Kovosvit MAS úspěšně překonal kritické období roku 2016, kdy došlo k výraznému propadu prodejů a s tím související složité finanční situaci. Za prvé čtvrtletí 2017 již dosáhl obratu 330 mil. Kč, prodalo se 67 strojů, čímž je vytvořen solidní základ k očekávanému ročnímu obratu ve výši
1,6 mld. Kč.
Mezi další očekávání patří rozvoj divize MAS AUTOMATION, která se zabývá návrhem a dodávkami automatizovaných výrobních buněk, resp. linek, koncipovaných na využití strojů Kovosvit MAS, navzájem propojených a obsluhovaných průmyslovými roboty. Dalšími plány jsou promyšlený rozvoj slévárny s cílem eliminace trvalého převisu poptávky po odlitcích z šedé a tvárné litiny z náročných trhů EU, vytvoření předpokladů k návratu na ruský trh a rozvoj aktivit na trhu Evropské unie.
MCU 450Nové 5osé obráběcí centrum, bude
|
V roce 2017 bude na trh uvedeno nové 5osé obráběcí centrum MCU 450, inovovat se má tříosé vertikální centrum MCV 800 a univerzální soustruh MT 550. Nejzávažnějším inovačním počinem společnosti Kovosvit MAS je však hybridní stroj WeldPrint 5AX, jehož světová premiéra proběhla na Zákaznických a distributorských dnech 5. a 6. dubna. Jde o první stroj kategorie HM (Hybrid Manufacturing), plně vyvinutý v ČR; jeho unikátní technologii byl Úřadem průmyslového vlastnictví v ČR udělen patent č. 306654.
WELDPRINT AX SE VYVÍJEL S RCMT FAKULTY STROJNÍ ČVUT
Jen několik předních světových výrobců obráběcích strojů je schopno dodávat hybridní stroje kategorie HM, které v sobě integrují možnost vytváření složitých prostorových struktur aditivním způsobem (přidáváním materiálu) a technologie jejich následného třískového obrobení. K nim se nyní přiřadila hybridním strojem WeldPrint 5AX (obr. 1) i společnost Kovosvit MAS. Stroj včetně použité aditivní technologie se vyvíjel v těsné spolupráci s Výzkumným centrem pro strojírenskou výrobní techniku a technologii (RCMT) Fakulty strojní ČVUT a jeho dodávky zákazníkům se předpokládají v roce 2018.
Koncepčně vychází z 5osého vertikálního frézovacího stroje a nabízí stejné možnosti třískového obrábění jako obdobný stroj klasický. Je schopen vytvářet, svařovat i obrábět dílce do maximální hmotnosti 400 kg a rozměru ø 520 × 475 mm. V základním provedení se vyznačuje 5 řízenými osami (X, Y, Z, sklopnou osou A a otočnou C) s přesností nastavení 0,01 mm, resp. přesnost dělení 0,001° v osách A a C, které jsou vybaveny přímým odměřováním. Disponuje vysokotlakým středovým chlazením nástroje, možností vnějšího chlazení řezu i návaru, odpovídajícím systémem sušení dílce i čela vřeteníku a speciálním odsáváním s filtrací. K zajištění nezbytné kvality procesu slouží nástrojová o obrobková sonda pro procesní měření a pro analýzu i kontrolu procesních parametrů, v reálném čase je možno potřebné procesní parametry zaznamenávat. Pro dostatečnou flexibilitu třískového procesu je stroj vybaven automatickým zásobníkem s kapacitou 30 nástrojů s max. průměrem 125 mm. Svislý vřeteník může být osazen jedním ze dvou typů vřeten, lišících se nástrojovým rozhraním, výkonem a maximálními otáčkami. Vřeteník je současně nosičem paralelně umístěné, plně integrované navařovací hlavy
(obr. 2). Přepnutí z módu třískového obrábění do módu aditivního činí cca 4 s. Zásobník přídavného materiálu je v zadní části stroje, kde jsou rovněž situovány nezbytné systémy chlazení, plynového hospodářství a zásobování stlačeným vzduchem. Při aktivované aditivní technologii se používá dodatečné krytování, chránící zrak obsluhy, která proto sleduje pracovní prostor stroje prostřednictvím průmyslové kamery.
