Dnešní díl seriálu „Obrábění prakticky, CAD/CAM ve výrobě“ odpovídá na otázky: Jaký je rozdíl mezi dobrou a špatnou investicí? Na co si dát pozor, abych se stal spokojeným uživatelem CAM systému?
Nejspíše jste už slyšeli příběh o člověku, jenž se nadchl pro nákup, například jachty, kterou si vysnil a na které touží trávit volné dny a brázdit s ní hladiny přehrad. Příběh zmiňuje i skutečnost, že kupující neměl žádné zkušenosti s vlastnictvím ani s provozem lodi a nepočítal s ničím jiným než se dny zalitými sluncem na klidné hladině přehrady. Skutečnost však byla úplně jiná. Hned na začátku se musel seznámit s veškerými předpisy a pravidly pro provozování lodi, ale také musel například najít peníze na její skladování a údržbu. Další náklady si vyžádala doprava plavidla.
Všechny tyto nové skutečnosti výrazně snižují možnosti využití lodi a počáteční nadšení z nákupu pak brzy opadá. Ústředním motivem tohoto příběhu jsou dva šťastné dny v životě tohoto člověka. Den, kdy si splnil svůj dávný sen a koupil si vysněnou jachtu, a den, kdy ji s vypětím všech sil prodal.
To samé určitě platí i pro nákup CAM systému, s jedinou výjimkou, že v tomto případě budete mít šťastný den pouze jeden, a to den nákupu softwaru. Máloco totiž ztrácí hodnotu rychleji a máloco je těžší znovu prodat než použitý CAM software. Naštěstí ale neplatí, že všichni, kteří si koupí CAM systém nebo jiné zboží, musejí být automaticky zklamaní. Jaký je tedy rozdíl mezi dobrou a špatnou investicí? Na co si dát pozor, abych se stal spokojeným uživatelem CAM systému?
V každém případě jsou důležité představy potenciálního kupce o produktu. Když představy vycházejí z reálných předpokladů a znalostí problematiky, je velká šance, že budou naplněny ke spokojenosti kupujícího. V druhém případě, tj. když jsou představy zákazníka nereálné, je téměř jisté, že bude z výsledku nákupu zklamán. Lidskou přirozeností je vždy očekávat velké množství různých vlastností, i když o dané problematice člověk mnoho neví. Víte, jaké otázky by vás měly zajímat, abyste se dozvěděli, co můžete od daného produktu očekávat? Projděme si teď několik základních témat a otázek, na které je nutno hledat odpovědi při výběru CAM systému.
„Snadné k naučení a snadné k používání!" Při výběru CAM softwaru by neměl zákazník na tuto skutečnost zapomenout
KOLIK STOJÍ CAM SOFTWARE?
Odpověď na tuto otázku se zdá jednoduchá, ale často tomu tak není. Prodejce CAM systému bohužel netuší, co vy, budoucí uživatelé, přesně potřebujete. Vy zase sami nedokážete odhalit, co se skrývá pod jednotlivými nabízenými softwarovými moduly a pod rozšiřovacími opcemi. Nejlepším řešením je tedy je váš nejtypičtější obráběný dílec a ten zkusit naprogramovat společně s prodejcem CAM softwaru. Tak lze odhalit skutečné požadavky vašeho provozu a objednat jen takové softwarové moduly a opce, které potřebujete.
KOLIK STOJÍ AKTUALIZACE SOFTWARU?
Většina firem vyvíjejících CAM software se snaží nabízet stále dokonalejší produkty. Většina uživatelů CAM systémů by tyto nové nabízené vlastnosti jednotlivých modulů ráda využívala okamžitě. Je řada možností, jak je získat. Jedni výrobci nabízí stávajícím uživatelům slevy na nové, rozšířené verze, druzí zvolili cestu „předplacených" upgradů, tj. např. ročních poplatků umožňujících získat vždy aktuální verzi CAM systému. Obě varianty jsou vhodným řešením. Vám však musí být od začátku jasné, za jakých podmínek můžete od výrobce nové verze získávat.
KOLIK STOJÍ PROŠKOLENÍ A TRÉNINK?
