Ionizace odstraní problémy s nečistotami způsobené statickou elektřinou během obrábění a po něm.
Obrábění plastových dílů má svá specifika. Jedním z nich je i vliv statické elektřiny, který způsobuje ulpívání třísek na povrchu předmětu. Tedy jev, kdy se na povrchu materiálů hromadí elektrický náboj. Jeho působením jsou prach i samotné třísky přitahovány k povrchu předmětu. To může mít negativní dopad na kvalitu výroby, kratší servisní intervaly a s tím spojené vyšší výrobní náklady. Navíc působením statického náboje jsou pokusy o čištění běžnými metodami zcela neúčinné. I v tomto případě samozřejmě existuje řešení, jak tento problém vyřešit. Je to ionizace pro odstranění statické elektřiny a následné odsání nebo ofuk nečistot proudem stlačeného vzduchu.
Důraz na ionizaci Základním krokem pro odstranění statické elektřiny je ionizace požadovaného prostoru pomocí ionizéru. Na jedné straně neutralizace elektrického náboje umožňuje snadnější odloučení prachových částic a na straně druhé zabraňuje opětovnému přitahování prachu. Vedení iontů k čištěnému povrchu za pomoci stlačeného vzduchu navíc podporuje nejen neutralizaci, ale plní i čisticí funkci tím, že již během ionizace odfoukává prachové částice.
Výběr vhodného ionizéru závisí na různých faktorech. Pokud například hovoříme o ručním čištění, dobrou volbou bude ionizační pistole. Pro aplikaci, která vyžaduje částečnou nebo úplnou automatizaci, jsou však nejlepším řešením jiné typy ionizéru. Klíčem pro správný výběr jsou technické parametry, mezi které patří rychlost neutralizace a důraz na konečnou iontovou neutralitu.
Obecně ale platí, že velikost povrchu produktu, který vyžaduje čištění, určí typ ionizéru — od ionizační trysky až například po soustavu tyčových ionizérů se společnou řídicí jednotkou a zpětnovazebním senzorem. Výsledek je však vždy stejný. Prach i částice již nejsou přitahovány k povrchu obráběného předmětu, a proto je jejich odstranění mnohem jednodušší.
Ofuk stlačeným vzduchem
Proud stlačeného vzduchu tryskou ionizéru zvyšuje rychlost neutralizace elektrického náboje i dosah ionizace. Druhotnou funkcí je dále současné čištění ionizovaného povrchu. Přesto pro zvýšení účinnosti čištění může být užitečné použít další trysky pro ofuk stlačeným vzduchem. Zde je nutné připomenout pravidlo, že pro zvýšení rychlosti proudícího vzduchu, a tudíž i vyšší účinnosti, je nutné použití trysky pro ofuk, nikoliv pouze hadici či trubku bez vhodného zakončení.
Dalším faktorem, který podporuje úspěšné čištění povrchu, je volba mezi pulzním a kontinuálním ofukem. Generováním pulzů dosáhneme většího počtu tlakových rázů, což následně zajistí lepší oddělování částic. Navíc dochází k výrazným úsporám stlačeného vzduchu. Důvod je jednoduchý: při nepřetržitém ofuku dochází pouze k jednomu tlakovému rázu, což pro dosažení lepších výsledků znamená nutnost pracovat s vyššími provozními tlaky, tedy i s vyšší spotřebou.
Nezapomenout na filtraci
Filtrace stlačeného vzduchu používaného pro ofuk je velmi důležitým, ale často opomíjeným krokem. V počítačové terminologii se na to dokonale hodí rčení: nečistoty dovnitř, nečistoty ven. Pokud přivádíte stlačený vzduchu s nečistotami, nevyhnutelně je vyfouknete směrem k povrchu, který se snažíte vyčistit.
Ačkoli minimální třída čistoty vzduchu pro ionizační roztoky podle normy ISO 8573-1: 2010 je 2.6.3, pro čištění proudem stlačeného vzduchu doporučujeme používat vyšší třídy, například 1.4.1. Tím se minimalizuje množství vháněných nečistot, jako jsou prachové částice, kompresorový olej a vlhkost. Občas můžeme vidět, že se pro ofuk stlačeným vzduchem používá pouze standardní filtrace pomocí základního filtru. Toto řešení rozhodně nestačí ani k dosažení minimální požadované třídy čistoty (2.6.3). Pro odstranění prachových částic a případného oleje je nutné použít minimálně přídavný mikrofiltr, tak jak je zobrazeno i na obrázku.
Stlačeným vzduchem lze také odsávat
Ještě lepším řešením pro odstranění prachu a třísek může být jejich odsátí. A není nutné hledat technicky složité řešení. Použitím tzv. zesilovačů průtoku je možné vytvořit bezúdržbové řešení, které spolehlivě odsaje prach i třísky z obráběného povrchu. Jejich instalace je přitom geniálně jednoduchá. Jediné, co potřebujete, je přivést napájení stlačeným vzduchem. Toto řešení prosté jakýchkoliv pohyblivých částí dokáže až čtyřnásobně zesílit proud stlačeného vzduchu.
Například jednotka SMC řady ZHV velikosti 30 má sací výkon 4 590 Nl/min při spotřebě 710 Nl/ min stlačeného vzduchu.
Společnost SMC vám poskytne komplexní přístup a technické poradenství ohledně nejlepšího řešení pro váš proces antistatického čištění, ať už se jedná o jakýkoli typ aplikace nebo odvětví. Díky našim znalostem optimálních technologií a procesů jsme schopni poskytnout řešení, které potlačuje vliv statické elektřiny a zvyšuje kvalitu čištěných povrchů. Výsledkem je vyšší produktivita a nižší prostoje, což přináší vítané zvýšení celkové efektivity zařízení.