Mohla by to být běžná modelová obměna. Zkrátka vůz trochu silnější, trochu hospodárnější. Nový Prius však své(ho) předchůdce přeskakuje o několik délek, a to hned v několika ohledech.
Když Toyota v roce 1997 představila první model vozu Prius, stala se na mnoho let terčem posměchu. Ošklivý upocený kompakt nabízel nízkou spotřebu a možná i dobrý nápad s rekuperací kinetické energie do malého akumulátoru, ale to bylo vlastně všechno. S odstupem času to však lze hodnotit jako geniální tah. Vždyť nyní značka dotáhla hybridní poháněcí systém prakticky k dokonalosti a třeba v Evropě už neprodává takřka nic jiného. V oblasti flotilových emisí tak zde má jako jediná zcela čistou hlavu. Od premiéry 1. generace typu Prius dosud Toyota prodala přes 23 milionů hybridů, z toho asi pět milionů plug-in hybridů s možností nabíjet akumulátor z vnějších zdrojů. Prius se ve své 5. generaci stává z bizarního vozítka pro sebemrskače plnohodnotným produktem, do nějž se konečně nebude bát nastoupit ani zarytý uživatel ryzích „spalováků“. Do Evropy míří, stejně jako jeho předchůdce, výhradně s plug-in hybridním poháněcím systémem.
Lehčí a přehlednější
Základem nového Priusu je 2. generace platformy GA-C. Přemístění akumulátoru pod zadní sedadla přineslo spolu s uložením palivové nádrže hlouběji za zadní nápravu snížení těžiště, a tím i lepší stabilitu. Co se skeletu karoserie týče, koncern Toyota se v případě nejnovější generace typu Prius poprvé odklání od za tepla tvářených vysokopevnostních prvků k lisovaným za studena. A to při tlaku až 1 470 MPa, což zvyšuje tuhost skeletu a zároveň snižuje jeho hmotnost o 24 kg. O dalších 1,5 kg může být díky tomu lehčí střecha. Mezigeneračně se poněkud změnily proporce karoserie. Vůz má totiž o 50 mm delší rozvor, zatímco jeho délka se o podobnou hodnotu zkrátila. Šířka narostla o 22 mm a rozchod nabyl zhruba o 30 mm, naproti tomu výška klesla o 50 mm. Vůz je tak nižší a lépe rozkročený na silnici. Při pohledu z profilu vynikne vysoké čelní sklo, navazující tupým úhlem svého sklonu na kapotu. Střecha vrcholí v oblasti sloupků B, aby pak v elegantním oblouku připomínajícím kupé sklesala k odtrhové hraně na konci víka zavazadlového prostoru. Razantně skloněný sloupek A vás možná při nastupování překvapí, ale chce to jen trochu cviku a usednete do přehledného prostoru řidiče. Pakliže se kvalita vynálezu hodnotí množstvím kopií, tak u PSA mohou konečně zaplesat: přístrojový štít nového typu Prius již totiž není na středu palubní desky, ale nad věncem volantu tak, jak to Peugeot odstartoval ve svém konceptu i-Cockpit.
Hybridní štika
Zadní náprava se z víceprvkové změnila na lichoběžníkovou a tvoří kompaktní celek s akumulátorem, palivovou nádrží a výkonovou elektronikou v těsné blízkosti s napájecím konektorem a 12V akumulátorem, umístěnými za pravým zadním kolem. Jedinými funkčními prvky, propojujícími zadní část poháněcího ústrojí s přední, je tak vlastně jen vysokonapěťová kabeláž a výfuk. Nový plug-in hybridní poháněcí systém znamená razantní mezigenerační pokrok. Jádrem řetězce se stává nejnovější provedení atmosféricky plněného čtyřválcového „dvoulitru“ TNGA, představeného v aktuální Corolle. Jde o vůbec první kombinaci tohoto agregátu s plug-in hybridním systémem. Elektromotor poprvé svým výkonem překonává spalovací (120 kW / 163 k vs. 112 kW / 152 k) a celkový dostupný výkon tohoto kompaktního vozu přesahuje 162 kW (220 k)! To je o 74 kW (100 k) více než u předchůdce, což z nového Priusu činí skutečnou štiku schopnou zrychlit z klidu na 100 km/h za 6,8 s. Na střeše mohou být na přání umístěny solární panely s výkonem zvýšeným ze 179 na 185 W, napájející nyní nikoli příslušenství, ale přímo trakční akumulátor (dosud musel mít systém zvláštní akumulátor). V podmínkách japonského města Nagoja mají přinést energii až pro 8,7 km jízdy za rok.
Konečně dospěl
Svezení s novým typem Prius v COTY testech v Dánsku bylo příjemným překvapením. Aniž bychom se jakkoli ochuzovali o tepelnou pohodu v interiéru, vůz s plně nabitým akumulátorem naznačoval dojezd takřka 70 km na elektřinu, a k tomu dalších téměř 600 km na benzín. Jízda je velmi příjemná a plavná, nový Prius je velmi dobře odhlučněn od poháněcího systému i od okolního prostředí. V rámci plug-in hybridního ústrojí lze vybírat z řady provozních režimů, včetně těch, kde můžete v různých variantách volit hospodaření s elektrickou energií. Zavazadlový prostor ve svém základním uspořádání nabyl objemem z 251 na 284 l, a to díky posunutí akumulátoru vpřed a palivové nádrže níže. Neměřili jsme to, ale jinak se zdá, že nový Prius je uvnitř nepatrně menší než stávající. Ale co na tom, když pohodlně usadí čtyři dospělé cestující a ani ti vzadu se přitom netísní v oblasti kolen či hlav. Nový vůz Toyota Prius ale znamená průlom také jinde: zatímco dosud si vozy této řady pořizovali spíše ekologičtí aktivisté, 5. generace je historicky prvním Priusem, který opravdu chcete! A který konečně dává smysl v oblasti designu, poháněcího ústrojí, jízdních vlastností, ale především celkového konceptu. Na druhou stranu cena základní verze Comfort činí poměrně odvážných 1 150 000 Kč. Nejvyšší verzi Executive (na snímcích) pak v dubnu tuzemský importér Toyoty nacenil na 1 355 000 Kč, přičemž třeba plug-in hybridní sedan BMW 320e je o 70 tisíc Kč levnější… /Jiří Duchoň/