Klasické spalovací motory se kvůli klimatickým podmínkám dostávají čím dál častěji do pochybovačných úvah. Místo nich se postupně prosazují elektropohony, ať už bateriové, nebo s vodíkovým zdrojem. Každé z řešení má své plusy i mínusy.
Vodík má z dlouhodobého hlediska patně nevětší perspektivy, z pohledu vývoje je však nejvíce na počátku. Vodíkových čerpacích stanic je zatím poskrovnu. U nás jsou ve výstavbě teprve první z nich. To například v Německu je jich v provozu už asi sto, ale i tam teprve sbírají zkušenosti. Patří mezi ně například, že klasické „tankování" z vysokotlakých nádrží vodíku je vhodné spíše pro kamiony a velké vozy, zatímco pro menší vozy či dokonce skútry se příliš nehodí. Vadí jim totiž tlakové rázy.
Vyřešit tento problém se zdrojem vodíku pro palivové články u malých vozidel by mohla zajímavá směs v podobě vodíkové pasty, kterou se podařilo vyvinout ve Fraunhofer IFAM (Fraunhofer Institut für Fertigungstechnik und Angewandte Materialforschung) v Drážďanech. Nazvali ji Powerpaste.
Výchozí surovinou je práškový hořčík, jeden z nejběžnějších prvků, a tedy i snadno dostupná surovina. Ta je při 350 °C a pěti až šestinásobku atmosférického tlaku vodíkem převáděna na hydrid hořečnatý. Po přidání esterů [organické sloučeniny, ve kterých je -OH skupina karboxylové kyseliny nahrazena organickým zbytkem vzniklým z alkoholu po odštěpení vodíku z OH skupiny - pozn. red.] a kovové soli je pasta připravena.
(Celý článek naleznete v příštím vydání Technického týdeníku.)