Jedním z hlavních témat letošního MSV, který se již opět koná v řádném říjnovém termínu, bude energetika. Na návštěvníky tak čeká řada českých i zahraničních expozic s technologiemi pro úsporu nákladů, ale také mnoho přednášek a konferencí na toto aktuální téma. Veletržním partnerem je tentokrát francouzský region Auvergne-Rhône-Alpes a podle ředitele MSV Brno Michalise Busiose bude součástí partnerské expozice například firma Total. „Dále se z tohoto regionu představí firmy z oborů přesného strojírenství, obrábění, plastů i logistiky a já doufám, že letošní partnerství povede k mnoha obchodním úspěchům.“
Loňský ročník se po roční covidové pauze sice konal, ale ve výrazně komornější podobě, než jsme u MSV zvyklí. Jak veletrh v této podobě firmy hodnotily? Všichni vystavovatelé, kteří s námi do toho v loňském roce šli, se samozřejmě před začátkem trochu obávali. Netušili, jak přesně bude veletrh vypadat nejen co do počtu účastníků, ale i standardů, na které byli zvyklí. Nám se však podařilo celou akci i v komornějších podmínkách posunout dále na vyšší odbornou úroveň, což samozřejmě přilákalo i větší množství odborné veřejnosti. Tímto krokem jsme naše vystavovatele velmi potěšili a jejich pozitivní ohlasy pro nás byly odrazovým můstkem pro to, abychom mohli opravdu dobře připravit letošní ročník veletrhu.
Jak tyto pozitivní ohlasy tedy ovlivní letošní ročník? Pozitivum loňského roku spočívalo v tom, že firmy začaly ihned po skončení veletrhu jednat o nadcházejícím ročníku. Loni se MSV konalo netypicky až v listopadu, takže jsme prakticky obratem zahájili přípravy pro rok 2022 a nábor firem.veletrh je tak o 35 % větší než v minulém roce. Zatím jsme sice nedosáhli úrovně z roku 2019, mimo jiné i kvůli neúčasti Ruska a Číny, ale doufám, že se na ni zase dostaneme. I když to asi bude trochu dlouhodobější proces.
S riziky pandemických situací se už patrně bude muset počítat i v budoucnu. Máte připravena nějaká opatření, která byste aktivovali v případě, že by vláda musela reagovat na nepříznivý vývoj situace? Máme řadu zkušeností z loňska, už tehdy se nám podařilo vytvořit bezpečné prostředí a účastníci i pracovníci KHS (krajská hygienická stanice) byli spokojeni. Věřím, že situace je letos lepší, lidé jsou promoření a vakcinovaní a nemyslím si, že by měla nastat nějaká výrazně dramatická situace. I přesto jsme připraveni dodržet veškeré podmínky, které by v případě zhoršení pandemie KHS nastavila. Některá opatření z loňska budeme mít zavedena i letos. Stále klademe důraz na zvýšenou hygienu, k dispozici budou samozřejmě dezinfekce i hygienické stojany. A také jsme zahájili předprodej vstupenek online, aby se netvořily fronty u vstupu.
Jen co se přehnala covidová krize, přišla ta energetická. Ovlivňují dražší energie zájem firem o účast na MSV 2022? Samozřejmě o této situaci na trhu s energiemi a o dalších problémech ve světě, jež ovlivňují průmysl i byznys, s firmami hovoříme. Mnoho vystavovatelů vidí v účasti velkou příležitost, která jim může pomoci vyřešit jejich vlastní situaci. Mohou zde totiž navázat nové obchodní kontakty. Vnímám to tedy tak, že účast na MSV se pro menší, ale i ty nejvýznamnější firmy napříč průmyslovými obory stala natolik reprezentativní, že je v mnoha společnostech nedílnou součástí marketingu. A to je pro nás úžasná zpráva.
Jak tyto faktory, především ceny energií a lidského potenciálu, ovlivní přípravy a chod veletrhu? Velký problém, s nímž se bohužel potýká celý obor výstavnictví, je nedostatek lidí. Řada výstavářů z dodavatelských firem šla totiž v průběhu covidových restrikcí pracovat do jiných oborů a teď, když se konečně postupně dostáváme do normálního režimu, se nám zatím tito pracovníci nevracejí. Jsme v tomto ohledu tedy ve složitější situaci, ale děláme vše proto, aby se všem vystavovatelům podařilo zbudovat jejich expozice. Problém byl totiž v tom, že covidových vln bylo několik. Lidé vydrželi první, ale v průběhu druhé a hlavně třetí si už začali hledat jiné uplatnění, protože přestali věřit v obrat k lepšímu. Ten ale naštěstí nastal, a pokud proběhne veletržní sezóna na podzim dobře, myslím si, že může dojít i k návratu pracovníků do těchto oborů.
