Sedan BMW řady 5 jsme při jeho představení z důvodu široké nabídky druhů pohonu nazvali multitalentem, ve verzi kombi se po bavorsku nazývá Touring. Do portfolia svých vlastností přidává další talent v podobě flexibility zavazadlového prostoru. BMW postupně rozšiřuje nabídku řady 5, jejíž 8. generace měla premiéru v minulém roce a my jsme ji podrobně představili v Technickém týdeníku 2024/1. Kromě nových va-riant a zejména netrpělivě očekávaného vznětového řadového šestiválce do portfolia této modelové řady přibyla karosářská varianta kombi, tradičně označovaná slovem Touring. Jde o 6. generaci tohoto provedení, jež se v dané modelové řadě poprvé představilo v roce 1992 v řadě E34. Přibližně 95 % kombi postavených na základě řady 5 najde své majitele v Evropě, jejich věkový průměr činí 53 let, o čtyři roky méně než v případě sedanu.
Pohodlný a s výraznou přepravní kapacitou
Vnější rozměry obou karosářských verzí se liší pouze výškou, kdy u kombi je tato hodnota o 10 mm větší. Zavazadlový prostor má ve všech variantách základní objem 570 l, což znamená nárůst proti předchozí generaci o 10 l. Změna je však u plug- -in hybridních verzí, protože zásluhou akumulátoru umístěného pod podlahou mají i ony stejný objem jako všechny ostatní. V předchozí generaci nabídly pouze 430 l. Po sklopení opěradel zadních sedadel dělených v poměru 40 : 20 : 40 se objem pro náklad zvětší na 1 700 l, což je stejná hodnota jako v minulosti. Na vině je zřejmě více sklopené zadní okno ubírající pár litrů objemu. A tato vlastnost způsobila, že nejnovější kombi řady 5 již není vybaveno samostatně otevíratelným oknem pátých dveří, jehož mechanismus by údajně příliš omezoval výhled vzad. Pod podlahou zavazadlového prostoru je místo na uložení nabíjecích kabelů nebo také kazety s krycí roletou a oddělovací sítě. V úrovni podlahy je zavazadlový prostor dlouhý 106 cm a široký 115 cm. Po sklopení opěradel se ložná plocha prodlouží na 185 cm. Na zadních sedadlech je připraven solidní prostor ve všech směrech, což vzhledem k celkovým rozměrům vozu nepřekvapuje. Důležité ale je, že druhá řada sedadel s dostatečně dlouhými sedáky poskytuje vysokou míru komfortu. Vyšší osoby ocení také více místa pro hlavu. Pobyt uvnitř kombi řady 5 může zpříjemnit na přání dodávaná prosklená střecha s délkou 123 a šířkou 79 cm. Při pohledu zvenku přímo navazuje na čelní okno a pokračuje až za hlavy cestujících ve druhé řadě. Její leskle černé provedení automobil opticky snižuje. Není překvapením, že kombi, stejně jako sedan, je k dispozici s širokou nabídkou pohonných systémů. V nabídce prozatím chybí čistě zážehová varianta, kterou nahrazuje plug- -in hybridní 530e prodávaná s pohonem zadních nebo nově i všech kol. Nabídku vznětových variant doplnil řadový šestiválec, jenž si současně našel cestu i do sedanu. Dvojice elektrických verzí i5 eDrive40 a M60 xDrive je alternativou ke spalovacím jednotkám. Pro podrobnější informace k motorům odkazujeme na v úvodu zmíněný článek představující sedan řady 5/i5.
Bez rukou na volantu
Během mezinárodní prezentace v německém Garchingu jsme měli možnost na dálnici vyzkoušet novou verzi systému automatizované jízdy, který u BMW nazývají dálničním asistentem nebo jako systém Assist Plus. Na první pohled funguje jako obvyklý adaptivní tempomat s funkcí udržování v jízdním pruhu, ovšem bez toho, abyste po jeho aktivaci museli mít ruce na volantu. Nejedná se ale o systém autonomní jízdy úrovně 3, protože odpovědnost za provoz vozu v těchto situacích nepřebírá výrobce, zůstává pořád na řidiči. Jde tedy stále o úroveň 2, i když zřejmě o její nejpokročilejší variantu. Tato výbava nabízená pouze v USA, Kanadě a nyní na základě výjimky v homologaci také v Německu ale nespočívá pouze v tom, že by systém po řidiči přestal chtít držet volant. Takto vybavená vozidla mají například hardwarově zdvojnásobený výpočetní výkon určený pro tuto funkci, disponují také přesnější GPS anténou a pracují s hustějším mapovým pokrytím. Právě výpočetní výkon limituje funkčnost systému do rychlosti 130 km/h. Jen pro zajímavost: přechod na úroveň 3, kterou umí například BMW řady 7 nebo Mercedes-Benz třídy S, znamená další, přibližně 10násobné zvýšení výpočetního výkonu celého systému. Na vlastní kůži jsme tento systém vyzkoušeli při cestě od mnichovského letiště po dálnici A92 až po sjezd do Garchingu těsně před Mnichovem na dálnici A9. Bez volantu v ruce systém automaticky upravoval rychlost jízdy a zvládl i přejetí z jedné dálnice na druhou, a to včetně řazení do správných jízdních pruhů. K tomu, stejně jako při předjíždění pomalejších vozů, potřebuje vaše potvrzení, které provedete pohledem do zpětného zrcátka. Protože se vůz při zapnuté funkci Assist Plus v provozu choval spíše zdrženlivě a na displeji jasně ukazoval své reakce a důvody k nim, poměrně rychle si získal naši důvěru. Jízda po dálnici bez volantu v ruce byla zpočátku poněkud zvláštním zážitkem, na druhou stranu je ale zřejmé, že zajistí další snížení zátěže řidiče na dlouhých dálničních cestách. Na klikatějších silnicích má řidič stále k dispozici možnost vychutnat si skvělé a zábavné jízdní vlastnosti tohoto kombi, a třeba si k tomu i vypnout stabilizační systém. /Petr Hanke/