Generální ředitel Fordu Jim Farley nedávno učinil pro firmu nepříjemné doznání: „Existuje automobilka, která dokáže vůz vyrobit o 10 000 dolarů levněji než Ford, tedy společnost, jež ‚vynalezla‘ montážní linku a masovou výrobu.“ Mínil tím pochopitelně Teslu. Mají šanci i další jí podobné start-upy?
Tesla, na poměry průmyslu mladičká automobilka, obrazně řečeno „nestojí na místě“. Nejen že svými dosavadními úspěchy zaskočila světové automobilové giganty, ale i nadále snižuje náklady, staví novou továrnu v Mexiku, v poslední době srazila ceny vozidel v průměru o 100 tisíc Kč. Stále tak zvyšuje tlak na Ford, GM, Hyundai, Volkswagen a další výrobce, kteří se ji pokoušejí dohnat, přesto však ve výrobě elektromobilů stále zaostávají. Například Ford očekává, že v letošním roce na elektromobilitě celkově prodělá zhruba tři miliardy dolarů. Tesla tedy, zdá se, má svou budoucnost jistou. Ale je v tomto ohledu až podezřele osamělá. Jiné elektromobilové start- -upy „narozené“ do doby, která jednoznačně směřuje k elektrifikaci silničního provozu, bojují o přežití nebo umírají. Levné peníze už nejsou k dispozici a firmy jako Lordstown Motors, Nikola a Faraday Future, kdysi miláčci investorů, bezmocně sledují, jak jejich tržení cena prudce padá. Snaží se zajistit si financování na rozjetí výroby, ale drtí je brutální inflace. Tesla byla pro podobné firmy vzorem, ale čím dál více se jeví jako bludička, kterou není radno následovat.
Potřeba silných spojenců
Ne všechny naděje jsou však mrtvé. Mezi automobilovými start-upy posledních desetiletí mají zřejmě největší šanci na přežití společnosti Lucid a Rivian, které již vozy na trh dodávají. Ani jejich úspěch ovšem není zdaleka jistý. Firma Rivian sice tvrdí, že po problémech s rozjezdem výroby je na dobré cestě vyrobit v letošním roce 50 tisíc vozů R1S a R1T, očekávání trhu ohledně její budoucnosti ovšem příliš optimistická nejsou. Tržní kapitalizace firmy se i po této dobré zprávě v červnu 2023 pohybovala pod 15 miliardami dolarů. Po vstupu na burzu v roce 2021 přitom dosahovala 153 miliard dolarů. Společnost Lucid v prvním čtvrtletí dodala na trh 1 406 sedanů Air, ale „spálila“ více než miliardu dolarů ze svých rezerv. Jejím štěstím je, že investorem je saúdský státní investiční fond, takže „má kam sahat“. Rivian podobně v minulosti získal jako investora společnost Amazon. Další mladou automobilkou, která dokázala dodat vozy na (asijský i americký) trh, je vietnamský VinFast, který je součástí VinGroup, rozsáhlého konglomerátu vlastněného nejbohatším Vietnamcem Pham Nhat Vuongem. Vin- Fast VF8, první model značky, vypadal poměrně konkurenceschopně. Karoserii navrhovala slavná Pininfarina. Se dvěma elektromotory a standardním pohonem všech kol dosahuje edice VF8 Plus zrychlení z 0 na 100 km/h za méně než 5,5 s. Po vzoru Tesly disponuje 39,6cm středovým dotykovým displejem, přiměřeně povedeným uživatelským rozhraním a úsporným tepelným čerpadlem. Jakmile se však vozy dostaly do rukou řidičům (třeba novinářům), brzy rozptýlily iluze. První do USA dodaná série vykazovala plno závad. Dlouhý seznam nedostatků zahrnoval špatné odpružení, laciný interiér, nevyhovující kvalitu konstrukce a nepohodlná sedadla. Auto bylo v kabině hlučné, v některých případech elektronika (včetně asistenčních funkcí) bez přestání pípala nebo někdy nefungovala vůbec. Na adresu modelu VF8 se tak snesla vlna kritiky. Konstruktéři společnosti sice slíbili, že chyby brzy napraví, mimo jiné i rychlou aktualizací softwaru, VinFast ovšem propásl možná jedinečnou příležitost „udělat dobrý dojem na první dobrou“. K tomu všemu ještě musíte přičíst skutečnost, že na americkém trhu je její vůz zhruba o 4 tisíce dolarů (cca o 88 tisíc Kč) dražší než Tesla Model Y po nedávném zlevnění. Tyto společnosti ovšem alespoň nějaké vozy na trh dodaly. Většina dalších start-upů to nikdy nedokázala.
