Němečtí vědci vyvinuli velmi kompaktní modul spektrometru mapující spektra z 39 optických vláken na jedený malý kamerový senzor. Umožňuje to speciální mikrooptický systém. Technologie, která má potenciál pro aplikace v oblasti zajišťování kvality a analytiky.
Pokud je třeba spektrálně analyzovat světlo z více vzdálených měřicích bodů, jako je tomu například při kontrole povlaků nebo tisku, při paralelních měřeních v bioanalytice či v laboratořích, používá se dosud buď několik samostatných mikrospektrometrů, nebo složité laboratorní vybavení.
Fraunhoferův institut pro aplikovanou optiku a přesné inženýrství (IOF — Fraunhofer-Institut für Angewandte Optik und Feinmechanik) na veletrhu Analytica v Mnichově představil nový, obzvláště kompaktní modul spektrometru, který snímá spektra z 39 optických vláken na kamerový senzor na velmi malém prostoru. Umožňuje to speciální mikrooptický systém pro zpracování signálů přenášených pomocí skleněných vláken. Skládá se ze spektrometrů uspořádaných vedle sebe a tvoří tak tzv. pole spektrometrů. Každý kanál obsahuje uspořádání hranol-mřížka-hranol mezi achromatickými mikročočkami. Mikročočky jsou odděleny distančními vložkami, aby se zabránilo přeslechům mezi kanály. Uspořádání pole umožňuje namontovat všechny kanály spektrometru dohromady a výsledkem je délka optického systému těsně pod dva centimetry.
Přes své minimální rozměry obsáhne systém spektrum 400 až 800 nm. S odpovídajícím CMOS snímačem je dosaženo rozlišení 0,6 nm na obrazový bod. Užitečnou novinkou v jeho užití je i aplikace v digitálním zemědělství, např. při kontrole stavu rostlin na poli.
Jiří Šmíd, upravil a doplnil Michael Málek