Zastaralý informační nebo podnikový systém nemusí být problémem jen pro samotný provoz firmy nebo její budoucí rozvoj. Ale může se stát také zásadním limitem ve chvíli, kdy do firmy chcete přilákat mladé talenty, protože se podílejí na celkové firemní kultuře. I o tom jsme se bavili s předsedou představenstva skupiny K2 Petrem Schaffartzikem.
Jaké trendy a směry se budou v informačních systémech prohlubovat v letošním roce a v blízké budoucnosti?
ERP systém patří do cloudu, což není nic převratného. Ale zároveň by se klienti měli v cloudové verzi přizpůsobit standardu takového systému. Sdělení, které je za tím ukryto, je obsáhlejší a v podstatě říká, že úpravy na míru jsou komplikované a nákladné, složitá je také jejich údržba a další rozvoj, a hlavně vyžadují personální zajištění nejen na straně firem užívajících ERP systémy, ale také na straně dodavatelů takových systémů. Osobně jsem velmi zvědavý, jak se tento trend, na který jsme dosud byli zvyklí hlavně u jednoduchých krabicových systémů nebo branžově specifických softwarů, bude prosazovat napříč obory a typy podniků. Zatím si neumím představit, že bychom třeba my dokázali naše zákazníky napasovat do jakkoli rozsáhlého standardu.
Jak vidíte aktuální a budoucí možnosti propojení ERP a MES, IoT?
Všechny ERP systémy už dnes obsahují moduly výroby — od technologické přípravy výroby, kalkulací, plánování a řízení výroby až po sběr dat a kvalitu. Z podstaty je tak jasné, že mezi ERP a MES je nemalý překryv funkcionalit. Vzhledem k provázanosti výrobních agend na další části firmy, kterými jsou například obchod, sklady a nákup, ale také třeba manažerský reporting, je dnes nezbytné, aby data z výroby byla prakticky online v ERP systému a nedává smysl je duplikovat v MES. Naopak MES systémy mají přínos tam, kde je nutné v reálném čase řídit stroje ve výrobě. Také zde se ale protokoly standardizují, ERP systémy umějí přímo pracovat s IoT, takže zda mají MES systémy budoucnost — a jakou, je otázkou.
Pomáhá ERP podnikům s řešením stále aktuálnějšího nedostatku kvalifikovaných pracovních sil a změn v požadavcích mladší generace na pracovní podmínky?
ERP systém by měl být přístupný odkudkoli, což je v podobě webového přístupu zajištěno. Tím odpadají jakákoli omezení z pohledu home office nebo zkrácených úvazků. Kvalitativně úplně jiným problémem je získávání mladých lidí do firmy. Mám na mysli kvalitní lidi, ne jedince, kteří na nás prostě zbyli (přestože na trhu práce není ani takových dost). Pro ty schopné musí být firma dostatečně atraktivní — atmosférou, přístupem, kvalitou pracoviště. Právě ERP systém je jedním z prvků, který pracoviště vytváří. To, jak je implementován, zase odráží fungování firmy a firemní kulturu. Mladí lidé nechtějí pracovat s prostředky, které považují za nemoderní a zastaralé. Moderní ERP tak může být jedním z atributů, který získá potenciálnímu zaměstnavateli plusové body. /www.k2.cz/