Využití stejnosměrného proudu je budoucností energetické udržitelnosti a má potenciál zlepšit životní podmínky chudých obyvatel po celém světě. Myšlenka, kterou by ještě před několika lety považovala většina odborníků za neuskutečnitelnou, se stala hlavním tématem mezinárodní konference, která se v Praze konala ve dnech 4. – 5. října. Konferenci společně organizovaly Pittsburská univerzita v rámci svého programu Business of Humanity® a Nupharo, technologický park a inkubátor zaměřený na rozvoj technologie stejnosměrného proudu, který právě vzniká ve Ždárku na Ústecku a klade si za cíl přilákat investory a start-upy z celého světa. Konference byla první ze série konferencí, které se zaměřují na budoucí rozvoj technologie stejnosměrného proudu a na způsob, jakým může stejnosměrný proud pomoct nízkopříjmovým skupinám obyvatelstva ve světě či napomoct lokálnímu a “zelenému” vytváření elektřiny.
Podle realizovaného výzkumu může hrát stejnosměrný proud zásadní roli při rozvoji nízkopříjmových skupin zejména ve třetím světě, mimo jiné proto, že by mohl ceny elektřiny snížit až o 30 %. Stejnosměrný proud může také usnadnit výrobu lokálně generované elektřiny v řídce osídlených oblastech, které se nacházejí mimo dosah střídavého proudu. Tímto způsobem už stejnosměrný proud pomáhá mnoha oblastem ve venkovských částech Indie.
Nová technologie Smart Grids (chytré sítě) umožňuje integrovat lokální výrobu elektřiny s hlavní rozvodovou sítí, díky čemuž lze případně nakupovat či prodávat elektřinu tak, aby cena pro konečného spotřebitele klesla na minimum. Podle účastníků konference má stejnosměrný proud díky své efektivitě, udržitelnosti a dostupnosti obyvatelstvu rozvojových zemí obrovský potenciál. Nejvýznamnějšími zákazníky v oblasti stejnosměrného proudu jsou dnes nadnárodní společnosti („špička pyramidy”), které pracují s datovými centry a servery, většina jejich elektronických spotřebičů tuto energii využívá.