V českých médiích je severošpanělské město Bilbao známé především jako symbol separatismu. Euskadi Ta Askatasuna (česky Baskicko a svoboda) – baskická separatistická teroristická organizace (zkráceně ETA) byla ozbrojená marxisticko-leninská nacionalistická a separatistická organizace, která se snažila násilím vytvořit nezávislý socialistický stát.
Do roku 1975 byla ETA chápána jako organizace bojující proti autoritativnímu režimu generála Franca. V roce 2014 oznámila ukončení ozbrojeného boje a rozpuštění svých operačních a logistických struktur. Zůstaly za ní tisíce mrtvých, kteří zemřeli zcela nevinně. Prameny finanční podpory vyschly, ETA zmizela z veřejného prostoru, ale znalci poměrů se obávají, že skončila kdesi v utajení a čeká na vhodnou chvíli. Leč za mé nedávné návštěvy mi město poskytlo ty nejlepší zážitky a skvělý pocit pohody. Kdysi šedé, nevábné průmyslové centrum této oblasti rychle mění svou tvář a láká stále více a více turistů.
V podzemí Bilbaa jsem viděl jen dvě linky vidlicovitě rozvětveného metra, jež většinou spojují oba břehy nebo vedou podél řeky směrem k moři. V některých stanicích jsou výhodné výtahy, jimiž se lze vyvézt
i 5 pater (například ze Starého města). Vchody do metra člověk nepřehlédne, protože je navrhoval proslulý Norman Foster. Metrem jsem jel asi půl hodiny směrem k ústí řeky Nervion do Biskajského zálivu. Tady na předměstí se těší velkému obdivu turistů most, který v místních vyvolává pocit oprávněné hrdosti, protože je to unikát!
Jedná se o gondolový most neboli transbordér, který se staví tam, kde není možné postavit most normální nebo zvedací. Připomíná jeřáb. Má dva pilíře spojené mostovkou vysoko nad vodní hladinou. Po ní vede pojezd, na němž je zavěšena gondola, která se pohybuje těsně nad řekou. Výsledný efekt je krásný a most připomíná trajekt. Vždyť také převáží auta osobní i nákladní, cyklisty i chodce.
Nazývá se Biskajský most (španělsky Puente Colgante) a je prý nejstarším mostem této koncepce na světě. V roce 1893 jej zkonstruoval Alberto Palacio, jeden z žáků Gustava Eiffela.
Most zapsaný na světový seznam památek UNESCO je 160 m dlouhý a 45 m vysoký. Nově jsou do jeho pilířů instalovány výtahy, které umožňují návštěvníkům procházku po mostovce s jedinečným výhledem na přístav a záliv.
Jedna jízda přes řeku trvá minutu a půl a gondola jezdí každých 8 minut, v noci pak přibližně jednou za hodinu. Každý rok prý přepraví asi čtyři miliony pasažérů a půl milionu vozidel.
Bilbao získalo světovou proslulost i dík zálibě otců města v moderní architektuře. Pozvali amerického vizionáře Franka Gehryho, který zde před 20 lety postavil nádherné Guggenheimovo muzeum moderního umění (Picasso, Chagall, Kupka, Kandinsky, Klee, Braque a další). Jméno Gehry nám zní velmi povědomě, vždyť jde o jednoho z architektů slavného pražského Tančícího domu. Architekt prý nabídku přijal proto, že pro zemi, která dala světu Jaromíra Jágra, udělá cokoli.
Průčelí muzea v Bilbau je oživeno květinovou skulpturou 13 metrů vysokého psa jménem Puppy od Jeffa Koonse (květiny se dvakrát ročně mění). Puppy se stal talismanem muzea.
/ks/