Stroj je řízen standardním NC kódem, odpovídajícím zvolenému CNC systému a jeho konfiguraci. Navíc je vybaven řadou programově ovládaných funkcí, které souvisí s dílčími operacemi aditivní a hybridní technologie. Standardní třískové i hybridní operace lze programovat ručně nebo pomocí CAM systému. V současné době vyvíjí společnost Kovosvit MAS s RCMT vlastní technologický CAM modul pro zpracování technologie Hybrid Manufacturing. Jeho součástí je databáze technologických parametrů a nastavení tak, aby mohl být součástí dodávky stroje WeldPrint 5AX. Nový modul charakterizuje i vysoká uživatelská přívětivost.
POUŽITÁ ADITIVNÍ TECHNOLOGIE
Tato technologie využívá k nanášení kovu modifikovanou techniku svařování a navařování MIG/MAG (Metal Inert Gas/Metal Active Gas) pomocí tepla elektrického oblouku v inertní nebo aktivní atmosféře (obr. 3). Pro dosažení vysoké jakosti dílce je každý návar před dalším navařováním správně ochlazen, očištěn, obroben na definovaný rozměr, znovu očištěn a osušen. Zásadně novou skutečností je, že každý nový návar je kladen na čistý, suchý a geometricky přesně definovaný povrch. Tato strategie umožňuje dosáhnout pomocí relativně standardní techniky nanášení kovů s vysokou jakostí navařeného materiálu a s minimálními geometrickými vadami vzniklé struktury. Významnou výhodou je používání standardních – a tedy relativně levných – navařovacích drátů z rozličných materiálů a standardních směsí plynů. Procesní parametry speciálního navařovacího procesu jsou řízeny z CNC systému stroje a všechny jeho parametry jsou ve zpětné vazbě víceúrovňového řízení.
Důležitou výhodou této technologie je její relativně nízká cena, která se dle výrobce pohybuje od 25 do 30 % ceny nákladů konkurenčních aditivních technologií (3D tisk na principu SLS, DMLS, využívající laserového paprsku nebo elektronového svazku apod.). V této nákladové kalkulaci jsou zahrnuty pořizovací náklady stroje, náklady na jeho údržbu a obsluhu a potřebné procesní materiály. Rychlost procesu navařování se pohybuje od 0,2 do 1,0 kg/h a je kompromisem mezi požadavky na minimalizaci vnitřních vad dílce a přesnost dílce, požadavky na minimalizaci teplotního ovlivnění podkladového materiálu a výrobní strategií, zvolenou z hlediska maximalizace produktivity procesu. Konečná cena vytvořeného dílce se nyní pohybuje od 2500 do 3500 Kč/kg dílce a je předpoklad, že dalším vývojem tato hodnota klesne na cca 2000 Kč/kg.
OBLASTI UPLATNĚNÍ
Podstatně nižší cena dílce, zhotoveného novou technologií, dovoluje její rozšíření i do oblastí, kde aditivní technologie z důvodu ceny dosud nenalezly uplatnění. Proto se nabídka Kovosvitu MAS orientuje nejen na zpracování high-tech materiálů, jako jsou nerezové a otěruvzdorné oceli, ale i na zhotovování dílců z konstrukčních ocelí a jiných, běžných konstrukčních materiálů (obr. 5). Mimo zhotovování komplikovaných prostorových struktur, které nelze zhotovit běžným třískovým obráběním, nachází tato technologie možnosti uplatnění v opravárenství, v navařování otěruvzdorných materiálů, ve vytváření dílců se složitou vnitřní podpůrnou strukturou a ve výrobě chladicích vložek vstřikovacích forem. Právě zde se očekává velký zájem, protože relativně hrubší povrch, daný větší tloušťkou nanášené vrstvy
(0,3–2,0 mm), přispívá k lepšímu přenosu tepla z chladicí kapaliny do materiálu vstřikovací formy.
V současné době se hledají další vážní zájemci o budoucí pořízení stroje WeldPrint 5AX s aditivní technologií. Mimo podporu prodeje je cílem získávat zkušenosti s dalšími aplikacemi a rozšiřovat databázi technologických parametrů.
Ing. Petr Borovan