a primárního pohonu zadních kol, k nimž se podle potřeby připojuje i pohon kol přední nápravy. V případě typu X3 jde o „lehčí“ verzi, známou například také z řady 3 s přední nápravou tvořenou dvojicí oddělených spodních ramen a vzpěrami MacPherson. Vzadu je tradiční vyspělá pětiprvková náprava. I když v případě základní verze s 20 xDrive činí mezigenerační hmotnostní nárůst 55 kg, samotná struktura karoserie je u nového modelu lehčí i tužší. BMW u nové generace o 19 % zvětšila záklon předních kol a zcela přepracovala kinematiku a elastokinematiku. Cílem bylo dosažení větší stability v přímém směru. Současně ale zmiňovaná větší tuhost karoserie spolu s jejím pevnějším spojením s nápravami přispěla k přesnějším reakcím na řízení a k větší ochotě zatáčet. Vzadu je kromě nové geometrie, uložení stabilizátoru a zvětšení tuhosti aplikován o 45 mm větší rozchod kol. S výjimkou nejvýkonnější verze X3 M50 jsou všechny ostatní vybaveny standardním podvozkem, který lze po objednání M sportovního paketu nahradit tužším sportovním provedením. Dále jsou k dispozici elektronicky řízené aktivní tlumiče s širokým rozsahem nastavení. S oběma příplatkovými podvozky se pojí též řízení s proměnným převodem podle rejdu. Sportovní verze X3 M50 přijíždí s vlastním naladěním sportovního podvozku, který mohou doplnit aktivní tlumiče. Došlo například k použití specifické elastokinematiky, pružin a stabilizátoru. V tomto případě jsou standardem kola s 20” průměrem, jež jsou jinak k dispozici za příplatek.
Po nastartování
Právě s variantou X3 M50 jsme zahájili testovací jízdy. Řadový šestiválec, kombinující přímé a nepřímé vstřikování spolu se schopností pracovat v Millerově cyklu a doplněný 48V mildhybridním systémem s elektromotorem integrovaným v převodovce poskytoval neobyčejnou dynamiku. Samotný zátah dokázal propojit s nenucenou gradací výkonu doprovázenou tradiční kultivovaností. Ve všech dostupných nastaveních zaujalo sladění motoru s osmistupňovou převodovkou, jež byla schopna nabídnout špičkový komfort řazení i bleskové změny převodu doprovázené škubnutím. Verze M50 je jako jediná vybavena zadním diferenciálem s elektronicky řízenou svorností, který citelně pomáhal s přenosem hnací síly na vozovku. V nejsportovnějším nastavení člověk občas zapomněl, že řídí SUV s větší světlou výškou a výše umístěnými sedadly. Ochota k zatáčení nové X3 byla v dobrém smyslu nečekaná, ale současně přirozená. Zaujalo též sladění jednotlivých konstrukčních celků. Ani na špatném povrchu nebyly zřejmé tendence k odskakování a vůz působil stabilně a poddajně, což byl značný rozdíl proti spíše tvrdšímu naladění předchůdce. Novince se podařilo opět rozšířit rozsah svých schopností jak na straně komfortu, tak sportovnosti a pocitu pevnosti a přesnosti. Usednutí za volant základního provedení X3 20 xDrive vybaveného M sportovním paketem nebylo po vrcholném šestiválci ani v nejmenším nepříjemné. Dynamika čtyřválce s mildhybridní technikou a takřka polovičním výkonem byla samozřejmě horší a také naladění bylo zaměřeno přeci jen více na pohodlí, nicméně obratnost a pocit jistoty byl přítomen i zde. Základní motor se ukázal nejen jako kultivovaný společník, ale také jako pohonná jednotka poskytující zcela dostatečnou dynamiku pro běžné ježdění. Moderní konstrukce motoru spolu s „jemnou“ elektrifikací umožnila vykázat průměrnou spotřebu jen 7,5 l / 100 km. Nabídku doplňuje ještě plug-in hybridní X3 30e xDrive, jehož základem je čtyřválec verze 20, ale doplněný silnější elektrickou větví a akumulátorem o kapacitě 19,7 kWh. Čtvrtým dostupným motorem hned při uvedení do prodeje bude dvoulitrový vznětový motor verze 20d xDrive. V příštím roce bude k dispozici také vznětový motor se šesti válci. O skutečné M-verzi se v této generaci již neuvažuje, což platí také pro nástupce elektrického provedení iX3, které již příští rok nahradí elektrické SUV z rodiny modelů Neue Klasse. Nová generace BMW X3 je navržena přesně tak, aby navázala na úspěchy svých předchůdců. Nabízí různé druhy motorů, širokou nabídku asistenčních a komfortních systémů, jeden z vůbec nejvyspělejších palubních systémů na trhu, a kromě toho i neobyčejně zdařilý kompromis mezi jízdním komfortem a obratností. Tedy vše jako dříve, jen lépe, a nyní také s výraznějším a osobitějším designem a současně odvážnějším, ale nadmíru praktickým interiérem. /Petr Hanke/