Extrémní situace způsobená pandemií generovala po celém světě vlnu zajímavých inovací, které jednak bezprostředně reagují na současné potřeby ochrany zdraví a jednak najdou uplatnění i v dalších oblastech.
Inženýři společnosti Rafael Advanced Defense Systems, jedné ze tří největších izraelských zbrojařských firem, také vyvinuli nový teplotní kontrolér. Za základ posloužila existující termokamera, která se používá v letounech a přidali jí sadu algoritmů, které mohou detekovat tělesnou teplotu," řekl novinářům Ofri Rimoni, manažer firemní komunikace společnosti. Zařízení je nasazeno v jedné nemocnici v Haifě a v lékařském centru HaEmek v Afule. Lidé, u nichž se provádí screening, si toho téměř nevšimnou. Na rozdíl od podobných kamer měří novinka teplotu několika lidem současně. Bezpečnostní pracovníci vidí na obrazovce s každou osobou procházející kamerou a její teplotu ve stupních Celsia v zelených číslech na hlavě. Pokud se zdá, že někdo má horečku, je přesměrován na lékařskou pohotovost.
Zařízení nachází uplatnění nejen v nemocnicích, ale také v nákupních střediscích nebo na stadionech. Ruční teploměry jsou sice levné, ale nejsou průběžně kalibrovány. Ještě důležitější je metoda měření. Teplota čela se velmi liší. Přesnější místo měření je kolem očí, slzného kanálu. Toto zařízení měří celou tvář a je schopné detekovat bod, který dává nejpřesnější čtení.
Z kuchyně řídí provoz na Marsu
Jak je ze snímků patrné, pracují z pohodlí a bezpečí domova kvůli obavám z nakažení nebezpečným virem také pracovníci NASA. „Potýkají se s podobnými problémy jako ostatní, kteří mají tzv. home office. To znamená: musí zklidnit psa, děti a další členy rodiny a taky někdy překonat vlastní lenost. Jeden rozdíl tady však přece jen je: pracují na Marsu," uvádí americká kosmická agentura NASA o svých zaměstnancích v době koronakrize.
Výzkumné vozítko Curiosity je od 20. března ovládáno nikoliv z řídicího velínu v Pasadeně v Los Angeles, ale v důsledku neobvyklé situace z domácích kanceláří. Přesun z areálu laboratoří Jet Propulsion Laboratory do domovů se začal připravovat již před několika týdny, tedy hned jak se objevily první znepokojivé zprávy o šíření epidemie. Především se musely domácnosti jednotlivých pracovníků vybavit potřebnou technikou schopnou ovládat jednotlivé systémy. A za dva dny už byly vysílány první pokyny na Mars.
Práce z domova je náročnější, snad dobrodružnější. Ale Mars se kvůli koronaviru nezastavil a výzkum pokračuje.
(Celý článek naleznete v příštím vydání Technického týdeníku, který vychází 19. května.)