Představte si velikou high-tech vzducholoď naplněnou heliem, jejíž délka snadno přesahuje hřiště na americký fotbal. Takovou, co uveze více nákladu než populární dopravní letoun Airbus Beluga XL a z vodíkových palivových článků generuje spoustu energie pro svých 32 rotorů. Právě takové by měly být vzducholodě francouzského startupu Flying Whales.
CA60T – Velkokapacitní vzducholoď s pevnou konstrukcí z kompozitních materiálů pokrytou inovativní textilií, uvnitř buňky s nestlačeným heliem — v součtu 180 000 m3; nákladový prostor 96 × 7 × 8 m (d × š × v); nosnost 60 t; délka 200 m, průměr 50 m; rychlost až 100 km/h; výška letu v závislosti na zatížení až 3 000 m; výkon motorů až 4 000 kW
Majestátní „vzdušné lodě“ by v dohledné budoucnosti mohly znovu výraznějí brázdit oblohou a dopravovat lidi i náklady mezi populačními centry a vzdálenými, tradičními způsoby jen obtížně dosažitelnými oblastmi. Pomohly by přepravovat velké náklady na dlouhé vzdálenosti a až na koncové místo určení bez překládek, a aniž by se mezi startem a cílem musely dotknout země.
Ačkoliv jsou vzducholodě vlastně poměrně běžnou rekvizitou filmových blockbusterů, ve skutečnosti jsou tyto krásné stroje v 21. století extrémně vzácné. Biolog by řekl, že prakticky vymřely. Ve světě jich existuje asi 25, avšak jen sotva polovina z nichž doposud létá.
Přitom poptávka po moderních vzducholodích, které by bezpečně a s využitím zelených technologií vozily cestující i náklad, existuje. Úvahy vycházejí z představy, že vzducholodě lehčí než vzduch spotřebují mnohem méně energie než tradiční letadla. Mohly by se tak stát nástrojem pomáhajícím omezovat značné dopady globální přepravy zboží a lidí na klima.
Inženýři z „létající velryby“, tedy pardon, z firmy Flying Whales, na tom pracují od roku 2012. Nejprve navrhli vzducholoď Large Capacity Airship 60 Tonne (LCA60T), která měla sloužit jako technologie pro přepravu dřeva ze vzdálených těžebních míst. Od té doby se ale představy o jejím možném využití podstatně rozrostly.
Tvůrci vzducholodi se orientovali na přepravu spíše nákladu než cestujících, která by směřovala do a z obtížně dostupných míst, kam nevedou cesty a kde nejsou přístavy. Tímto způsobem by bylo možné přepravovat materiál pro stavby energetických zařízení, humanitární pomoc, klasické nákladní kontejnery nebo modulární nemocnice. Ty by vzducholoď mohla být schopná spustit přímo na místo určení, tedy např. v oblasti nějaké katastrofy.
Foto: Flying Whales