Zvyšování kvalifikace zaměstnanců průmyslových podniků má v Německu dlouhou tradici, u nás se čtvrtým rokem školí díky projektu Technické univerzity Liberec. O uplynulém víkendu skončil na Technické univerzitě v Liberci druhý běh tzv. Školy mistrů. Sedmnáct zaměstnanců tří podniků sídlících u nás – Knorr-Bremse, CiS-Systems, a Novus Česko – složilo závěrečné zkoušky, obhájilo svůj projekt a převzalo osvědčení o absolvování. „Školu mistrů jsme na naší univerzitě poprvé otevřeli před čtyřmi lety na žádost průmyslových podniků. Vzorem nám byly německé Meisterschulen, které mají u našich sousedů už dlouholetou tradici. Učební osnovy jsme ušili na míru přímo potřebám frekeventantů z českých firem,“ říká Pavel Němeček z FS TUL, který stál u zrodu Školy mistrů.
Účastníky Školy mistrů vytipovávají samy podniky, pro něž je kurz efektivním nástrojem rozvoje potenciálu kmenových zaměstnanců. Podniky také svým zaměstnancům Školu mistrů hradí. Centrem výuky je firemní školící středisko v Hejnicích, laboratorní část absolvují účastníci v laboratořích liberecké univerzity. Výuku zajišťuje každý semestr asi deset vědecko-výzkumných pracovníků především ze strojní a ekonomické fakulty TUL, část výuky zajišťují vzhledem k širokému profilu kurzu i externisté.
Během čtyř semestrů projdou studenti formou dálkového studia celé spektrum témat spojených s výrobní procesem. V rámci 150 hodin výuky získají penzum informací z oblasti údržby strojů, dálkového monitorování strojů, základů managementu, řízení výrobního procesu, plánování výroby, montáže či podnikání, včetně příslušných kapitol z práva a vnitropodnikového účetnictví atd.
„Na začátku školy jsou účastníci spíše zděšení, kolik je toho čeká, a až postupně si uvědomují, že to, co je učíme, je opravdu potřeba. Uvědomují si návaznost své práce na management, více se v práci orientují, více komunikují s vedením,“ říká hlavní koordinátor Školy mistrů Petr Novotný z FS a doplňuje: „Pokroky dělají už během dvou let studia, vnímají výrobu jinýma očima a kladně na to reaguje i vedení firem. Postavení absolventů Školy mistrů ve firmě se výrazně zlepší.“
Třetí běh Školy mistrů by se mohl otevřít už letos na podzim, cílem garantů z liberecké univerzity je rozšířit Školu mistrů na regionální školící centrum pro široký okruh podniků v kraji.
„Ve spolupráci s regionální pobočkou Svazu průmyslu a dopravy chceme informovat o Škole mistrů i další podniky v regionu Libereckého kraje a okolí. Vzhledem k dosaženým výsledkům předchozích dvou běhů a vzhledem k tomu, že nikde v republice podobné školy nejsou, věříme, že se nám to podaří,“ dodává za organizátory Pavel Němeček.
Foto: TUL