Ke zkouškám jsme si Aiways U5 na několik týdnů exkluzivně přivezli do České republiky. Vůz prokázal, že ve smyslu kvality za nejvyspělejšími elektromobily dostupnými dnes na evropských trzích v ničem významněji nezaostává. Sdílí s nimi ty stejné neduhy elektrické trakce, má lepší výbavu a citelně nižší cenu. Začněme však od začátku. Na Dürrstrasse 1 v německém Mnichově sídlí jediná pobočka čínského start-upu Aiways mimo Čínu. V nevelkých prostorách jedné z moderních podlažních budov zde pracuje pět desítek zaměstnanců patnácti národností na tom, aby novou značku a její produkty etablovali v Evropě. Kromě pár podlaží s kancelářemi tu mají dokonce i „vývojové středisko“, nicméně ve skutečnosti jde o součást garáže v přízemí. Sedí tam několik lidí nad částečně rozmontovanými vozy a hlasitě přemýšlí nad tím, jak co nejlépe pro evropské zákazníky lokalizovat ovládací menu či opravit nepřesné překlady. Aiways během naší návštěvy těsně před Vánoci v Evropě již registroval 3 000 závazných objednávek, přičemž během letošního roku si zde chtějí sáhnout na „pěkné pěticiferné číslo“. Nyní jsou přítomni na většině trhů západní a jihozápadní Evropy (ale též v Dánsku nebo v Izraeli), příští rok se chtějí objevit v Polsku a do dvou let mají obsáhnout již celý Starý svět. Žádná vlastní prodejní ani servisní síť však nebude, na každém trhu postupují individuálně: například v Německu vozy dodávají prostřednictvím prodejen Euronics a servisují je v dílnách pasovského konsorcia A.T.U. Pro snadnou přehlednost jsou v nabídce jen dva modely (Standard a Premium) se společnou technikou, na výběr je ze tří barev karoserie. Přes evropské dodavatele však lze dodat třeba tažné zařízení, koberečky nebo dvoubarevné lakování. Automobilka Aiways vznikla teprve roku 2017 (v Šanghaji) a prototypy vyjely díky správné motivaci „správných“ soudruhů už o dva roky později. Spoluzakladatelem a šéfem celé společnosti je Samuel Fu (Qiang), někdejší šéf prodejů Volvo Cars, jenž dostal příležitost setkat se s moderními automobily také v rámci SAIC (Shanghai Automotive Industry Corporation), resp. čínské divize Škoda Auto.
Jednoduše a levně…
Pětidveřový hatchback Aiways U5 je produktem u jednoduchých elektromobilů poměrně obvyklé kooperace: například brzdový systém včetně rekuperace jim vyvinuli v Porsche, akumulátor pochází z dílen čínského CATL. Vůz prošel nárazovými zkouškami Euro NCAP hned v roce 2019, kde získal jen tři hvězdy (na vině však byly spíše nesprávně nastavené sekvence expanzí airbagů, struktura karoserie zůstávala po střetech poměrně stabilní). Hlavním konkurentem mu v Evropě bude očividně Škoda Enyaq iV, vnímaná obecně jako nadprůměrně prostorný elektromobil, postavený na osvědčené platformě MEB německého koncernu VW Group. Proti Enyaqu má U5 (dodávaný ovšem pouze s pohonem předních kol a jediným nastavením pohonu) o 35 mm delší rozvor, celkově je pak o 31 mm delší, o 14 mm užší a o 84 mm vyšší, přičemž světlou výšku má o 36 mm menší. Interiér U5 je překvapivě prostorný, luxusněji působící a díky vyšší střeše i citelně vzdušnější, zejména pak s ohledem na větší důraz na místo pro cestující v neprospěch objemu zavazadlového prostoru (k dispozici je tam ale masivní schránka pro drobnější náklad pod podlahou). Pokud jde o cenu, v Německu je nyní (bez dotací) U5 v přepočtu o 156 000 Kč levnější než nejlevnější Enyaq iV. …
ale na pohled působivě
Aiways U5 potěšil nejen objemem interiéru, ale též celkově „prémiovým“ dojmem, pod nějž se podepsaly kvalitní čalounické a obkladové materiály. Přístrojový štít je originálně dělen do tří segmentů, škoda jen, že se jeho hlavní, středová část v případě varování některé z mnoha bezpečnostních soustav zcela promění v symbol a zmizí veškeré provozní údaje. Obdobné „buzerace“ je ve voze obecně docela dost a přispívá k ní i kamera ve sloupku A, trvale snímající řidiče a jeho chování. Číňané prý intenzivní komunikaci ze strany automobilu vítají, ale jakmile nám mužský hlas v angličtině důrazně vytkl, abychom za volantem nekouřili (ačkoliv šlo o vložení žvýkačky do úst), celý systém jsme naučeným pokynem deaktivovali. Středový dotykový displej (multimediální systém zvládá Apple CarPlay hravě, nicméně s Android Auto si zatím ještě příliš nerozumí) nabízí regulaci řady komfortních a bezpečnostních funkcí. Těch je skutečně spousta, ale orientace mezi nimi je překvapivě snadná, a lze je odpojovat v logických celcích. Na středové konzole před otočným voličem směru jízdy je přehledný dotykový displej ovládání ventilace vybavený dokonce haptickou odezvou. Pokud na něj trochu více přitlačíte (což se může leckdy stát i nechtěné), panel se zvedne a odhalí skrytou schránku pro odkládání drobností. Jízda je s vozem velmi klidná a tichá, řízení lehké, ale přesné a pedál brzdy sice vyžaduje větší sílu, nicméně přechod z rekuperačního na fyzické brzdění je prakticky neznatelný. Zrychlení je pochopitelně suverénní a lineární, ale s ohledem na aktuální provozní podmínky nikdy nevíte, kam až dojedete. Nechybí kompletní sada obvyklých asistentů, ale třeba adaptivní tempomat nebo aktivní vedení v jízdním pruhu si měli u Aiways v tomto voze raději odpustit (a nikomu by nejspíš nescházely). Z rovnováhy je vyvede sebemenší zatáčka na dálnici. Rádio neukazuje stanice, ale jen nicneříkající frekvence, nicméně to už je jen maličkost. Nebýt pazvuků linoucích se ze zadní části karoserie při přejezdu nerovností, impotentního elektrického pohonu a řady dalších, uživatelem jen obtížně ovlivnitelných okolností, byl by Aiways U5 bezmála prémiovým a komfortním vozem.