Před 30 lety, v květnu roku 1985, byl na světový trh uveden první masivně prodávaný notebook (tehdy označovaný jako „laptop“) – model Toshiba T1100. S rozměry 31 × 30
× 6,6 cm a hmotností 4,1 kg se jednalo o revoluci v oblasti přenosných počítačů.
VÝZNAMNÝ TECHNOLOGICKÝ POKROK
Na počátku 80. let minulého století byly počítače známé jako nemobilní přístroje předpokládající práci na jednom místě. První sériově vyráběný laptop na světě, který mimochodem přišel do prodeje v době, kdy Microsoft uveřejnil první verzi Windows, představoval tedy významný zvrat při práci mimo domov či pracoviště.
Jeho výkon nebyl v dnešním měřítku nic světoborného, ale v roce 1985 se tento přelomový model s cenou 1899 dolarů považoval za výkonné zařízení. Neobsahoval pevný disk, což vývojářům umožnilo zredukovat jeho rozměry i hmotnost. Měl (ještě nepodsvícený) tenký a kvalitní monochromatický LCD displej 640 × 200 bodů, přiklápějící se na klávesnici a nově vyvinutý řídicí software pomohl zajistit až 8hodinový provoz na olověnou baterii.
Byl vybaven procesorem Intel 80C88 fungujícím na frekvenci 4,77 MHz, operační pamětí 256 kilobajtů a disketovou mechanikou 720 kilobajtů, ze které se do paměti z 3,5palcových disket instaloval operační systém MS-DOS 2.11. Počítač měl některé zvláštnosti. Například pozoruhodně rozloženou klávesnici s atypicky řešeným numerickým blokem, fungující také jako kurzorové klávesy – ale v hlavních rysech už měl mnoho společného s pozdějšími či současnými modely. Dříve tu byly rozměrné stroje s těžkými CRT obrazovkami, vypadající spíše jako osciloskop nebo naopak lehké bateriové stroje s mikrokazetami, jako byl Epson HX20. Většina z nich měla velmi experimentální design a jejich provedení dnešního uživatele překvapí. Když je ale porovnáme s Toshibou T1100, je už jasně vidět, že to je laptop. (Název vychází z možnosti použití na kolenou. Laptop = počítač na klín.) Prest ižní IEEE Milesto ne Award Za tento pokrokový design a za svůj neocenitelný přínos k rozvoji přenosných počítačů získala Toshiba v roce 2013 prestižní cenu IEEE Milestone Awards. Přední světová profesionální asociace pro elektrotechnické a elektronické inženýrství – IEEE, Institute of Electrical and Electronics Engineers, Inc. IEEE – zavedla v roce 1983 Milestones Program, který definuje významné historické úspěchy.
IEEE Milestones oceňuje inovace v oblasti elektrických zařízení, elektroniky, informačních a komunikačních technologií. Oceněné technologie musejí obstát ve zkoušce času, je vyžadována jejich alespoň 25letá historie a historický dopad na elektronický průmysl a společnost.
Program vznikl v roce 1983 jako Electrical Engineering Milestones, v roce 2000 byl označen jako IEEE Milestones in Electrical Engineering and Computing. Před oceněním T1100 získalo toto uznání 17 japonských inovací.
PROZÍRAVÁ VOLBA
Toshiba zahájila vývoj notebooku kompatibilního s IBM PC v roce 1984, kdy „IBM PC“ tvořilo de facto standard pro stolní počítače. Orientace na mobilní zařízení kompatibilní se standardem IBM se záhy ukázalo jako prozíravé. Evropské uvedení modelu T1100 v roce 1985 významně přispělo ke vzniku a následnému růstu trhu s přenosnými počítači.
T1100 přijal trh velmi pozitivně díky jeho snadné přenositelnosti a jen v prvním roce bylo prodáno v Evropě 10 000 kusů.
O rok později, v roce 1986, uvedla společnost Toshiba na trh model T3100, který měl jako první notebook na světě už vestavěn pevný disk a byl vybaven vysoce výkonným procesorem, do té doby používaným pouze ve stolních počítačích.
Firma tak postupně zahájila éru notebooků. (Změna označení vyjadřovala zmenšení velikosti (notebook = zápisník, kniha.) Mnozí uživatelé zakrátko objevili výhody mobilních technologií a přenosné počítače se staly běžným artiklem. Rozšíření internetu na začátku 90. let umožňovalo pracovníkům být neustále ve spojení se svou firmou.
V návaznosti na tyto úspěchy rozšiřovaly i další světové společnosti portfolio přenosných počítačů a začaly je dodávat prakticky do celého světa. Přenosná zařízení se stala hlavním hybným faktorem rozšiřujícího se trhu PC, podporovala vznik a růst oblastí průmyslu v této oblasti a významně přispěla k vývoji informační společnosti.
Od té doby došlo k významnému nárůstu výkonu a možností nejen notebooků, ale i tabletů a podobných mobilních zařízení. Světoví výrobci každoročně přicházejí s novými displeji, bateriemi a technologiemi pro zvýšení jejich životního cyklu, optickými mechanikami, malými pevnými disky určenými do různých typů přenosných počítačů a s dalšími mobilními technologie pro komunikaci s okolím.
TECHNICKÁ REMINISCENCE
K některým vlastnostem modelu T1100 se výrobci vrátili o 25 let později, kdy pro účely extrémní mobility novodobých ultramobilních notebooků a tabletů neintegrují do některých přístrojů žádné úložiště ve formě klasického pevného disku. To samozřejmě předpokládá využití možností dnešních technologií a úložišť mimo počítač.
Masová dostupnost notebooků přinesla zcela nový přístup k životu. Zaměstnání, pracovní prostředí, pohyb, to vše se začalo točit kolem jiného aspektu než je počítač. Začalo se přizpůsobovat člověku.
Toshiba nyní vystavuje svůj historický laptop T1100 s plaketou Milestone Award IEEE ve stálé expozici v novém Toshiba Science Museum, které bylo znovuotevřeno v Kawasaki City na začátku roku 2014.
Milan Bauman