Po třech letech výroby přišel čas modernizovat střední řadu SUV značky Audi. Nové Q5 přináší řadu dílčích zlepšení a zajímavých technických prvků. Loni v létě prošla 2. generace Audi Q5 modernizací, ale k nám se první vozy dostaly teprve před třemi měsíci. V době svého uvedení však byl Q5 prvním vozem osazeným prvky OLED. Jde sice o zdánlivou banalitu, ale velmi tvárnou a efektní.
Změny na první a druhý pohled OLED jsou tenké a extrémně hospodárné organické elektroluminiscenční diody vytvářející homogenní světlo. Navíc lze jejich účinek korigovat v dosud nebývalé škále možností. Svítilny jsou díky tomu vybaveny například detekcí blízkosti, a pokud se jiný účastník silničního provozu přiblíží zezadu na méně než 2 m, všechny segmenty OLED se pro výstrahu rozsvítí. Osmiúhelníková maska chladiče Singleframe je mělčí a působí širším dojmem. Krajní otvory pro přívod vzduchu jsou vyšší a rozdělují je lichoběžníkové vložené prvky. Vzadu najdeme nový ozdobný prvek mezi zadními svítilnami a difuzor s horizontálním žebrem. Verze S line (na snímku) zahrnuje rovněž sportovní voštinovou mřížku masky chladiče a chromovanou lištu po obvodu zadního difuzoru. Změny se dotkly také prostoru řidiče. Středový monitor je nyní dotykový, a prostředí s fyzickými ovladači už před voličem převodovky nenajdete. Místo nich lze využívat rozšířeného hlasového ovládání nejnovějšího multimediálního systému MIB 3. S tím souvisí rozšíření funkcí využívajících trvalého přístupu k internetu pro dostupnost aktuálních informací o provozu, počasí nebo parkovacích kapacitách. Základem všech verzí je příjem digitálního rádia DAB+. Ocenili jsme kvalitu zvolených čalounických materiálů a pohodlí předních sedadel.
Pod kapotou K dispozici jsou zážehové a vznětové motory 2,0 l v několika výkonových úrovních. Vrchol nabídky tvoří verze Q5 50 TDI a SQ5 TDI se vznětovým šestiválcem o výkonu 210, resp. 251 kW. My jsme však zkusili střízlivější Q5 40 TDI Quattro S Line. Její čtyřválec oproti předchůdci posílil o 10 kW, což se nepatrně projevilo v dynamice, ale především prošel řadou dílčích modifikací kvůli zpřísňujícím emisním limitům. Zaveden byl již dříve představený tzv. Twin-Dosing, vstřikující v rámci systému katalytické redukce (SCR) činidlo AdBlue před dva sériově zapojené katalyzátory, a mild-hybridní systém pracující s 12V napětím a opírající se o práci startér/generátoru. Při jízdě tento systém reaguje zcela neznatelně a mírně pomáhá při rozjezdech z nízkých rychlostí, čímž má přinášet úsporu spotřebě asi 0,3 l na 100 km. Při jízdě setrvačností vypíná a z poháněcího řetězce zcela vyřazuje spalovací motor. Jízdní vlastnosti jsou znamenité, Q5 se chová téměř jako „čtyřkolka“. Ačkoli již nemá trvalý pohon Quattro, efektivní Quattro Ultra připojuje zadní nápravu (odpojuje se včetně spojovacího hřídele) nikoli až ve chvíli prokluzu předních kol, ale ještě než k němu nastanou podmínky. Příplatkové vzduchové pérování odvádí výbornou práci, nicméně ani v komfortním nastavení vůz jízdu na polštáři nepřipomíná. Řidič se ovšem díky němu může těšit na stabilní jízdní vlastnosti za všech podmínek či na možnosti regulace světlé výšky. Audi Q5 sérií stylistických, ale hlavně funkčních úprav dospělo. Je efektnější, přitom však stále decentní a nabízí špičkové prvky doby digitální. K atraktivitě mu přidává i skutečnost, že na českém trhu je standardem záruka na čtyři roky nebo 120 000 km. /Jiří Duchoň/