Málokdo ví o tom, že ve chvíli, kdy nadzvukové letouny JAS 39 Gripen armády ČR dosednou na zem, potřebují hlídat. Kdysi je chránila pozemní jednotka, kterou však v dnešní době nahrazuje moderní a sofistikovaná technika - mobilní detekční systém. Tržní cena jednoho letounu se pohybuje v řádech stovek milionů korun, a proto si Česko hlídá své gripeny jako ostříž. Pomáhá k tomu nejmodernější elektronický systém od tuzemské společnosti SIEZA, která v případě poruch zajišťuje také 24 hodinový servis. Sofistikované řešení je určené zejména k operativnímu nasazení v terénu. V současné době Armáda ČR obsluhuje několik těchto zařízení.
Při pobaltské misi museli vojáci přepravit několik tun materiálu a to jak vzduchem, tak po zemi. Pokud je to nutné, berou s sebou vojáci i detekční systém. Díky tomu, že systémové komponenty jsou zabudované do robustních přepravních boxů, je systém schopný pracovat i v těch nejtěžších klimatických podmínkách a současně je dobře zabezpečen proti poškození během transportu a manipulaci. Vestavěné akumulátory umožňují provoz systému i bez zdrojového napájení. „To se osvědčilo například při použití v Iráku, kde systém odolal masivnímu UV záření. Vypořádá se i s pověstnou ruskou zimou,“ tvrdí bez nadsázky Tomáš Kostúr, obchodní ředitel dodavatelské firmy SIEZA.
V případě střežení se kolem letounu na stojánce rozmístí soustava čidel systému, které nejprve musí pověření vojáci vybalit z robustních přepravních kufrů. Moduly detektorů jsou rozmístěny po obvodu stroje ve vzdálenosti maximálně 150 metrů (v závislosti na členitosti terénu) a jsou navzájem propojeny radiovou sítí. Infrabariéra vytvoří úzkou záclonu kolem nadzvukového letadla. Pokud by se někdo či něco dostalo příliš blízko, případně zavadilo o detekční kabel, okamžitě se spustí poplach. Monitorovací pracoviště je umístěno do vzdálenosti stovek metrů od gripenu, tak, aby reakční doba byla co nejkratší. Jednotka vojenské policie okamžitě zasahuje proti narušiteli. Které z čidel vyhlásí poplach, se ostraze ihned objeví na počítači ve velíně. Celý systém je důmyslně jištěn, pro případ selhání. A krádež systému? Nereálné. Duální čidlo hlídá pracoviště, které je vybaveno vibračním senzorem. Tak lze v krátkosti popsat systém a jeho funkčnost, o kterém jeho tvůrci hrdě prohlašují, že je bezporuchový.
Mobilní detekční systém společnosti SIEZA je ideálním řešením v případě nutnosti střežení letounů vlastními prostředky mimo domovskou základnu. O tom, zdali bude mobilní detekční systém strážit české stíhačky i v příští misi, která bude na Islandě, lze zatím jen spekulovat. Na ostrov uprostřed Atlantiku zamíří čeští piloti v příštím roce.