Skutečné slibotechny
Až neuvěřitelný je například příběh firmy Faraday Future. Své první elektrické SUV s cenovkou 180 tisíc dolarů (tj. u nás by to byly při současném kurzu asi 4 miliony Kč) představila před šesti lety, doposud ovšem z jejího kalifornského závodu nevyjelo ani jediné. Už se spekulovalo o konci společnosti, ta ovšem překvapila. V dubnu veřejně ukázala nový automobil: limitovanou 300kusovou sérii vozu se složitým názvem Faraday Future FF 91 2.0 Futurist Alliance určenou pro USA a Čínu. Asi nejzajímavější na celém voze je oznámená cena 309 tisíc dolarů, nicméně spíše ve smyslu, že je „stejně trapná jako její název“, jak napsal jeden americký automobilový novinář. Na papíře je auto technickým zázrakem slibujícím mimořádné zážitky. V ceně je například profesionální kurz jízdy na okruhu. Ve voze má být velmi výkonný 142kWh akumulátor a tři motory, které mají dodat zrychlení z klidu na 100 km/h zhruba za 2,3 s. Společnost v současné době přijímá rezervace na vozy (s vratnou zálohou od 5 tisíc dolarů), ale raději si pospěšte. V dubnu totiž také oznámila, že jí zbývá posledních 30 milionů dolarů a stále potřebuje „dostatečné financování“ na zajištění dodávek od subdodavatelů a zkoušky bezpečnosti, než bude moci vozidla začít dodávat zákazníkům. Inovace do odvětví chtěla přinést také společnost Canoo, a to „lifestylovými“ vozy, které si lze snadno představit i jako malé dodávky, primárně určenými firemním zákazníkům. Nedávno se automobilka pochlubila, mimo jiné, smlouvou s Walmartem na dodávku 4 500 elektrických dodávek. Ta však nic neznamená, pokud výrobce nedokáže své sliby splnit. Jeho akcie se propadly z maxima o 96 %. Canoo zatím neplní ani sliby o brzkém zahájení výroby v Oklahomě, a dochází jí čas i hotovost. V odvětví, kde je na vývoj vozidel a udržení chodu firem zapotřebí miliard, měla v březnu podle vlastních údajů posledních 6,7 milionu dolarů.
Neúnavní snaživci
Co asi nikoho nepřekvapí, je neúspěch společnosti Lordstown Motors, která slibovala dodávat elektrické pick-upy. Vyzdvihována sice byla i bývalým prezidentem Trumpem, zatím se jí však nepodařilo dodat zákazníkům jediný exemplář vozu nazvaného Endurance („vytrvalost“). Firmu táhnou ke dnu požáry baterií i chyby a přešlapy managementu. Za několik set milionů dolarů vyrobila celkem 31 až přímo bolestně nekonkurenceschopných pick-upů. Jejich výrobu měl zachránit přechod závodu pod křídla společnosti Foxconn, ale i tento světový výrobce elektroniky v novém oboru narazil, a produkce se nikdy nerozjela. Foxconn v poslední době sice tvrdí, že ve stejném závodě bude vyrábět i SUV typu Ocean společnosti Fisker, její zakladatel, bývalý automobilový designér Henrik Fisker, ovšem zároveň usilovně pracuje na rozjezdu výroby v továrně Magna Steyr v Německu. Mimochodem, to je stejný Henrik Fisker, který si v roce 2009 dokázal získat půjčku 529 milionů dolarů od amerického ministerstva energetiky na stavbu vozu Fisker Karma. Projekt i společnost téměř okamžitě zkrachovaly a daňovým poplatníkům zůstal dluh ve výši 139 milionů dolarů. Ještě smutnější kapitolou je snaha společnosti Nikola vytvořit dálkové kamiony na vodíkový pohon. Firma nemá dostatek hotovosti a pohybuje se podle vlastních výkazů na hranici bankrotu. Její hlavní snahou v poslední době není vývoj aut, ale spíše snaha uspět v americkém federálním programu na rozvoj tohoto odvětví, nabízejícím dotace v souhrnu 1,3 miliardy dolarů.
Šance se krátí
Situace na trhu čím dál jasněji naznačuje, že chvíle, kdy mohli nováčci proklouznout na automobilový trh, už se patrně chýlí ke konci. Kdo si nedokázal v předchozích letech vybudovat alespoň nějaké postavení, teď už to zvládne těžko. Podle poradenské společnosti Alix Partners se světoví automobiloví giganti zavázali do přechodu na elektromobily investovat do roku 2026 celkem 526 miliard dolarů. Tesla si s pomocí velkorysé federální podpory a především díky „kultu“ Elona Muska dokázala včas vytvořit dostatečné finanční rezervy, a díky tomu mohla dosáhnout hmatatelných výsledků. Dnes už je zřejmě jedničkou v efektivní výrobě elektrických vozidel a také veledůležitých baterií (spolu se svými partnery, dodejme). Důležité také dnes je, že se jí to povedlo přímo v Severní Americe, což ji nyní umožňuje jednoduše dosáhnout na daňové úlevy obsažené v Bidenově „Inflation Reduction Act“ — tedy zákonu, který i evropské automobilky k úděsu evropských vlád přetahuje do Spojených států. Než se dveře příležitosti definitivně zavřou, proklouznout by jimi zřejmě mohly ještě automobilky Lucid a Rivian. Ostatní nejspíše čeká těžký boj o přežití v odvětví, které jen tak něco neodpouští. Jak řekl letos Warren Buffett na setkání s akcionáři: „Vyrábět auta je prostě těžké.“ /jj/