Tuto otázku je vhodné ještě doplnit: Jaké školení moji zaměstnanci skutečně potřebují a za jakou dobu jsou schopni osvojit si vlastnosti systému? To, že získáte softwarový nástroj, ještě neznamená, že umíte s tímto nástrojem zacházet. Je vhodné předem se seznámit s náročností zaškolení na nový produkt. „Snadné k naučení a snadné k používání!" Při výběru CAM softwaru by neměl zájemce na tuto skutečnost zapomenout. Přesto si však nikdy neplánujte realizaci nějaké hodně důležité zakázky hned na první den, co jste dostali nový objednaný CAM systém.
KOLIK STOJÍ TELEFONICKÁ PODPORA?
Komu můžete zavolat, vyskytne-li se nějaký problém? Telefonická, ale i e-mailová podpora je velmi efektivní řešení, jak udržet produktivitu práce. Vždy je však potřeba předem znát časové i vědomostní schopnosti poskytovatele telefonické podpory. Výhodou lokálních prodejců je to, že znají lépe váš provoz, vaše potřeby, ale většinou zase mají mnohem méně času. Pouze velké prodejní organizace dokáží zaměstnávat odborníka, který je neustále k dispozici. Pokuste se spojit s jinými uživateli, kteří zakoupili CAM systém, o nějž máte zájem. Zeptejte se jich, jak dlouho čekávají na odpovědi a kolik je to stojí.
KOLIK STOJÍ A JAK JE NÁROČNÉ ZASÍŤOVÁNÍ ŘÍDICÍCH SYSTÉMŮ?
A také, kdo to udělá? Téměř všichni uživatelé vyžadují zapojit řídicí systémy CNC obráběcích strojů do společné sítě s počítačem technologa. To je vyžadováno z důvodu snadných přenosů NC programů mezi jednotlivými pracovišti. Najít vhodná řešení pro jednotlivé provozy bývá závislé na typech řídicích systémů používaných v daných provozech.
JAK JE TO S POSTPROCESORY?
Postprocesory jsou součástí CAM softwaru a slouží k vytváření NC programů pro řídicí systémy CNC obráběcích strojů. Existují stovky rozdílných formátů NC kódů, které závisí na typu CNC řídicího systému a na obráběcím stroji, ale i na rozdílných programovacích stylech jednotlivých technologů, programátorů. Při výběru CAM systému je tedy vhodné nechat si vyjasnit i následující otázky: Kolik postprocesory pro jednotlivé stroje stojí? Jak je mohu získat? Je možné vyžadovat speciální formát NC kódu? Je možno věřit generovaným NC kódům, nehrozí kolize obráběcího stroje? Mohu si postprocesory upravovat sám? Jsou postprocesory zadarmo?
Poslední dvě otázky je nutno doplnit. Většina zájemců o CAM software nemá takové znalosti o svých řídicích systémech a obráběcích strojích, aby dokázala napsat bezchybný postprocesor. Technolog je specialista na přípravu výroby a svoji práci určitě zvládá lépe a rychleji než přípravu speciálních částí softwaru. Určitě existují lidé, kteří tomuto způsobu dávají přednost, ale jste to zrovna vy? Ještě krátce k otázce „postprocesory zadarmo". Ano, většinou lze získat skupinu univerzálních postprocesorů v ceně CAM systému. Vyberete si ten, který generuje NC kód nejblíže vašim požadavkům. Pravdou zůstává, že dodatečná editace, úprava NC programu, je ztráta času a peněz! Vyžadujte postprocesor, který odpovídá vašim požadavkům, podílejte se na jeho odladění a ve finále zjistíte, že cena za jeho úpravy není velká v porovnání s ušetřeným časem. Tím, že získáte odpovědi na předchozí otázky, dokážete si udělat jasnou a pravdivou představu o nabízeném produktu a vaše očekávání tak budou reálná. Nesnažte se něco si namlouvat, vždy je lepší se znovu zeptat nebo si nechat vše předvést. To jsou předpoklady, aby den, kdy pořizujete požadovaný CAM software, byl pro vaši firmu jedním ze šťastných dní.
Tento seriál si neklade za cíl poučovat, ale otevírat oči. Jedná se o subjektivní vyjádření autora, aktivně působícího v oboru CNC obráběcích strojů od roku 1997, v oblastech CAD/CAM softwaru, obsluhy CNC řídicích systémů, NC programování a seřízení výroby.
Vaše otázky, připomínky i nápady lze průběžně konzultovat na www.techtydenik.cz/forum, v sekci CAD/CAM. Na tomto fóru je i téma týkající se zdrojů informací a odkazů na zajímavé příspěvky k seriálu na internetu.
Vlastimil Staněk