Malý elektromobil vyvíjejí společně firma Combatra a liberecká univerzita. Funkční prototyp uvidí veřejnosti už letos v září.
Pražská firma Combatra a Technická univerzita v Liberci (TUL) vyvíjejí v rámci společného projektu malý městský elektromobil s pracovním názvem Fido. Na tříletý projekt poskytla zhruba třicetimilionovou dotaci Evropská unie prostřednictvím ministerstva průmyslu a obchodu. Peníze plynou z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Funkční vozítko chce firma představit letos v září a potom bude usilovat o získání homologizace.
„Zhoršující se životní prostředí a omezené zdroje fosilních paliv zákonitě vedou k elektromobilitě. Proto vyvíjíme malý městský elektromobil kategorie malého motocyklu AM o maximální rychlosti 45km/h a hmotnosti 350 kg. Budou s ním moci jezdit řidiči od patnácti let a mohl by se stát i oblíbeným vozítkem seniorů. Využití ale najde i jako vozidlo pro turisty, pro invalidy, na nákupy, rozvoz pošty apod.," informuje za firmu, absolvent Vysoké školy strojní a textilní v Liberci (dnešní TUL) ing. Miloslav Kolomazník.
Autorem designu je absolvent Vysoké školy umělecko-průmyslové v Praze Karel Vránek. Na konstrukci se zpočátku podílel i čtyřnásobný mistr republiky ve formulových vozech Jaroslav Vorel. První funkční vzorek představila firma na výstavišti v Brně a v Letňanech. „Vzbudil velký zájem, ale my jsme s ním nebyli spokojeni. Bylo jasné, že poměrně hlučný vzorek ze sklolaminátu potřebuje další úpravy a že musíme najít technologii, která umožní sériovou výrobu. Chtěli jsme vyvinout více kompaktní a lehčí karoserii, a proto jsem se obrátil na svoji Alma mater. A tak začala naše spolupráce s Technickou univerzitou v Liberci, konkrétně s katedrou vozidel a motorů fakulty strojní," říká ing. Kolomazník.
Ve spolupráci s vybranými studenty magisterského studia fakulty strojní byla vyvinuta nová podoba elektromobilu Fido. Podle vedoucího katedry vozidel a motorů ing. Roberta Voženílka PhD. byli studenti v kontaktu s firemním konstruktérem Adamem Přečkem a podíleli se konstrukčně na vývoji dílčích komponent podvozku a vybraných dílů karoserie a jejich upevnění. Hlavní nosná část rámu vozidla je tvořena ze speciálně vyvinutých profilů z hliníkové slitiny. Na ty je připevněn další rám, jenž tvoří profily také z hliníkové slitiny, a na ně je přichycena karoserie z plastových dílů. „Studenti odvedli plnohodnotnou vývojovou práci. Těší mě, že naši studenti jsou schopni vyřešit i takto náročné úkoly. Podobnou spolupráci s firmami vítáme, protože to odpovídá naší filosofii - co nejvíce propojit studium s praxí," konstatuje doktor Voženílek
Práce na vozítku je podle Miloslava Kolomazníka kombinací práce konstruktérů a odborníků na elektro, přičemž elektromobilita dostala od firmy podstatně větší prostor. „Vyřešit elektrotechniku, to bylo to nejpodstatnější v naší spolupráci. Zabodovali odborníci z fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií, kteří vyvíjel kompletní elektrickou výzbroj," konstatuje ing. Kolomazník
Pomáhají moderní přístroje v univerzitní laboratoři
Úkolem týmu fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií pod vedením Pavla Jandury bylo vyvinout návrh nového elektrického pohonu - to znamená motory a měniče, k tomu trakční baterie a systém dobíjení, plus palubní elektronika. K dispozici má tým univerzitní laboratoř vybavenou moderním testery (cyklovači) elektrochemických článků, modulů i celých baterií, které umí články i baterie nabíjet a vybíjet s nekonečnými možnostmi programování a zaručují precisní měření sledovaných veličin. Zařízení spolupracují s teplotní komorou, kde je možné nastavit teplotu okolí i její dynamickou změnu ve velkém rozpětí. Testy životnosti baterií vygenerují velké množství uložených dat, které se dále zpracovávají a vyhodnocují „Než doporučíme vhodný článek, zajímají nás vždy všechny klíčové parametry moderních technologií, hodnotíme pokroky v prakticky dosažitelné energetické hustotě, což je v dnešní době alfa a omega pro rozšíření elektrického pohonu do různých aplikací," říká doktor Jandura.
Člen týmu ing. Petr Bílek PhD. upřesňuje, že pro snazší práci s kabelovými svazky „ladí" tým fakulty veškerou elektroniku i pro nový elektromobil na speciálně vyrobené testovací lavici. „Elektroniku připravujeme k napojení na centrální řídicí jednotku. Vše se testuje, aby motorky stěračů, blinkry nebo zámky fungovaly, jak mají," popisuje Petr Bílek.
(Celý článek naleznete v příštím vydání Technického týdeníku.)