Výroba a sklad jsou velmi úzce propojené části každé firmy. I proto je pro správné a efektivní řízení výroby nezbytné mít dobře nastavené skladové procesy — mimo jiné třeba propouštění materiálu. Na to se klade zvláštní důraz především při imp lementaci GMP neboli česky SVP — správné výrobní praxe.
Na rozdíl od přijímací kontroly, při které si zaměstnanci firmy často vizuálně zkontrolují, co jim na sklad dorazilo, a zda je to právě to, co si firma objednala, propouštění materiálu představuje mnohem sofistikovanější proces. Jde o podrobnou kontrolu jakosti, měření sledovaných parametrů, hlídání hodnot, ale také odběr vzorků a jejich uchovávání pro případné potřeby pozdějších analýz. Všechny tyto úkony by měl informační systém umět zvládnout. Stejně jako možné napojení na externí aplikace, ve kterých se tyto úkony provádějí. „Tyto aplikace se používají často v automotive nebo ve farmacii. Jde o systémy, které jsou napříč firmami dobře známé, a pouhá zmínka jejich jména už o standardizovaném procesu říká prakticky vše,“ vysvětluje projektový manažer K2 Petr Figura, proč někteří zákazníci raději zvolí variantu externího softwaru napojeného na ERP systém K2. A to přesto, že je takové řešení dražší.
Nový příjem materiálu Základním principem používaným v K2 je karanténní sklad. Ten je jediným skladem, do kterého je možné přijmout kritický materiál. „Je přitom zcela jedno, kde se fyzicky tento sklad nachází. Může to být dokonce stejný sklad jako v případě už schváleného materiálu. Samozřejmě v případě, že nehrozí například kontaminace už propuštěného materiálu. Virtuálně se však taková část skladu označí jako sklad karanténní. Pro minimalizaci chyby skladníka je ale vhodné, aby tyto zásoby byly od propuštěných zásob materiálu odděleny. Řeší se to typicky vizuálně, formou různě barevných štítků, pomocí kterých jsou jednotlivé obalové jednotky označeny. Materiál z karanténního skladu nemůže být odebrán, dokud jej nezkontroluje pověřený pracovník,“ upřesňuje způsob fungování Figura. Z karanténního skladu není možné udělat výdej ani v případě, kdy je materiál v pořádku. Vždy je zapotřebí nejdříve vše uvolnit v systému prostřednictvím převodky. Ta změní umístění materiálu z karantény na propuštěný materiálový sklad, aniž by bylo nutné s danou surovinou jakkoliv fyzicky manipulovat (tedy krom označení propuštěné obalové jednotky zeleným štítkem). „V K2 řešíme nejen samotné provedení kontroly a zaznamenání výsledků naměřených veličin do šarže materiálu, ale eviduje se také kontrola certifikátů, zaznamenávají se kvalitativní parametry, exspirace nebo odebrání vzorků,“ říká projektový manažer K2 a dodává: „Systém umí počítat i s tím, že při odebrání vzorku se snižuje dispozice materiálu, protože vzorek se při testu znehodnotí, nebo naopak ukládá v archivačním skladu.“ Výhodou řešení propouštění přímo v informačním systému je to, že lze například automaticky na pozadí vystavit okamžitě objednávku analýzy vzorku externí laboratoří. „Další výhodou je možnost celý proces řídit pomocí workflow, které přesně definuje a hlídá každý krok. Díky tomu se v K2 zaznamenává revizní stopa, která je nutná pro zajištění takzvané traceability,“ přibližuje fungování systému Figura. Právě díky revizní stopě pak není v případě potřeby problém kdykoliv zpětně dohledat materiály, ze kterých se konkrétní výrobek vyráběl, na kterých strojích nebo s jakou obsluhou. „Ve chvíli, kdy vám dodavatel například zavolá, že dodaný materiál byl znehodnocen a je potřeba stáhnout z prodeje veškeré výrobky, ve kterých se nachází, jednoduše v ERP systému dohledáte konkrétní šarže, do kterých materiál vstoupil. Ty pak můžete zadržet ve skladu nebo stáhnout z oběhu. To velmi zjednodušuje a zrychluje proces nápravy a samozřejmě snižuje případné ztráty,“ doplňuje Figura.
Kontrola jakosti Stejný princip jde přitom použít nejen na vstupu u materiálu, ale také automatizovaně během výrobního procesu. „Systém dokáže hlídat například odběr vzorků po určitém množství vyrobených polotovarů nebo výrobků. Pokud vzorek nevyhoví mezioperační kontrole, jsou zablokovány všechny vyrobené šarže zpětně až po poslední úspěšnou kontrolu. V případě, že jde o polotovar, nevstupuje tak dále do výroby a nezvyšují se škody,“ říká Petr Figura. Podobně pak funguje i karanténní sklad před expedicí. Díky němu výrobky nemohou opustit firmu, aniž prošly řádnou výstupní kontrolou „Ze skladu je výrobky možné uvolnit pouze pomocí převodky na expediční sklad. Vytvoření převodky je podmíněno úspěšným propuštěním. Teprve pak může zboží opustit firmu a zamířit k zákazníkovi. V K2 umíme při výstupní kontrole také generovat automatické výstupní certifikáty a potvrzení o kontrole, které můžeme nechat digitálně podepsat a automaticky odeslat zákazníkovi,“ dodává projektový manažer. K tomu, aby celý systém fungoval bez problémů, je však zapotřebí ještě jedné důležité součásti: čtečky čárových kódů. „Můžeme mít perfektní plánování a řízení výroby, vyladěné procesy nákupu i prodeje, kontrolu jakosti a podobně. Ale pokud nebude logistika skladu řízena, veškeré úsilí je v ohrožení. Setkávám se s tím, že firmy mají na papíře vše definováno a odladěno v perfektní systém, v reálu však pracovníci ve výrobě manipulují s materiálem sami, bez jakéhokoliv řízení a sledování, zda si berou skutečně to, co mají pro výrobu použít. Jakákoliv data o šaržích jsou pak irelevantní, protože fyzický stav neodpovídá papírovým předpokladům. Bez čteček to prostě nejde,“ upozorňuje závěrem Petr Figura z týmu K2. /www.K2.cz/