Na světovou scénu vstupuje nový udržitelný materiál vyrobený z plastových odpadků z oceánu — oPET. Jako první na světě z nich tiskne nové různorodé výrobky česká firma 3DDen.
Zcela nový recyklovaný materiál oPET z plastového odpadu vyloveného ze světových oceánů může být řešením problému zamoření planety plastem vyrobeným často pro jednorázové účely. Český startup 3DDen jej jako první na světě používá při inovativním 3D tisku na tiskárnách vlastní výroby. Vznikají takto nejrůznější předměty od drobných propagačních předmětů či medailí přes hračky a nábytek, až po velké instalace, u kterých se kreativitě a možnostem meze nekladou.
„oPET dokáže nahradit nový plast bez ztráty kvality. Tento odpad se tak vrací zpět k životu a mění jednorázový plast na vysoce kvalitní, bezpečný materiál,“ říká Alexandra Madrová, předsedkyně neziskové společnosti Planet Lover, a dodává: „Osobně v budoucnost tohoto materiálu coby náhražky klasických ropných plastů hodně věřím.“
Proč odpad z oceánů
Oceán je mízou naší planety a je na něm závislý život na zemi. Jeho znečištění, zejména plastovým odpadem a zbytky z rybářského průmyslu, narušuje křehkou rovnováhu mořských ekosystémů. Absolutní objem plastu, který se dostane do oceánu, je ohromující — přibližně 1 milion t ročně.
„Opětovné použití oceánských plastů k výrobě udržitelných produktů přispívá k ochraně mořského života a celkovému zdraví oceánů a planety. Zamyslel jsem se, proč vyrábět věci z nového plastu, když v oceánech je tohoto materiálu takové množství,“ říká Honza Hřebabecký, zakladatel a šéf společnosti 3DDen.
Jak to probíhá
Společnost 3DDen propojila několik neziskových organizací do unikátního ekosystému, na jehož začátku je sběr plastového odpadu rybáři v Indickém oceánu. Tito rybáři získávají odměnou za lov plastů jídlo a pitnou vodu, což je důležitým zdrojem jejich obživy. Vylovený plast se následně třídí, čistí a připravuje k dalšímu zpracování. Poté je transportován do České republiky, kde je zpracován do formy speciálního filamentu, vlákna určeného pro tisk v originálních 3D tiskárnách 3DDen.
Co lze tisknout?
„Lze říci, že téměř cokoli. Naše aktuální praxe potvrzuje, že pohodlně a téměř hned můžeme vyrábět propagační předměty, sportovní medaile, personalizované USB klíčenky nebo nabíječky, nejrůznější hračky, stavebnice, ale i drobný či větší nábytek,“ říká Honza Hřebabecký z 3DDen a dodává: „Já osobně jsem milovníkem vesmíru, a proto jsem si do kanceláře vytiskl nástěnnou plastiku, která je přesnou mapou povrchu planety Mars. Aktuálně pak pro jednoho velkého klienta dokončujeme zakázku obrovského artefaktu pro veřejné prostranství.“
Vize udržitelného zítřka
Primárním cílem je přeměnit oceánské plasty na udržitelné produkty. „Náš inovativní přístup zahrnuje opětovné využití tohoto odpadu, převážně prostřednictvím 3D tisku pro větší objekty. Tak jsme dosáhli až 80% snížení emisí CO2 ve srovnání s tradiční výrobou plastů,“ říká Honza Hřebabecký z 3DDen.
Kde se tiskne
Unikátní farmu 3D tiskáren Honzy Hřebabeckého najdeme v pražských Horních Počernicích v Xaverově v prostorách bývalé velkofarmy drůbeže. Zde téměř nonstop pracují téměř tři stovky 3D tiskáren různých druhů.
„Lze říci, že navazujeme na úspěchy největšího světového výrobce 3D tiskáren české firmy Prusa Research, od které také část strojů máme. Ty nám ale již nestačily na složitější a propracovanější produkty, a proto jsme začali vyvíjet své vlastní 3D tiskárny,“ říká Hřebabecký a dodává: „V ČR, Evropě ani USA jsem nenašel takhle velkou 3D tiskovou farmu, jako je ta naše. Odlišujeme se i zaměřením — specializujeme se na vícebarevný tisk z kombinovaného materiálu a jsme na zakázku schopni ve 3D vymodelovat a vytisknout prakticky cokoli. To navíc velmi rychle, prakticky do druhého dne.“
Část strojů je na míru sestrojena odborníky z 3DDen. Ty jsou pak světově unikátní, protože vyrábějí specifické kompletní předměty z výše představeného unikátního ekologického filamentu z oPET, suroviny pro 3D tisk v podobě vlákna na cívkách, která je vyrobena z recyklovaného plastu z plastových lahví a dalšího odpadu vyloveného ze světových oceánů. Navíc za cenu nižší, než je cena nového filamentu z plastu z prvovýroby.