Dotknou se úsporná opatření nějakým způsobem i vašich zákazníků, tedy vystavovatelů? Veškerá opatření, kterými se zabýváme, se snažíme dělat tak, aby se co nejméně dotkla vystavovatelských cen. Například sestěhováváme týmy, budeme omezovat teplotu v kancelářích a veškeré elektrospotřebiče, které zde používáme, projdou revizí. Zatím máme fixovanou cenu elektřiny, ale je samozřejmě velkou otázkou, jaká bude situace v příštím roce, kdy nám fixace končí. I proto musíme strategii vyřešit v rámci našich interních procesů a třeba i rozložit aktivity v čase tak, abychom svou činnost co nejvíce zefektivnili. A všechny tyto kroky by měly vést k tomu, abychom nemuseli promítat zvýšené náklady do cen pro zákazníky. Pokud by však k dalším razantním a momentálně už neočekávaným nárůstům cen energií došlo, asi bychom museli nějakým způsobem reagovat podle toho, jaké nákladové položky bychom měli.
Co zajímavého chystáte pro letošní rok? Tak jako se dotýká energetiky náš rozhovor, tak se jí samozřejmě bude dotýkat i veletržní program. Je to téma, které hýbe průmyslem, a MSV je samozřejmě odrazem nálad v něm. Zorganizovali jsme proto celou řadu odborných seminářů, konferencí i workshopů, ale nebudeme v tom sami. Také vystavovatelé budou energetiku akcentovat a ve svých expozicích nabízet řešení vedoucí ke snížení nákladů na energie. Novinkou je partnerský region Auvergne-Rhône-Alpes, což je průmyslové srdce Francie. I to je mimochodem také výsledkem loňského ročníku, protože řada firem z tohoto regionu, který je velký zhruba jako Česká republika, vystavovala v rámci oficiální účasti Francie. A byly natolik spokojeny, že vytvořily tlak na své vedoucí představitele, aby se region v rámci oficiální účasti prezentoval samostatně. Současně pokračujeme v projektu Digitální továrna, který jsme spustili už v roce 2019. Letos se budeme věnovat tématu průmyslových 5G sítí a kyberbezpečnosti. To jsou totiž pro rozvoj firem opravdu velmi důležité věci. Součástí této továrny bude také premiérově oficiální účast Finska, které se zatím na veletrhu nikdy neprezentovalo. Z toho máme opravdu velkou radost a jsem zvědavý, s čím finské firmy přijdou. Budou se totiž prezentovat i v rámci konferencí a dalších doprovodných aktivit.
Když se vrátím ještě ke strategickému partnerství s francouzským regionem Auvergne-Rhône-Alpes, jak konkrétně o sobě dá tento kraj vědět? Každé toto partnerství s sebou nese i politický přesah. Na veletrh přijedou nejvyšší představitelé tohoto regionu, kteří mají už nyní naplánované schůzky s nejvyššími představiteli České republiky a současně i s hejtmanem Jihomoravského kraje. Součástí bude celá řada přednášek. Nejzajímavější a největší akcí by ale mělo být Česko-francouzské fórum o udržitelnosti.
V rámci MSV vždy probíhalo i mnoho dalších doprovodných akcí. Které se vám podařilo zachovat i přes ty turbulentní dva minulé roky? My jsme se už za covidu rozhodli, že ty nejvýznamnější akce nebudeme omezovat, takže v tomto ohledu jedeme i přes složitou situaci pořád ve standardním režimu. Hned v úterý od 13 hodin nás proto již klasicky čeká Sněm SP ČR v pavilonu A, tentokrát za účasti premiéra Petra Fialy a pěti pro průmysl klíčových ministrů. V rámci dalších aktivit zde budeme mít doprovodný program zaměřený na Ukrajinu. Dokonce by měli přijet zástupci z dněpropetrovské Obchodní komory. Bude zde konference, kterou organizuje švýcarská ambasáda na téma udržitelnosti v průmyslu. Nesmím zapomenout na nejnavštěvovanější odbornou konferenci MSV na téma aditivních technologií. Tu se nám také podařilo zachovat a podle mých informací bude účast opět opravdu hojná. A v rámci projektu Digitální továrny proběhne konference na téma biomorfní průmysl.
Jak vnímáte covidové zapojení virtuálních technologií do výstavnictví? To, že se virtuální technologie stávají součástí veletrhů, samozřejmě vidíme. I proto jsme spustili novou platformu s názvem MSV Digital, což je taková nadstavba ke standardní účasti veletrhu. Jde o pilotní projekt. Máme pro něj domluvené významné firmy z různých částí průmyslu, ale opravdu podotýkám, že naší podstatou je fyzická akce, na níž se lidé mohou setkat. Nicméně je celá řada odborníků a lidí, kteří nemohou na MSV přijet, a právě pro ně je vhodná tato možnost. Současně by platforma měla umožňovat představení exponátu, který kvůli své velikosti není možné na výstaviště dopravit.
S tím souvisí moje další otázka. Když začal covid, vše se rychle přesunulo do online světa a nemalá část i odborné veřejnosti tvrdila, že právě online veletrhy jsou budoucností výstavnictví. Jak se na to dnes díváte? Loňský ročník MSV ukázal, že osobní kontakt nikdo nenahradí. Online formu setkávání beru osobně jako výborné doplnění byznysu, sám takto běžně absolvuji řadu schůzek, protože je to v některých případech efektivnější. Podle mého názoru se toho ale lidé trochu přejedli, zejména proto, že po určitou dobu vlastně neměli na výběr. A právě tohle nám v konečném důsledku pomohlo, protože lidé byli hladoví po osobním kontaktu. V obchodu totiž musí fungovat lidská chemie, kterou není možné přenést přes internet. /Kristina Kadlas Blümelová/