Dnešní informativní příklad věnuje po krátké pauze opět pozornost problematice třískového obrábění soustružením prostřednictvím řídicího systému Sinumerik 840D. Přestože podélnému soustružení tvarové rotační součásti pomocí cyklu 95 (funkce: cycle95) již byla částečně věnována pozornost (příklady č. 19 a 20) a není tedy nutno uvádět textovou podobu formátu bloku pro tento zmiňovaný cyklus, je možno upozornit na jednu další možnost, jak efektivně programovat. Tzv. dílensky orientované programování, které je možno realizovat v prostředí s názvem ShopTurn, umožňuje zcela bez znalostí ISO kódu, ale ve specializovaném editoru, programovat např. součást dle obr. 1.
Obr. 1: Náčrt součásti pro dokončovací obrábění
Pro zjednodušené zadání neobsahuje naznačená součást kótování rádiusů, které zůstanou po obrábění tvaru níže charakterizovaným řezným nástrojem a požadovaná drsnost je Ra = 1,6 µm. Tento obrobek s názvem ČEP je z materiálu DIN 41CrS4, CMC 02.2. 300-320HB. Je možno ho efektivně obrábět řezným nástrojem, např. od firmy Sandvik Coromant s vyměnitelnou břitovou destičkou typu DCMT 11T308 (GC1115). Řezné podmínky doporučované výrobcem jsou:
řezná rychlost.............................................vc = 176 m/min
posuv na otáčku.........................................f = 0,11 mm
hloubka řezu..............................................ap = 0,4 mm
procesní kapalina......................................emulze
Vzhledem k tomu, že dnešní zadání příkladu NC programování (dílensky orientovanou metodou) moderních CNC soustružnických strojů či center nelze řešit jen obyčejnou tužkou na papíře, je nutno upozornit na možnost získání legální a plně funkční kompletní verze řídicího systému Sinumerik pro použití na soukromých počítačových stanicích. Tento software pro PC je distribuován firmou Siemens pod názvem SinuTrain a lze ho stáhnout zcela zdarma prostřednictvím internetové stránky http://www.cnc4you.siemens. com/cms/website.php?id=/en/specialist-cnc-topics/service-and-training/ trial-sinutrain-download_en.htm. Zde je po registraci softwaru k dispozici a obsahuje prakticky identické verze systémů, se kterými se pracuje ve firmách v kancelářích či na ovládacích panelech obráběcích strojů (soustruhů i frézek). Instalovat se dle uvedených instrukcí dá pouze na PC či notebook s operačním systémem Windows XP Professional (Service Pack 3). Velké procento dnešních uživatelů výpočetní techniky ovšem postupně přechází na novější verze Windows. Mnohým však po modernizaci hardwaru i operačního systému zbyla legálně pořízená starší verze - WinXP. Toto zdánlivě již nepotřebné instalační CD se nyní bude hodit. Lze totiž opět zcela legálně z internetu získat VirtualBox či jiný software, který umožňuje např. ve „Vistách rozchodit XP“ (pozn.: více se lze dočíst na internetu pod heslem vyhledávače: Virtuální PC).
Obr. 2: Dialogové okno pro tvorbu konturové křivky
Nyní již tedy nic nebrání zvyšování kvalifikace či zkoušení moderních způsobů NC programování. Soukromé PC je možná již nastartováno a do aktuálního operačního systému je nainstalován VirtualBox. Po jeho spuštění a při současném vložení instalačního CD s operačním systémem WinXP je provedena instalace virtuálního počítače. V něm je zprovozněn internet a stažen SinuTrain v nejnovější dostupné verzi. Jeho instalováním v tomto virtuálním prostředí je automaticky zprovozněna i licence a tak nic nebrání spuštění simulátoru ShopTurn prostřednictvím ikony na pracovní ploše. Několik základních informací pro jeho ovládání je možno nalézt v sekci Příklady CNC programování, která je dostupná na internetových stránkách tohoto odborného čtrnáctideníku (http://www.techtydenik.cz/priklady_cnc.php).
Kreslení konturové křivky lze dle uvedeného náčrtu realizovat v grafickém editoru (obr. 2) a pro NC programování dokončovacího soustružení dílensky orientovanou metodou postačuje vyplnění dialogového okna dle obr. 3. Pro celkovou funkčnost programu je nutno vyplnit ještě jedno dialogové okno, které obsahuje základní informace o druhu i velikosti polotovaru, polohu bodu pro bezpečnou výměnu řezných nástrojů a např. limitní otáčky hlavního vřetena.
Obr. 3: Dialogové okno pro zápis cyklu 95 v editoru ShopTurn
S ohledem na rozsah tohoto zadání bude třetí zmiňované vyplněné dialogové okno uvedeno až v příští Akademii. Nyní zbývá jen popřát hodně zdaru při řešení tohoto zadání, jehož náročnost je možno hledat především ve volbě vhodného nástrojového vybavení a řezných podmínkách. Dle testů realizovaných ve firmě Sandvik Coromant však uvedený řezný nástroj (GC1115) dokáže obrobit až o 70 % více obrobků (součást s tvarem i rozměry podobnými k náčrtu na obr. 1) než při použití nástroje typu GC4205 (obrobil jen 100 ks). Ing. Aleš Polzer, Ph.D.
Článek vznikl za spolupráce ÚST, FSI, VUT v Brně, s firmou Siemens a Sandvik Coromant