Bezpečnost práce při používání transportních zařízení
Transportním zařízením je zařízení pro plynulou dopravu nákladů. Transportním zařízením jsou: pásový dopravník, článkový dopravník, podvěsný dopravník, dopravník pro dopravu ve žlabu či trubce, korečkový elevátor, poháněná válečková dopravní trať a pomocná zařízení. Dobrý pomocník především pro dopravu sypkých materiálů je však příčinou mnoha úrazů, často s fatálními následky.
RIZIKOVÉ FAKTORY
Nejvýznamnější riziko související s provozem a obsluhou transportních zařízení představuje vtažení těla, resp. části těla člověka (především jeho ruky) do místa náběhu dopravního pásu (unášecího prostředku). Přitom ke každému třetímu smrtelnému úrazu v rámci celé skupiny dopravníků dochází při vtažení do místa náběhu unášecího prostředku na buben pásového dopravníku. Na pásové dopravníky je proto nutno nahlížet jako na nejrizikovější druh transportního zařízení vůbec.
POŽADAVKY NA ZAJIŠTĚNÍ BEZPEČNOSTI A OCHRANY ZDRAVÍ PŘI PRÁCI
Ke vtažení (zejména ruky člověka a v krajním případě i celé osoby) do míst náběhu dochází nejčastěji při čištění bubnu, popř. dopravního pásu, a to při prokluzu dopravního pásu, kdy vzniká relativní pohyb dopravního pásu vůči poháněcímu bubnu, způsobený rozdílem rychlostí dopravního pásu a obvodové rychlosti hnacího bubnu. V krajním případě se může dopravní pás i zastavit. Což znamená, že opatření protiúrazové prevence za účelem bezpečné a zdraví neohrožující práce spočívají v zajištění bezpečnosti pásových dopravníků, resp. v zajištění přenosových schopností pohonu pásového dopravníku, a to ve všech případech, které mohou při provozu nastat. K prokluzům dochází nejčastěji při nalepování zejména kluzkého a mokrého materiálu na povrch bubnu, popř. na vnitřní – dolní krycí vrstvu dopravního pásu.
ZÁSADY BEZPEČNÉHO PROVOZU TRANSPORTNÍCH ZAŘÍZENÍ
- Každé transportní zařízení by mělo být provozováno v souladu s průvodní dokumentací a s požadavky předpisů k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Součástí průvodní dokumentace je i provozní předpis, včetně návodu k obsluze, který by měl obsahovat též informace o možném použití příslušného transportního zařízení, dovoleném zatížení nebo plnění ná
kladem, o důsledcích nesprávného nebo nedovoleného používání, popř. též informace o zvláštních podmínkách provozu – v jiném než normálním pracovním prostředí atd. V provozním předpise musí být uveden i popis míst vyžadujících pracovní obsluhu a kontrolu při provozu příslušného transportního zařízení, jakož i pokyny pro zaškolení obsluhy apod. Součástí provozní dokumentace musí být dále bližší údaje o způsobu a formě přezkušování příslušného transportního zařízení před jeho uvedením do provozu, dále pak informace o nebezpečných místech, která nemohou být z provozních důvodů zakryta, jakož i pokyny pro údržbu, čištění, odstraňování poruch a provádění oprav, včetně způsobu zajištění transportního zařízení v průběhu oprav, prohlídek apod. Provozní dokumentace dále musí obsahovat termíny prohlídek a údržby provozovaného zařízení.
- Obsluhou zařízení mohou být pověřeni pouze zaškolení a zdravotně způsobilí zaměstnanci.
- Obsluha musí být seznámena s vypínači pro zastavení provozovaného zařízení, včetně vypínačů nouzových.
- Přetěžování transportních zařízení je zakázáno.
- Samovolné zásahy do konstrukce a vybavení provozovaného zařízení jsou zakázány.
- Při chodu zařízení je zakázáno zejména jeho čištění, mazání, vyřazování z funkce bezpečnostních zařízení apod., jakož i doprava osob na nosném prostředku.
- Pro každé provozované zařízení je třeba vést knihu provozu.
- Třídicí stolové dopravníky o šířce pásu větší než 650 mm musí být obsluhovány z obou stran pásu; výška pracovní plochy nad podlahou musí vyhovovat prováděným operacím.
- Pojízdné dopravníky musí mít v pracovní poloze kola zajištěna proti otáčení.
Všechny druhy pásových dopravníků mají stanoveny specifické požadavky pro jejich zkoušení. Požadovány jsou následující druhy zkoušek:
- 1. Vnější prohlídka a kontrola – Provádí se před prvním spuštěním dopravníku, přičemž kontrola je zaměřena zejména na ověření kompletnosti a správnosti montáže podle dokumentace, na správné umístění dopravníku na základech, osové vyrovnání atd., na správnost montáže napínacího zařízení, motorů převodovek apod., na správnost položení dopravního pásu, jeho spojení, kompletnost ochranných a pojistných zařízení, činnost výstražných a signálních zařízení, správnost montáže čisticích zařízení apod.
- 2. Zkouška při chodu bez zatížení – Následuje po úspěšné vnější prohlídce a kontrole. Provádí se po dosažení stálosti pohybu dopravního pásu, přičemž je sledována zejména činnost napínacího zařízení, brzd, otáčení bubnů a válečků, dále pak rychlost, chod a středění dopravního pásu, návaznost na chod navazujících strojních zařízení apod.
- 3. Zkouška se zatížením – Následuje po úspěšně provedené zkoušce bez zatížení za situace, že přepravovaný náklad musí odpovídat charakteristice nákladů, pro které je dopravník určen. Sleduje se správné naložení dopravníku v jeho podélném směru včetně středění přepravovaného nákladu na dopravním pásu, jakož i středění dopravního pásu na bubnech a válečcích, spolehlivost ochrany proti spadávání materiálu z dopravního pásu atd., dále pak plynulost a spolehlivost přesypů, dosažený výkon, činnost brzd, napínacího zařízení, dosahované teploty ložisek, činnost čisticího a signalizačního zařízení apod.
O zkoušce se vyhotovuje zpráva, která tvoří součást průvodní dokumentace. Pokud příslušný dopravník nevyhoví předepsaným zkouškám, nelze jej uvést do provozu.
Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v.v.i.
http://www.vubp.cz, http://www.bozpinfo.cz
e-mail: vubp@vubp-praha.cz, bozpinfo@vubp-praha.cz