Stroje představené ve světové premiéře na akci pořádané společností DMG Mori odrážejí současné trendy oboru obráběcích strojů a potřeby moderní, efektivní a flexibilní výroby.
Dny otevřených dveří společnosti DMG Mori, pořádané v bavorském Pfrontenu letos mezi 22. lednem a 2. únorem, byly jako vždy vskutku velkorysé. Na ploše 4 500 m2, tedy o 250 m2 větší než v minulém roce, bylo prezentováno 45 strojů vysoké technické úrovně. První týden byl věnován především návštěvníkům z Německa, Rakouska, Švýcarska a Číny, druhý účastníkům ze zbytku Evropy, Asie a ze zámoří.
Některé z vystavených strojů byly představeny ve světové premiéře a odrážejí současné trendy oboru obráběcích strojů a potřeby moderní, efektivní a flexibilní výroby. Trend byl ovšem ilustrován nejen vystavovanými stroji, ale detailně probírán také na seminářích a v rámci přednášek doprovodného programu. Pozornost pořadatel věnoval několika tematickým okruhům, v nichž spočívá těžiště inovačního úsilí firmy.
V prvé řadě se jedná se o profesní integraci a optimalizaci výrobních procesů a zvyšování stupně efektivní automatizace manipulace s obrobky a nástroji, o digitalizaci a zelenou transformaci. Stranou zájmu nezůstává ani pružné financování jako nejsnadnější cesta k realizaci předváděných řešení u konečného uživatele.
Přístup DMG Mori k problematice udržitelnosti životního prostředí si zaslouží uznání za promyšlenou a komplexní nabídku reálných řešení. Jako jeden z globálních technologických lídrů bere na sebe společnost zodpovědnost za maximální využití zdrojů, resp. snížení jejich spotřeby v celém hodnotovém řetězci. Zásada udržitelnosti je integrována do všech struktur a procesů. Úsilí a výsledky společnosti v oblasti úspor energií ocenila společnost TÜV SÜD Industrie udělením certifikátu Energy and media efficiency za soubor úsporných opatření Green Mode.
Cestou upgradů a multiprocesů
Úspora zdrojů potřebných na cestě vedoucí ke konečnému výrobku zhotovenému v požadované kvalitě a s minimálními nezbytnými náklady zahrnuje především opatření vedoucí ke snížení počtu potřebných nových strojů. Osvědčenou metodou je upgrade výkonu strojů stávajících a zavádění víceprofesních strojů, schopných např. soustružení a broušení, frézování a broušení, nebo strojů umožňujících třískové opracování a kalení či kombinujících třískové opracování s aditivní technologií. V rámci podpory a rozvoje udržitelné cirkulární ekonomiky je nabízen cíleně prováděný retrofit stávajících strojů s maximálním využitím stávajících dílců, avšak s použitím vybraných nových komponent s vysokou technickou úrovní a opatřeními na úsporu energií. Takto lze získat porovnatelnou hodnotu, jako má stroj nový, avšak s podstatně nižšími náklady a menší spotřebou materiálu. S výhodou lze tyto úpravy provádět během generální opravy, kdy lze novými komponenty stroj osadit.
Jako příklad lze uvést stroj CTX Gama 2000 TC, vybavený novým lineárním vedením a kuličkovými šrouby v osách X/Y/Z (slibuje 10% úsporu energií), novými frekvenčně řízenými hydraulickými jednotkami (uváděná úspora energií: 50 %), rekonstrukcí komponent sítě stlačeného vzduchu vč. eliminací úniků (údajně s 10% úsporou energií) a renovovaným vřetenem.
Úspory na základě analýzy
Program úspory energií zahrnuje řadu opatření, vyvinutých a realizovaných na základě detailní analýzy spotřeby energií jednotlivými komponenty stroje. Patří k nim:
- rekuperace brzdné energie (nabývá na významu se zvětšováním hmotnosti pohyblivých komponent a zvyšováním hodnot posuvů i hodnot decelerace v důsledku tlaku na produktivitu),
- zavádění LED osvětlení (snižuje spotřebu energie, nutné pro osvětlení stroje až o 30 %),
(Celý článek naleznete v aktuálním vydání Technického týdeníku.)