Pardubická firma ERA dokončila instalaci systému MSS pro bezpečný letový provoz na mezinárodním letišti Soekarno Hatta v hlavním městě Indonésie Jakartě. ERA, která na této zakázce pracovala spolu s rakouskou firmou Avibit, zakončila projekt řízení pozemního provozu úspěšnými testy typu SAT, které byly provedeny přímo na novém letištním terminálu v Jakartě. Cena dodaného systému, který tvoří 32 pozemních stanic, je několik desítek milionů korun. Indonéská organizace řízení letového provozu Angkasa Pura II byla spokojena s funkčností nového dohledového systému a rekordním časem dokončení projektu. ERA dokázala stanice nainstalovat během osmi měsíců namísto původně plánovaných dvanácti. K zdárnému průběhu přispěli také zdatní indonéští technici, kteří optické kabely nutné pro fungování systému nainstalovali za pouhé čtyři týdny.
Mezinárodní letiště Soekarno-Hatta na ostrově Jáva patří k tuctu nejvytíženějších letišť na světě s 52 miliony cestujících ročně. Systémy řízení letového provozu Indonésie, země s 240 miliony obyvatel, potřebují soustavně vylepšovat o nové technologie, aby byla zajištěna bezpečnost letů ve vzdušném prostoru nad jejím územím - větším než celá Evropa.
O technologii pozemního řízení provozu letadel na letištích
Spolu s tím, jak se zvyšuje provoz na světových letištích a jejich přistávacích drahách, roste i riziko, že dojde k chybě. Dohledový pozemní systém firmy ERA používá technologii multilaterace, která je schopna sledovat provoz na letištních terminálech a poskytovat aplikace pro sledování letadel ve vzdušném prostoru cestou k nim. Multilaterace určuje polohu letadla na principu měření rozdílů časů příchodu z paluby stroje na třech a více přijímacích stanicích. Systém je tvořen malými bezobslužnými pozemními stanicemi, které jsou rozmístěny na strategických místech kolem letiště, na němž zajišťují nepřetržité a automatické sledování pohybu letadel.