Další z řady seminářů spojených s předváděním, se konal 19.–20. listopadu v sídle českého zastoupení společnosti Yamazaki Mazak v Říčanech-Jažlovicích nedaleko Prahy. Byl věnován moderním technologiím, nabízejícím zvýšení přesnosti i produktivity a snížení nákladů i průběžné doby výroby s důrazem na možnosti výroby ozubení na univerzálních obráběcích strojích.
PŘEDVÁDĚNÉ STROJE
Víceprofesní obráběcí centra Mazak Integrex řady „i“ (obr. 1), mají rozsah naklápění frézovacího vřeteníku 240° s minimálním inkrementem indexace 0,0001°. Frézovací vřeteník disponuje krouticím momentem 120 Nm a 12 000 ot/min (opce 20 000). Jednodušší varianta těchto strojů, řada Integrex- j, má na rozdíl od strojů Integrex- i rozsah natočení frézovacího vřeteníku pouze 220° s inkrementem indexace pouhých 5° (opce 1°).
V současné době tvoří stroje Integrex řady „i“ velikosti 100, 200, 300 a 400, které pro rozšíření pracovních možností mohou být vybaveny spodní 9místnou revolverovou hlavou nebo druhým vřetenem; jejich významnou výhodou je velký průchod vřetenem, takže mohou pracovat z tyče o průměru 65–102 mm dle velikosti stroje. Jsou vybaveny řadou inteligentních funkcí, jako je aktivní kontrola vibrací, inteligentní bezpečnostní a tepelný štít, monitorování statutu údržby, její inteligentní podpora a další.
Významnou předností je i řídicí systém, jímž je poslední vývojová varianta systémů Mazatrol – Mazatrol Matrix 2. Nejnovější řídicí systém umožňuje lépe řídit operace s vysokou dynamikou, nabízí příjemnější uživatelské prostředí a programování ve formátu EIA/ISO nebo dialogovým způsobem. Koncepce víceprofesních center Integrex vychází z filozofie DONE-IN-ONE, což znamená možnost zhotovit dílec z výchozího materiálu až do finálního opracování na jednom stroji, jedním programem a jedním operátorem s cílem dosáhnout maximální produktivity a omezit veškeré neproduktivní časy. Že to je možné i u složitých a komplexních obrobků, se účastníci semináře mohli přesvědčit na vlastní oči při obrábění hřídele s několika typy ozubení (obr. 2) na stroji Integrex i-300S. Produktivní obrábění rozměrných kapes s ohledem na snadné odstraňování třísek lze s výhodou provádět na horizontálních obráběcích centrech Mazak Nexus (obr. 3); v technologickém centru Yamazaki Mazak bylo předváděno na stroji HCN 6800-II. Paletu předváděných strojů doplňovalo vertikální centrum VSC 430 A-L a soustružnické centrum Quick Turn Smart 200 ML.
TECHNOLOGICKÉ APLIKACE
Využití moderních univerzálních obráběcích strojů a vyspělých řídicích systémů díky možnostem jejich kinematiky a snadnému programování složitých pohybů pro malo a středně sériovou výrobu ozubení se prokazuje jako velmi ekonomické, protože speciální ozubárenské stroje by v tomto případě nebyly dostatečně vytíženy. Pro používané technologie výroby ozubení dodává Sandvik Coromant několik specializovaných typů fréz, osazených výměnnými břitovými destičkami, které výrazně zvyšují životnost nástroje i použitelné řezné parametry oproti běžným nástrojům, zhotoveným z rychlořezné oceli. Stabilitu upnutí výměnných břitových destiček zvyšuje provedení spodní strany destičky typu iLock.
Mezi specializované nástroje patří odvalovací frézy řady CoroMill 176 pro moduly 6–8 a vícesegmentové odvalovací frézy pro moduly 10–28, dále hrubovací, dokončovací, dvojité a duplexní disky pro zhotovování vnějších a vnitřních ozubení s většími moduly a konečně nástroje pro zhotovování ozubení typu Gleason metodou upGear (obr. 4) a frézy řady CoroMill 161 a 162 pro zhotovování boků zubů patentovanou technologií InvoMilling (obr. 5).
