Podle nejnovějších údajů o recyklaci skla, které zveřejnila Evropská federace výrobců obalového skla FEVE (rok před vydáním oficiálních údajů Eurostatem), průměrná míra recyklace skla v Evropské unii poprvé překročila hranici 70 %. To znamená, že v celé Evropské unii bylo v roce 2011 sebráno přes 11 milionů tun skla, což odpovídá 25 miliardám láhví a sklenic. Tyto výsledky se dostavily poté, co všechny členské státy EU vynakládaly několik uplynulých let značné úsilí na dosažení cíle EU, tedy 60% recyklaci skla. To se většině států podařilo v roce 2008. Některé z nich, například Belgie, Irsko, Německo, Nizozemsko, Rakousko, ale i Česká republika, zaznamenaly vynikající výsledky. V Česku míra recyklace v roce 2011 dosáhla 74 %. Některé další země mají velkou šanci splnit tento cíl do příštích stanovených termínů, zatímco u některých z nich je stále co zlepšovat.
Všichni, kdo se podílí na recyklaci skla v uzavřeném koloběhu, mají na těchto dobrých výsledcích svůj podíl. Na jedné straně výrobci navrhli, vyrobili a uvedli na trh obaly, které se dají dobře recyklovat, a také dokázali účinným způsobem sdělit spotřebitelům, jak sklo recyklovat. Na druhé straně byly rozšiřovány a postupně zdokonalovány programy sběru a zpracování odpadového skla, přičemž veřejnost byla informována, jak důležité je sbírat sklo ve větší míře a lepším způsobem. Použité skleněné láhve jsou vzácnou surovinou a měly by být řádně sbírány v oddělených odpadních tocích.
„Není pro nás problémem zpracovat více recyklovaného skla, pokud je toto sklo kvalitní. Recyklace skla je významnou součástí oběhového hospodářství, protože recyklací se koloběh uzavírá," říká Stefan Jaenecke, prezident FEVE. „Recyklace skla šetří suroviny i energii a snižuje výrobní náklady."
Sklo se vyrábí z přírodních materiálů, které se v přírodě hojně vyskytují - z písku, sody a vápence - a je 100% recyklovatelné. Pokaždé, když se z láhve či sklenice vyrobí nový obal, ušetří se energie i suroviny a do ovzduší se uvolní méně CO2. 80 % skla sebraného k recyklaci se stále znovu používá k výrobě skleněných láhví.
Ještě zbývá sebrat zbývajících 30 % odpadního skla, které je v současnosti nevyužito, a rozběhnout oběhové hospodářství, které odpovídá ambiciózní vizi Evropské komise, totiž vybudovat „bezodpadovou“ a „zdrojově efektivní“ společnost.
„Sklo je tzv. mono materiál a k uchovávání potravin a nápojů nepotřebuje žádné další bariéry. 100% recyklovatelnost je jeho jedinečnou přirozenou vlastností,“ říká generální tajemnice FEVE Adeline Farrelly a dodává: „Podporujeme vhodné zákony, které oceňují skutečnou recyklaci a povzbuzují k ní.“