Při obrábění demonstračního obrobku (obr. 2) z oceli 12050 na stroji Integrex i-300S bylo předváděno použití odvalovací frézy CoroMill 176 ø 90 mm s parametry řezná rychlost vc = 180 m/min, rychlost posuvu vf = 20,03 mm/min a hloubka řezu ap = 2 mm pro hrubování a 1 mm pro dokončování. Pro technologii InvoMilling (postupné zhotovování evolventy povrchu zubu univerzálním nástrojem s přímou řeznou hranou a pomocí odpovídající kinematiky), vhodnou již pro velikosti modulů 1 mm, byla použita fréza InvoMilling ø 80 mm pro moduly 2 až 4 mm s parametry vc = 170 m/min, vf =945 mm/min pro hrubování, resp. 1575 m/min pro dokončování. Konečně na zhotovení kuželového ozubení Gleason metodou upGear, použitelnou pro velikosti modulů od 4 mm, se podílela rohová fréza CoroMill 390 ø 44 mm hrubováním a monolitní kulová stopková fréza CoroMill Plura ø 8 mm jako nástroj dokončovací. Ke snížení možnosti vzniku vibrací při frézování s velkým vyložením nástroje mohou pomoci tlumené nástroje Silent Tools (obr. 6), které se pro frézovací aplikace dodávají jako katalogové v rozměrech od ø 40 × 130 do ø 100 × 400 mm Na horizontálním obráběcím centru Mazak Nexus 6800-II při obrábění dna hluboké kapsy dílce z materiálu 12050 byly demonstrovány jejich výhody při obrábění dna kapsy rohovou frézou CoroMill 390 ø 50 mm, montovanou na tlumicím adaptéru tak, že délka vyložení soustavy činila 270 mm.
Při řezné rychlosti vc = 300 m/min a rychlosti posuvu 9550 mm/min pracovala fréza bez vibrací, naprosto klidně a bylo dosaženo velmi dobré jakosti opracovaného povrchu. Naopak, vznikající vibrace bránily v práci standardnímu nástroji za obdobných podmínek. K dalším zajímavým aplikacím patřilo předvedení interpolační frézy pro rozšíření otvoru či srážení hrany kapsy frézou ø 20,5 mm, osazenou třemi VBD. Účastníci semináře byli rovněž informováni o novinkách ve výrobním programu Sandvik Coromant. Opět, vzhledem k počtu vyráběných nástrojů (skladem na 30 000 typů výrobků), se lze zmínit jen o některých. V prvé řadě si zaslouží pozornost nové řezné materiály GC 4315 a 4325 pro soustružení oceli a GC 3330 pro frézování litiny, které jsou opatřené povlakem Inveio na bázi Al2O3. Jedná se o CVD povlak s výrazně jednosměrnou sloupcovou strukturou, poskytující vysokou nosnost, odolnost proti šíření tepelných trhlin a díky pomalejšímu přestupu tepla do substrátu zaručující zvýšenou odolnost proti plastickým deformacím. V důsledku těchto vlastností nové materiály dovolují užít vyšší řezné parametry při zvýšené a predikovatelné životnosti nástroje.
Další skupinu nových řezných materiálů tvoří materiály GC 15 a GC 30, které jsou určeny pro obrábění široké škály materiálů dle ISO, dosahující nejvyšší výkon při opracování materiálů třídy P a M. Z nástrojů je vhodné se zmínit o upínacím systému EasyFix, který zajišťuje přesnou polohu vyvrtávací tyče tak, aby byla vždy zaručena přesná výška špičky nástroje. Přesné polohy vyvrtávací tyče se dosahuje jejím pootočením v držáku tak, aby zapadl pružinový doraz.
Zajímavé jsou nové hydraulické upínače CoroChuck 930, mající zlepšený tvar komory hydraulického média tak, aby k upnutí stopky nástroje docházelo především na čele upínače a na odvráceném konci stopky nástroje, čímž se zvyšuje stabilita upnutí. Rozšiřuje se rodina nástrojů CoroTurn HP, vhodných pro vysokotlaké chlazení; chlazení vysokým tlakem lze užít i u nástrojů CoroCut QD pro hluboké upichování, které využívají jednostranné pozitivní destičky s geometrií, optimálně směrující řeznou sílu do lůžka VBD, upnuté do planžety. Výstupní trysky chladicí kapaliny jsou dvě – jedna směruje paprsek kapaliny do řezné zóny mezi třísku a čelo nástroje a druhá mezi hřbet a obrobek.
Ve snaze pomoci uživatelům při hledání optimálního řešení technologických úloh, společnost Sandvik Coromant výrazně rozšiřuje síť kompetenčních center a inženýrských kapacit, jejichž aktivity sahají od poradenství při výběru stroje a volbě systémů CAD/CAM až po volbu technologie, výběr nástroje a jeho optimálního nasazení.
Ing. Petr Borovan